Řeka Adige byla již pošesté dějištěm dramatických bojů nejen mezi závodníky, ale také s četnými peřejemi. Závod probíhal v romantickém prostředí kaňonu Terradeiforti, známého především pěstováním vynikajícího vína.

Na startu sešlo přes tři sta lodí z celé Evropy včetně jedné závodnice z Argentiny. Regulérnost startu italští pořadatelé zajišťují svérázným způsobem. Na startovní linii umístí na oba břehy vodní děla, která stříkají přes řeku a případné zájemce o předčasný start náležitě odradí. Úderem desáté hodiny výstřel z děla uvedl barevnou masu lodí do pohybu. Účastníky závodu na startu též provází krasný hlas zvonu na místním kostele.

Řeka Adige má velký průtok a je dostatečně široká, tudíž start není, na rozdíl od ostatních říčních maratonů v serii, tak dramatický. Zhruba po patnácti kilometrech v městečku Dolce se k závodníkům na pevných lodí připojili raftaři a turisté. Trasa probíhá v krásných scenériích vápencového kaňonu.

Asi deset kilometrů před cílem, když závodníci opustí kaňon, následuje šest nejobtížnějších peřejí. Zde v důsledku úbytku sil dochází k fatálním chybám při správných nájezdech do obtížných míst a řada lodí zde buď závod skončí, nebo se propadne v pořadí dozadu.

Pro ty, kteří zvládnou všechny nástrahy trati, pak čeká vytoužený cíl pod historickými hradbami s promenádou v nádherné atmosféře města Pescantiny s vynikající diváckou kulisou. Českou republiku na letošním ročníku reprezentovala oproti minulým letům menší skupina vodáků, která svými výsledky zastínila ostatní velké výpravy. Ve třech kategoriích Češi zvítězili.

V K2 muži Martin Kolanda – Lukáš Horák, v K1 rychlostní kajak Tomáš Ježek a v K1 sjezd Tomáš Slovák. Na stupně vítězů vystoupili i vodáci píseckého Sokola. Matěj Kropáček ve velmi dobře obsazené kategorii K1 muži sjezd obsadil nádherné třetí místo.

Stejně jako vloni svedli těžký boj v peřejích řeky Adige se svými soupeři Milan Kučera a Miroslav Pánek, kterým se podařilo v kategorii K2 masters vybojovat třetí místo. Nestačili pouze na dva německé deblkajaky, ve kterých seděli více než o deset let mladší závodníci.

České výpravě se podařilo získat ještě tři druhá místa v kategoriích C2 muži, K1 muži a K1 juniorky.

MILAN KUČERA