Je to způsob života. Života, kterému Evropa pomalu začíná přicházet na chuť. A právě tento námět si vybrala japonská televizní stanice TV Tokyo pro svůj pravidelný dvouhodinový pořad, který je vysílán každý pátek od sedmi hodin pod názvem Cizinci šířící japonskou kulturu.
Čtyřčlenný štáb v čele s režisérem Kazuyukim Yamahashitou se vydal pátrat do zemí, jako je Německo, Švýcarsko, Španělsko, Finsko a Česká republika. V Čechách nejprve navštívili Pavla Říháčka, českého výrobce japonských mečů pomocí tradiční technologie, a následně se vydali do jihočeského Písku.
Zde byli přivítáni ředitelem domova dětí a mládeže Bohuslavem Richterem a jeho zástupcem Milanem Malíkem. Především díky němu vznikl oddíl Fudoshinkai s kroužkem japonského šermu kendó a iaidó. Na japonský štáb zde čekal i další program v podobě ukázek cvičení pod vedením Vladimíra Hotovce, znalce japonské kultury, zakladatele výuky japonského šermu u nás a autora knihy Cesta srdce.
Uměním kendó a iaidó neboli uměním rychlého tasení meče se u nás zabývají kluby Kenyukan Praha, Fudoshinkai Písek, Fudoshinkai České Budějovice a další.
Zástupci oddílů, jmenovitě Vladimír Hotovec, Milan Satrapa, Vojtěch Štrejn a Petr Neubauer umění iaidó, konkrétně sei iai, předvedli pro přítomné kamery. Asi největší atrakcí pro japonské žurnalisty byli samurajové ze skupiny GORIN v podání Silvestra Prajera a Františka Švehly. Ti se oblékli do vlastnoručně vyrobené věrné kopie oděvů samurajů z 15. a 16. století, jejichž cena se odhaduje na 80 až 100 tisíc korun.
Z pohledu režiséra Yamahashity se on osobně v žádné z navštívených zemí nesetkal s takovým nadšením nejen pro tento sport, ale i pro japonskou kulturu. Ocenil snahu, pečlivost a zručnost lidí, kteří se tímto koníčkem zabývají. Na reakci lidí v samotném Japonsku si budeme muset počkat až do 19. února, kdy se tento díl vysílá.
Někteří nadšenci jsou fascinováni meči, jiní zase životy samurajů. Jedno mají však společné a to je právě nadšení pro tento typ bojového umění. Pravidelně se spolu scházejí a pořádají semináře. Příští seminář, vedený Vojtěchem Štrejnem z Fudoshinkai České Budějovice, se bude konat v sobotu 13. února od 10 hodin v tělocvičně Střední zdravotnické školy v Písku a bude přístupný veřejnosti. Kdo by se chtěl přijít podívat na průběh cvičení, je vřele vítán.
MILAN SATRAPA