Vraťme se ještě k minulému ročníku WHIL. Jak byste ho zhodnotil?

R. Žaba: Uplynulou sezonu hodnotíme jako velice úspěšnou. Před sezonou jsme si dávali za cíl umístění na pátém místě a vyhnutí se baráži. Tento cíl jsme překročili, neboť jsme se probojovali do play off, tedy mezi čtyři nejlepší družstva v České republice. To lze považovat za druhý největší úspěch ženské házené v Písku. Minulé léto odešly do pražské Slavie hráčky Keclíková a Mísařová, což byl velký zásah do našeho týmu. Ten se ale v průběhu sezony postupně stabilizoval a nakonec dosáhl úspěchu, který jsme sami nečekali. A to i přesto, že se některé klíčové hráčky zranily a v průběhu sezony ukončila činnost, kvůli těhotenství, brankářka Skálová.

Všichni věříme, že se Jitka po mateřské dovolené do družstva vrátí. Rád bych touto cestou poděkoval těm, kteří nám v minulé sezoně, hlavně ekonomicky, hodně pomohli. Jsou to: město Písek, firma Casta, Paliva Písek, SIKO Čimelice a Karel Frolík – Autoservis v Písku. Doufám, že nám nadále zůstanou nakloněni. Věřím, že se nám pro příští sezonu podaří získat i další partnery.

Před několika dny byl v Bratislavě rozlosován nový ročník interligy. Co byste k tomu řekl?

R. Žaba: Nováčkem soutěže je bratislavský Inter, české týmy se nemění, neboť Jindřichův Hradec uspěl v baráži proti Porubě. První sobotu v září hostíme v prvním kole na domácím hřišti Partizánske, což je, myslím, na začátek hratelný soupeř. Dále jssme se přihlásili do Challenge Cupu. Zajímavostí je, že Veselí nad Moravou, coby český vítěz interligy, se nepřihlásil, stejně jako třetí v pořadí pražská Slavia.

Takže v PVP bude hrát Olomouc a Písek bude startovat v Challenge Cupu. V polovině srpna budeme s napětím čekat na losování, jaké dostaneme soupeře. První kolo, které je na programu druhý týden v září, by se mělo hrát turnajovým způsobem za účasti čtyř týmů. S největší pravděpodobností pojedeme někam do zahraničí.

Dojde přes léto k nějakým změnám v hráčském kádru?

M. Horák: Série zápasů o třetí místo se Slavií v závěru minulé sezony ukázala, kde máme slabiny. Ty chce nyní realizační tým nějakým způsobem řešit. Proto jsme oslovili, s ohledem na naše ekonomické možnosti, některé typy hráček, aby šly do Písku. Zatím můžeme potvrdit příchod Pavly Janouškové, která k nám přijde na jednoroční limitovaný přestup. Ta může hrát na levé straně jak křídlo, tak i spojku. Podařilo se nám dohodnout se s vedením českobudějovické Lokomotivy na dalším ročním hostování Aleny Zelenkové, což je mladá perspektivní hráčka.

S Jiskrou Havlíčkův Brod jsme se dohodli na jednoročním hostování brankářky Martiny Ulrichové. Ještě máme v hledáčku několik dalších hráček, o kterých bych ale v tuto chvíli nerad hovořil. Veškerá jednání o přestupech a hostování hráček jsou velice složitá, neboť, co si budeme povídat, peněz není nikdy dost. Ani jedna strana nechce prodělat. Je to o dohodě a spokojenosti všech zúčastněných. Jedinou hráčkou, která z našeho družstva odchází, je Lucie Štěpánová, která si našla angažmá v Německu.

A trenér Jan Salač u družstva zůstává?

M. Horák: Musím přiznat, že jednání s trenérem Salačem ohledně jeho dalšího setrvání u družstva nebyla jednoduchá, ale zůstává v Písku i pro příští sezonu. Jan Salač odvedl v minulé sezoně u interligového družstva žen obrovský kus práce, za což hovoří dosažené výsledky. Postup do play off byl pro nás na začátku sezony nedosažitelný cíl, ale on svým zapálením pro věc tam družstvo dovedl. Celý realizační tým zůstává stejný, jako byl v minulé sezoně.

