O den později odletěl s dalšími českými sportovci do Vancouveru, dějiště zimních olympijských her. Po Turínu 2006 to bude pro krasobruslaře Tomáše Vernera (nar. 3. 6. 1986) již druhá zimní olympiáda. I přes nedostatek času si Tomáš našel čas na rozhovor pro Písecký deník.

Co vám ukázal nedávný evropský šampionát v Tallinu?

Mistrovství Evropy mi ukázalo, jak jsem neefektivní ve čtverných skocích. To se mi potvrdilo hned v krátkém programu. Jedinou chybu jsem udělal právě u čtverného skoku, kdy jsem dopadl na obě nohy a řádně jsem ho nedotočil.

A tak z patnáctibodového maxima jsem dostal pouze jeden bod. A to je velice málo. Ve volné jízdě jsem si vyzkoušel, že dokáži dojet až do konce v plné síle a nemám problémy se skákáním. Jenom je potřeba se řádně soustředit na to, na co mám.

Jsem rád, že jsem mohl tento závod absolvovat ve společnosti velmi kvalitních soupeřů. Dobře si uvědomuji, že desáté místo je v očích diváků zklamáním, ale pro mě to byl v této hodně náročné sezoně důležitý krok, ale bohužel zpátky. Jsem rád, že už mám tuto zkušenost za sebou.

Můžete říci, jak jste prožil uplynulé dny?

Od skončení mistrovství až do začátku tohoto týdne jsem strávil v Oberstdorfu , kde jsem pokračoval v přípravě na olympijské hry. Pouze dva nebo tři dny jsem pobyl přechodně v Praze, protože v Oberstdorfu nebyl led, ale pak jsem se znovu vrátil do Německa, kde jsem trénoval. První týden normálně třífázově, druhý týden jsem absolvoval svůj první trénink v sedm večer a druhý trénink pak ve tři ráno.

Přes den jsem víceméně jen spal a prakticky jsem neexistoval… Obrátil jsem si celý den, aby si moje tělo zvyklo na zátěž ve stejnou dobu jako tomu bude při olympiádě ve Vancouveru.

A jak budou probíhat vaše tréninky v dějišti olympiády?

Teď nevím přesně z hlavy, na které dny je mám naplánované, ale první trénink bude dopoledne kole desáté hodiny a druhý v odpoledních hodinách. Co týká samotného závodu, krátký program pojedu 16. února a volnou jízdu 18. února, vždy v podvečer kolem šesté nebo sedmé hodiny. A tak budu trénovat i v tomto čase. Vancouver je oproti nám minus devět hodin, takže si musím posunout časové pásmo tak, aby to odpovídalo.

Na olympiádě bude kvalitnější konkurence než byla na evropském šampionátu. Jak se s ní chcete vyrovnat?

Konkurence tam bude pořádná. Když se podíváte na startovní listinu, zjistíte, že tam bude minimálně patnáct kvalitních závodníků. A všichni to jsou výborní bruslaři. Není možné se dívat na to, kdo je největší favorit, ale spíš se soustředit na to, abych já v tu chvíli podal co nejlepší výkon.

Zapracoval jste se svým týmem na tolik důležité psychické přípravě?

Ne. Nespolupracoval jsem s žádným psychologem a ani jsem neabsolvoval nějaké konzultace.

Jaký svůj výsledek budete považovat za úspěch?

Nerad říkám, že bych chtěl skončit do nějakého místa. To ne. Za úspěch budu považovat, když se dostanu přes dvě stě čtyřicet bodů.

Čeho se chcete na olympijských hrách vyvarovat?

Hlavně zranění, ale i něčeho dalšího, co by mi mohlo zabránit podat co nejlepší výkon a po olympiádě pokračovat v přípravě na mistrovství světa. Olympiádou pro mě sezona nekončí, až světový šampionát v Itálii bude tou opravdovou tečkou.

Jaké máte zprávy z dějiště olympiády?

Nemám přehled ze vššech sportovišť, ale prý je ve Vancouveru poměrně teplo, asi osm stupňů, a prší tam. Ale vzhldem k tomu, že krasobruslení probíhá v zastřešené hale, tak nám počasí až tolik nevadí.

Co si berete s sebou pro volný čas?

To, co vždycky. Počítač. To proto, abych byl v kontaktu s rodinou i se světem. A také, abych mohl vyřizovat poštu. Když mám někdy volno a chci relaxovat, pustím si nějaký film. Mám v počítači docela velkou filmotéku, takže je z čeho vybírat. Mám rád komedie a akční filmy.

Co od nadcházející olympiády očekáváte?

Jedné olympiády jsem se již zúčastnil, takže jsem už takříkajíc nasál tu pravou atmosféru tohoto velkého sportovního svátku. Letos si budu olympiádu užívat o to víc, že už jsem zkušenější. Už nebudu tak vyjukaný a užiju si olympiádu naplno. Do 18. února se plně soustředím na svůj závod a pak se budu věnovat coby divák i jiným sportům.

Zúčastníte se slavnostního zahájení Her?

Určitě ano. A moc se na něj těším.

Které sporty byste chtěl zhlédnout jako divák?

Rychlobruslení, lední hokej a akrobatické lyžování. A také bych chtěl vidět nějaký závod Lukáše Bauera v běhu na lyžích. Tyto sporty bych chtěl vidět. Doufám, že je časově všechny stihnu.

Koho bystě chtěl na závěr touto cestou pozdravit?

Chtěl bych pozdravit babičku v Písku a všechny moje fanoušky. Držte mi, prosím, palce.