O tom, že jeho prestiž dávno přesáhla hranice naší republiky, svědčí řada zahraničních účastníků, mezi kterými nechyběli ani mistři světa a Evropy. Na jeden z nejkrásnějších úseků Vltavy mezi Vyšším Brodem a Českým Krumlovem se letos vydalo 315 lodí. O čtvrthodinu později pak z Rožmberku vyrazilo 84 pramic, raftů a rarita letošního ročníku, dračí loď.

Pro velký počet startujících byly tentokrát rozšířeny startovní linie, kdy v první stály deblkajaky, ve druhé singlkajaky a v poslední kanoe. Start byl jako každoročně bohatý na dramatické okamžiky, tak jak je to u říčních maratonů typické. Jedná se o divácky nejatraktivnější část závodu.

Mnozí účastníci již po několika ujetých desítkách metrů okusili chladné vlny podzimní Vltavy a zahájili závod nedobrovolnou koupelí při vzájemných kolizích. K těm při hromadných startech dochází velice často.

Po úspěšném startu čeká na závodníky hned zhruba po kilometru Vyšebrodská šlajsna, ve které bývá také pěkná tlačenice, a pořádně prověří umění a šikovnost účastníků. I letos znamenala pro některé nejenom koupel, ale i díky zničené lodi konec závodu. Další jezy pak následují na Herbertově a Rožmberku.

Zde se již závodní pole roztáhne a dramatických situací ubyde. Hned od startu provází had lodí na vodní hladině vrtulník hlavního sponzora závodu, ze kterého jsou natočeny nádherné záběry zachycující průběh celého závodu. Zhruba na 26,2 km čeká na závodníky povinný přeběh, se kterým mají problémy raftaři a pramičkáři. Pak již čeká jez ve Větřní. A po něm serie jezů v Českém Krumlově s nejobávanějším jezem u Jelení lávky třista metrů před cílem.

Letos díky stavebním úpravám v korytě Vltavy tekla voda šlajsnou u navigace, kde série několika vysokých těžkých vln řadu lodí těsně před cílem potopila nebo zvrhla.

Na startu tohoto nádherného závodu samozřejmě nemohli chybět vodáci Sokola Písek, kteří nastoupili ve svém nejsilnějším složení. V nejrychlejší kategorii K2 nastoupili ve své premiéře Gustav Kučera a Luboš Staněk.

Ve velmi silné konkurenci obsadili pěkné deváté místo, když za sebou nechali řadu profesionálních závodníků. V této kategorii zvítězila a nejrychlejší lodí maratonu se stala česko–slovenská posádka Mojžíšek–Lachkovič, která dosáhla času 2:05:26 hodin.

V kategorii K1 sjezd bojoval Matěj Kropáček. Po nevydařeném startu dojížděl ujetou špici závodu a nakonec získal nepopulární 4. místo.V těžké konkurenci sjezdařů zvučných jmen je to stejně vyborný výsledek. Vynikající závod jela také jeho kolegyně Anna Zástěrová, která v kategorii K1 ženy nenašla přemožitelku a zvítězila.

Úspěch píseckých vodáků dovršila posádka čtyřkanoe Milan Kučera, René Herman, Ivan Bubeníček a Michal Šťastný, která suveréně zvítězila již potřetí v řadě před posádkou z Českých Budějovic. Na 3. místě dojela německá čtyřkanoe těsně před maďarskou posádkou. Se svými čtyřmi vítězstvími ze sedmi ročníků patří Písek mezi nejúspěšnější v dosavadní historii Krumlovského maratonu.

Seriál říčních maratonů pokračuje 18. října v Itálii na řece Adige, kde čeští závodníci již tradičně patří mezi úspěšné účastníky.