Co byste řekl k přípravě družstva na novou sezonu?

R. Žaba: Příprava družstva na novou sezonu začne poslední týden v červenci, a to kondičním tréninkem. První týden v srpnu družstvo absolvuje soustředění na Mozolově. Po návratu se tým bude připravovat venku i v hale, poté se zúčastní asi dvou přípravných turnajů, například koncem srpna v Otrokovicích.

Dočkají se vaši příznivci nějakých změn?

M. Horák: Změn snad ani ne. Chystáme pro diváky permanentky v nezměněné ceně jako loni, tedy za 400 korun na celou sezonu. K dispozici budou u vedení klubu. Od kdy, to se příznivci házené v Písku dozví na webových stránkách oddílu www.hazena.info, kde budou včas zveřejněny veškeré informace ohledně permanentek, ale i další.

Nechystáme žádné velké změny, cena vstupného na jedno utkání zůstává čtyřicet korun k sezení a dvacet korun ke stání. Hrát se bude opět v sobotu od patnácti hodin, ve středu od osmnácti hodin. Naším přáním je, aby diváci chodili na naše domácí zápasy v co největším počtu. Za jejich přízeň v minulé sezoně jim moc děkujeme.

Jaká bude příští sezona?

M. Horák: Určitě nebude snadná. Zkomplikovali jsme si ji přihláškou do Challenge Cupu. K tomuto kroku jsme přistoupili z toho důvodu, že jsme cítili povinnost vůči našim děvčatům, které si vybojovaly právo účasti v poháru, aby si tyto zápasy také zahrály. Apeloval bych na příznivce písecké házené, aby sledovali regionální tisk, kde se postupem času dozví podrobnější informace. Věřím, že přes organizační i finanční problémy, které nám účast v poháru přinese, tuto situaci ustojíme.

V závěru minulé sezony se nepříjemně zranily střelkyně družstva, Iveta Luzumová a Michaela Borovská. Jaké jsou další prognózy ohledně jejich startu v novém soutěžním ročníku?

R. Žaba: Se zraněným kotníkem laborovala Iveta Luzumová, která už se znovu zapojila do přípravy. To je dobrá zpráva. Michaela Borovská si zpřetrhala přední křížový vaz v koleni a menisky. V současné době je po operaci menisků a za několik dní podstoupí plastiku křížových vazů. Bohužel Míša v první polovině sezony do interligových bojů nezasáhne. Myslím si, že by mohla začít s tréninkem koncem tohoto nebo začátkem příštího roku.

Zaznamená příští ročník interligy nějakých změn?

M. Horák: V podstatě ne. Jedinou změnou je, že se v play off nebude hrát série zápasů o třetí místo. Semifinálové duely se budou hrát na tři vítězná utkání. Hrát se bude pouze finále o mistra. Třetí místo automaticky připadne ze dvou soupeřů týmu, který skončil v tabulce na lepším místě po základní části soutěže.

Chtěl bych ještě říci takovou perličku. Díky postupu bratislavského Interu do interligy, uvidí písečtí diváci po třech letech Táňu Tomašechovou – Pončákovou, která byla na mateřské dovolené. Je to hráčka, která se výrazně podílela na postupu Interu do vyšší soutěže. Co máme informace, střílela v průměru osm branek za zápas.

V uplynulé sezoně jste skončili v soutěži na čtvrtém místě. Jaké cíle si dáváte do sezony příští?

R. Žaba: Cíle zůstávají stejné: vyhnout se baráži, postoupit do play off a tam bojovat o některou z medailí. Pokud se to podaří, bude to pro nás opět velký úspěch. Musím říci, že když jsme byli před několika dny na jednání v Bratislavě a bavili jsme se se zástupci ostatních oddílů, všichni říkali: chybí nám peníze. V současné době, kdy se sponzoři odvracejí od sportu, není jednoduché provozovat házenou na takové úrovni, jakou hrajeme zde v Písku.