První utkání se hraje na hřišti Slavie zítra od 18 hodin, druhý zápas je na programu v neděli, rovněž v Praze. Ten se bude hrát od 10.30 hodin a bude ho přímým přenosem vysílat ČT4. Série se hraje na tři vítězná utkání.

O nadcházejících duelech jsme hovořili s předsedou oddílu házené TJ Sokol Písek MUDr. Rudolfem Žabou a manažerem Ing. Michalem Horákem.

Družstvo Písku obsadilo po základní části interligy sedmé místo. Jak jej hodnotíte?

R. Žaba: Letošní umístění a zisk dvaceti bodů je největší úspěch za celé roky, co písecké družstvo v interlize působí. A to jsme se nějakou dobu pohybovali dokonce na páté příčce. Navíc nejlepší střelkyní WHIL je hráčka našeho týmu Iveta Luzumová. Velice kladně hodnotím i další úspěchy, a to, že naše družstvo se stalo nejlepším sportovním kolektivem Písecka za minulý rok a Jan Salač vyhrál kategorii Trenér roku 2009.

Tento týden jsme v Praze získali ocenění nejlepší kolektiv Sokola v České republice. A na tomto slavnostním vyhlášení byl oceněn i trenér Jan Salač. Navíc ještě dostaneme pohár z Jihočeského sokolské župy. A neposledně jsme ještě obsadili třetí až čtvrté místo v Českém poháru žen.

Nyní je před vámi semifinále play off, ve kterém se střetnete s lídrem soutěže, pražskou Slavií. S čím půjdete do těchto zápasů?

R. Žaba: Slavia tvoří kostru současného reprezentačního družstva žen, což svědčí o jejích kvalitách. Je to soupeř, se kterým jsme v základní části soutěže oba zápasy prohráli. Pro nás je velký úspěch, že jsme postoupili do další fáze interligy, ve které se střetnou čtyři nejlepší české týmy.

Nastoupíte k zápasům kompletní nebo vám budou některé hráčky chybět?

R. Žaba: Zatímco se Slavii zranění vyhýbala, nás naopak postihla až moc. Mimo hru jsou hráčky Marta Krouská, Pavla Janoušková a Tereza Cejpová. Ještě nedávno měly zdravotní potíže Iveta Luzumová, Michaela Borovská a Zuzana Martenková. Ty by ale měly proti Slavii nastoupit. V nedělním utkání budeme mít k dispozici i Martinu Crhovou, která si bude v sobou plnit své hráčské povinnosti v Mostu.

Chtěl bych touto cestou pozvat všechny naše příznivce, aby přišli naše družstvo povzbudit v co největším počtu a vytvořili našim hráčkám skvělou domácí kulisu. Naše velké poděkování patří píseckému zastupitelstvu, které schválilo příspěvek, kterým se nám podařilo úspěšně vyřešit finanční otázku až do konce této sezony.

Dá se letos Slavia porazit?

M. Horák: Všichni dobře víme, že tuto sezonu má Slavia doslova famózní. Za celou základní část pouze jednou prohrála, a to je výsledek, který se ve WHIL ještě žádnému týmu nepodařil. Přes to neskládáme předem zbraně, a i bez zraněných hráček budeme co maximálně bojovat o co nejlepší výsledky. Usilujeme o to, abychom byli na semifinále připraveni co nejlépe a snažíme se hráčky správně namotivovat.

Věříme, že náš komplex jménem Slavia se už musí jednou zlomit a že soupeře porazíme. Za pět let našeho účinkování v interlize je Slavia jediné družstvo, které jsme nikdy neporazili. Pouze jednou jsme s ním uhráli nerozhodný výsledek. Už se to musí jednou zlomit a nikde není napsáno, že se to nemůže podařit právě teď.

Ale například v posledním utkání základní části se Šaľou nebyl výkon píseckéhé družstva nijak přesvědčivý…

M. Horák: To máte pravdu. Zvláště v prvním poločase tohoto zápasu byl výkon našeho družstva velice špatný. Myslím si ale, že každé družstvo si v průběhu sezony vybere svůj špatný den. A náš tým si jej vybral právě v tomto střetnutí.

Já ale věřím, že už se nic takového nebude opakovat. Chtěl bych z tohoto místa pozvat naše fanoušky na domácí zápas, který se bude hrát v sobotu 17. dubna, ale mimořádně až od 17 hodin. Pokud by se zadařilo a naše děvčata by zvítězila, hrál by se případný čtvrtý zápas v neděli 18. dubna opět v Písku, od 14 hodin.

Jaký výkon by písecké družstvo muselo předvést, aby Slavii porazilo?

M. Horák: To je spíše otázka na trenéra Salače. Můj názor je takový, že herně zase o tolik horší družstvo než je Slavia, určitě nemáme. Při zápasech s tímto soupeřem je to u našich hráček hlavně o psychickém bloku. Pokud budeme chtít nad Slavií zvítězit, a to my chceme, musí všechny naše hráčky podat výkon na hranici svých možností. Ale hlavně se musí oprostit od komplexu jménem Slavia.

Na naší straně je výhoda v tom, že nejsme pod takovým tlakem, jako je soupeř. Každý bude očekávat od prvního družstva soutěže snadný postup do finále. A to by nám mohlo hrát do karet. Do play off vstupujeme v roli papírově slabšího družstva, takže se nabízí známé pořekladlo, že my můžeme, ale Slavia musí. Takže psychická výhoda by měla být na naší straně.

A na závěr otázka pro vás oba. Budou se v Písku hrát dva zápasy?

R. Žaba: To bychom byli velice rádi, už kvůli našim příznivcům. Bylo by skvělé, kdy náš tým uspěl v nedělním televizním utkání v Praze a série se stěhovala do Písku za nerozhodného stavu 1:1.

M. Horák: Já jsem realista. Pokud se nám podaří vyhrát alespoň jeden zápas a tím prodloužit tuto sérii, tak to bude v domácím utkání. Nemyslím si, že jsme schopni vyhrát alespoň jedno střetnutí na půdě soupeře, i když na to hráčky připravujeme. Slavia je doma hodně silná. Ale může se stát cokoliv. Třeba se postaráme o velké překvapení.

Chtěl bych na závěr poděkovat za celoroční podporu našemu fan klubu, který s námi cestoval i do Makedonie na zápas Challenge Cupu. Rád bych pozval naše fanoušky, aby rozšířili řady tohoto fan klubu, hlavně v domácím střetnutí proti Slavii.