Mezi prvními organizátory, funkcionáři a zároveň aktivními hráči byli (abecedně sezařeni) – Buzek, Drahota, Keřka, Marek (řečený Fuad), Novák a Zádrapa. Někdo přišel s nápadem, že půjde o rekreační ligy, hrané podle výkonnosti bez rozdílu věku.

A také, jak je pravidelem ve výkonnostním sportu, s postupy a sestupy v jednotlivých ligách podle stanoveného klíče. Zahajovací ligy byly samozřejmě ustaveny nasazením hráčů podle známé nebo předpokládané výkonnosti, ale během několika ročníků se úroveň lig stabilizovala.

Propozicemi byla stanovena soutěžní pravidla, která řešila zejména účast a povinnosti hráčů, organizaci soutěže, pravidla postupu a sestupu v jednotlivých soutěžích a detailně i herní systém a způsob konečného hodnocení.

Zpřísnění pravidel

Když se po čase zjistilo, že ne všichni přihlášení jsou ochotni či schopni řádně soutěž dohrát, byla pravidla zpřísněna především v tom, že kdo nesehrál stanovený počet zápasů, většinou s tolerancí dvou utkání, nebyl hodnocen. A také sestoupil do nižší ligy, respektive měl na rok stop, pokud hrál tu nejnižší soutěž.

Toto přísné pravidlo mělo za následek, že se postupně soutěž zkvalitnila a ubylo hráčů, kteří museli být uvedeným způsobem sankcionováni. Problémy s organizací a průběhem soutěže se tak minimalizovaly.

Na slavnostní závěrečné schůzce, konané letos 10. října, spojené s hodnocením uplynulých 25 soutěžních ročníků, bylo s uspokojením konstatováno, že rekreační ligy, které každoročně probíhají od 1. 5. do 30. 9., byly absolvovány každoročně. S jedinou výjimkou roku 2002, kdy stoletá povodeň zcela zdevastovala tenisový areál a již rozehraná soutěž musela být anulována.

O rozsahu rekreačních tenisových lig nejlépe vypovídají některá čísla. Počet lig v jednotlivých letech kolísal, zejména s ohledem na počet přihlášených účastníků. Celkem jich bylo ustaveno 95 a jejich počet činil ročně tři až pět lig.

Pět ligových soutěží měl 13. až 18. ročník v letech 1996 – 2001. V té době se počet hodnocených hráčů pohyboval kolem sedmdesáti. Maximálního počtu dvaasedmdesáti hodnocených hráčů bylo dosaženo v letech 1997 a 2000, tedy ve 14. a 17. ročníku. Průměr za 25 let činil 53 hodnocených hráčů ročně. To bylo v době, kdy celkový počet členů klubu přesahoval tři stovky.

V letošním roce je celkový počet členů TK Písek zhruba na polovině tehdejšího stavu, ale hodnocených hráčů ve všech rekreačních ligách prakticky neubývá, neboť v roce 2009 bylo 62 aktivních ligistů. Tento kolektiv hráčů je tedy významnou složkou TK Písek a lze jen doufat, že tomu tak bude i nadále.

Magické číslo

Ale vraťme se ještě k zajímavým číslům za období uplynulých 25 let. Za tu dobu se do rekreačních lig přihlásilo 1523 různých hráčů. Řádně soutěže dohrálo a bylo hodnoceno 1313 z nich. To je magické a zároveň neobvykle vysoké číslo. Vždyť to znamená, že přibližně každý třináctý Písečák se této soutěže někdy zúčastnil.

Za těch 25 let bylo v ligových soutěžích sehráno celkem 9 540 zápasů a odehráno 22 129 setů. Půjdeme–li v těchto číslech ještě dál, tak šlo o zhruba 200 tisíc gamů. A jednotlivých míčů bylo za tu dobu odehráno hodně přes milion. (Dokončení za týden)

JINDŘICH BUZEK