Na řece Dora Baltea v italské Ivrei se uskutečnilo Mistrovství světa ve sjezdu na divoké vodě a Českou republiku zde ve čtyřech startech vesměs velmi úspěšně reprezentovala i mladá kajakářka Sokola Písek Anna Zástěrová.

Úvodní dlouhý sjezd (zhruba 19 minut) se jel na náhradní lehčí trati, původně plánovaná divoká část řeky byla zaplavena povodňovou vodou.
Nová tratˇ byla o to více náročná fyzicky a na techniku pádlování. Ze třiceti kajakářek dojela Anna na velmi dobrém 15. místě a zejména jako 3. z českého kvarteta.

Porazila totiž - jako obvykle velmi těsně, o 6 vteřin - svou dlouholetou rivalku Lindu Vránovou (a m.j. i stejně starou angličanku Sandru Hyslop, která na loňském, tehdy ovšem ještě juniorském MS Annu rozdrtila o 50 vteřin) a nominovala se tak do českého družstva pro další den.

Lichotivý výsledek

Odstup 42 vteřin za vítěznou švýcarkou Sabine Eichenberger a 37 vteřin za stříbrnou českou reprezentantkou Kateřinou Vacíkovou byl pro devatenáctiletou závodnici lichotivý výsledek, když na jaře by to na takto dlouhé trati bylo přes minutu. Šestá byla další češka Petra Slováková.

Anna se na trati vydala opravdu do posledních sil a v cíli se vyčerpáním nemohla dlouho vysoukat ani z kajaku. Stříbro Vacíkové byla jediná česká medaile dne, když kajakář Kamil Mrůzek na 7. místě neobhájil svůj titul z roku 2006.

V dlouhém sjezdu družstev je obvykle rozhodující výkonnost nejpomalejšího a porovnání časů třetích lodí z individuálního závodu ukazovalo na třetí místo. Samotný závod pak předpoklady naplnil.

Taktickou jízdou, když Anna jela na vlně rychleji jedoucí lodě před ní a tím s menším odporem vody, se podařilo našim ženám zajet o 10 vteřin lepší čas.

Radost z medaile

Na vítězné a favorizované Francouzsky a druhé Němky to sice o 15 vteřin‘ nestačilo, na ambiciozní Angličanky a domácí kajakářky však ano a tak se Anna mohla nesmírně radovat ze své první a doufejme že ne poslední seniorské světové medaile bronzové barvy, i když zatím (?) „jen“ ze závodu družstev.

Čeští kajakáři si vynahradili zklamání ze závodu jednotlivců a získali popáté v řadě zlato, v dramatickém závodě porazili o několik desetin favorizované Němce.

Třetí soutěží byl atraktivní sjezdový sprint a o co byla trať dlouhého závodu méně divoká, o to byl sprint za veliké vody na slalomovém ivreiském kanále těžší, však také závody sledovaly také na březích tisíce diváku. Některé slabší závodnice na start ani nenastoupily, zejména u žen pak pracovaly v deštivém počasí a závodním stresu a mumraji nervy.

Náraz vlny

Ty však věčně dobře naladěná Anička zvládla a v závodě si dvěma vynikajícími a vyrovnanými jízdami dojela pro skvělé 8. místo s malou ztrátou na lepší lodě. Brilantním výkonem vyhrála malinká šarmantní Francouzka Nathalie Gastineau, obrovským úspěchem bylo stříbro Češky Petry Slovákové, Vacíková byla 6. a Vránová 17., když v tréninku jezdila tratˇ excelentně a pokazila závod, přesně naopak, než Anna, které se tréninkové jízdy vůbec nedařily.

Zajímavostí ještě je, že náraz vlny ve druhé jízdě vyplavil Anně kontaktní čočku z oka, takže do cíle dojížděla trochu po paměti. Tentokrát ovšem naštěstí bez chyb, když ji stejná nehoda vloni na MSJ stála nejspíše juniorský sprintový titul.
Bratr Petry Slovákové Tomáš získal na kajaku mužů potřetí v řadě bronzovou medaili a překvapením byl bronz veterána české singlkanoe Michala Šťastného.

Nová soutěž

Poslední soutěží náročného programu byla nová soutěž programu MS, družstva sprint. Naše ženy mohly pomýšlet reálně určitě na jakoukoliv medaili včetně zlata, o které také chtěly tvrdě bojovat.

Anna vyrážela na trať pokaždé jako třetí za Slovákovou, v obou jízdách však paradoxně nejzkušenější vpředu jedoucí Vacíkovou vodní válec odhodil z hlavního proudu na skálu a obě další děvčata projela kolem ní, než se Vacíková stačila zařadit za ně.

Tak velká ztráta znamenala 4. místo za bezchybnými Francouzskami, Angličanky s drobnými chybičkami braly stříbro a bronz těsně také po nepříliš podařených jízdách Němky. To bylo velké zklamání.

Světový pohár

Minulý víkend pokračovala mezinárodní světová soutěž závodem Světového Poháru Kanoe Matttoni v Karlových Varech, kde Anna obsadila velmi dobré 11. místo ve sprintu a naopak se jí příliš nepovedl dlouhý sjezd. S větším odstupem byla 18. a prohrála tentokrát o 15 vteřin s Vránovou.

Startoval zde také další písecký závodník Matěj Kropáček (19) a obsadil 30. místo v dlouhém sjezdu a 28. ve sprintu.

To nejsou oslnivé výsledky, ovšem Matěj poté, co si těsně nevyjel nominaci na sjezdové MS, se věnoval (úspěšně) spíše škole než tréninku a v další sezoně tak bude sice nastupovat stále jako člen Sokola Písek, ale také jako student pražské VŠE.

Program SP pokračuje o tomto víkendu v rakouském Loferu.

(zas)