Našel si zaměstnání a basketbalem se chce pouze bavit. 192 centimetrů vysoký basketbalista je tahounem píseckých Sršňů v první lize. V průměru nastřílí skoro třicet bodů na zápas.

Jaké byly vaše basketbalové začátky?
Začínal jsem v Písku a v sedmnácti o mě projevili zájem v Jindřichově Hradci, kde se hrála nejvyšší basketbalová soutěž NBL. Mládežnické soutěže jsem ale stále hrál za Písek, takže jsem vlastně klubu věrný stále.

Zkoušel jste i jiné sporty?
Mě vždycky šel jenom ten basketbal. Vlastně jsem pořádně nic jiného ani nevyzkoušel.

Dostal jste nabídku do NBL i od jiného extraligového týmu?
V kontaktu s Hradcem jsem vlastně pořád, rozešli jsme se v dobrém. Měl jsem nabídky i odjinud, ale nereflektoval jsem na ně. Nejsem si jistý, že bych chtěl někde jinde hrát.

Je rozdíl mezi NBL a první ligou hodně velký?
Jsou to jiné soutěže. V NBL hraje hodně cizinců, nemyslím si ale, že mezi nimi a českými hráči je propastný rozdíl. My se proti nim vybičujeme a hrajeme na sto padesát procent, zatímco oni hrají jen na padesát procent. Ten výkonnostní rozdíl pak není tolik vidět. V první lize hrají především mladí hráči, kteří zatím nedostávají tolik prostoru v NBL.

Postavou nad ostatní nijak nevyčníváte. Co je vaší největší předností?
Spíš jde o styl basketbalu, jakým hrajeme v Písku. Jiné týmy se hodně obměňují, ale v Písku spolu hrajeme už od mládeže. Třeba se spoluhráči Špičákem nebo Englickým jsme hráli, když nám bylo deset let. To znamená, že se dobře známe, a víme, co od sebe můžeme očekávat. V tom je naše i moje přednost.

Když člověk nahlédne do zápasových statistik, uvidí, že v počtu nastřílených bodů se vám ze spoluhráčů málokdy někdo přiblíží. Jakoby to byly zápase jednoho muže…
Naše hra určitě nestojí na jednotlivcích, tedy ani na mně. Máme nějaký herní systém a důležitá je podpora jak realizačního týmu tak i spoluhráčů. Máme cíle a každý k jejich naplnění přispěje jak umí. Zatím to funguje a není potřeba to měnit.

Myslíte tedy, že by Písek hrál nahoře i bez vás?
To nedokážu posoudit, protože k tomu nikdy nedošlo a nezkusili jsme to.

Vzdal jste se kariéry profesionálního basketbalisty a našel jste si práci. Co vás vedlo k tomuto rozhodnutí?
Už mě to asi úplně nenaplňovalo. Hrát basketbal byl vždycky můj sen, jednou mě ale spolužák, který dělá na Šumavě revírníka, vzal do lesa, a mně se ta jeho práce hrozně líbila.

Jste tedy revírníkem?
Ne. Já pracuji v Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů. Sbírám informace o lesích a jezdím po celém kraji. Po celé republice pak pořádáme různé exkurze.

Aspoň si od basketbalu někdy odpočinete…
Je to ideální. Přes den chodím po lese a řeším jiné než basketbalové problémy. Večer se pak sejdu se spoluhráči na tréninku. Dlouho se známe a jsme dobrá parta. Před zápasy se například scházíme na kartách a tmelíme kolektiv. Prostě nás v Písku basketbal baví.

Skloubit práci a prvoligový basketbal tedy není problém?
Stíhám všechno dobře. Začínal jsem v Českých Budějovicích, ale od té doby, co se uvolnilo místo v Písku, pracuji doma. V první lize jde lépe skloubit sport se zaměstnáním, na nejvyšší úrovni už by to ale tak snadné nebylo.

Basketbal by vás neuživil?
Je to tak. Záleží však i na tom, v jakém hrajete klubu. Třeba v Nymburku to tak docela neplatí. Běžné ale je, že dokud hrajete, tak vás basketbal živí, když pak přestanete, stejně se nevyhnete tomu, abyste si hledali práci. Nejlepší je hrát do pětatřiceti a pak se stát profesionálním trenérem.

Takovou možnost nemáte?
To je sen každého basketbalisty, jenomže tolik trenérů být nemůže. Já se v Písku věnuji dětem, ale že bych trénoval profesionálně, to si nedovedu představit.

Když se podíváme na tabulku, vidíme na čele Jindřichův Hradec a v elitní čtyřce se pohybuje i Písek. Je podle vás reálné, že by se na jih Čech mohla v nejbližší době zase vrátit nejvyšší soutěž?
Jindřichův Hradec má jednoznačný cíl vrátit se do elitní ligy. Přes to nejede vlak. Je to profesionální tým a ve svém kádru má Hradec i cizince. Nepochybně mužstvo ještě posílí, aby mu to vyšlo. Je vysoce pravděpodobné, že první ligu Jindřichův Hradec vyhraje. Stačí mu dostat se do finále, aby hrál baráž. Tam už to bude složitější. Hraje se na dva zápasy a dopadnout to může jakkoliv.

Bude usilovat o postup do NBL také Písek?
To je otázka spíš pro vedení klubu. Na to je potřeba mít peníze. Jako hráč si ale myslím, že ano. Že bychom někdy chtěli usilovat o extraligu.