Cyklokrosová sezona má tradičně několik vrcholů. Jedním z nich bude 28.10. závod v Táboře. Pro jihočeské příznivce to může být klidně dokonce největší závod sezony. Na dosah ruky totiž budou mít velká světová esa, české reprezentanty, nejlepší cyklokrosařky… A dojde také na velké poděkování a významné ocenění. Komu? „Čestmíru Kalašovi," odpovídá současný šéf klubu ČEZ CT Tábor Petr Balogh, který ve funkci střídá právě Kalaše. Ten byl 25 let šéfem cyklokrosové komise Českého svazu cyklistiky a 50 let vedl oddíl v Táboře!

Můžeme považovat závod Toi Toi Cupu v Táboře 28.10. za velkou oslavu Čestmíra Kalaše? Bude to jeho významný cyklokrosový den?

Teď ještě úplně nechci prozrazovat, co všechno v tomto směru připravujeme.

Co prozradit můžete?

Že pro Čestmíra připravujeme speciální akci. V tomto okamžiku ještě ale není vhodné, aby konkrétní podrobnosti vyšly v tisku. Bude to pro něj určitě překvapení.

Toi Toi Cup je vrcholná cyklokrosová akce. Bude mít táborský závod, který je součástí prestižního seriálu, letos dokonce světovou příchuť?

V letošním ročníku seriálu Toi Toi Cup jsou tři závody první kategorie. První závod začíná ve Slaném, druhý se pojede v Táboře a třetí v Uničově. Na tyto tři závody jsou přihlášené kompletní reprezentace Slovenska, pojede mistr Polska, Maďarska, dokonce mistr Německa, pojedou první tři závodníci z Rakouska.

Pěkná účast. Příznivci cyklokrosu se mají nač těšit…

…a to zdaleka není všechno. Němci nahlásili opravdu velice silnou výpravu. Bude tu bratr Philippa Walslebena, pojede Tom Meeusen a další…A co Češi?
Rozhodně na startu nebudou chybět Ťoupalík a Boroš. S nimi přijedou další tři možná čtyři zástupci velice silného belgického cyklokrosu.

Tato jména zní fanouškům velice lákavě, bude to cyklokros v nejlepším světovém balení?

Já jsem přesvědčený o tom, že to bude velmi veliký posun v kvalitě Toi Toi Cupu. Řekl bych, že to bude v tomto seriálu taková menší revoluce.

Zmiňoval jste Adama Ťoupalíka a Michaela Boroše, počítáte je dál mezi domácí závodníky?

Vyrůstali v Táboře, držíme jim samozřejmě palce. Ale jedou za svůj tým, takže my ještě víc budeme držet palce Skálovi, Bambulovi a našim dalším reprezentantům.

Jak je na tom Jakub Skála, který se v průběhu silničního závodu Okolo jižních Čech přimotal do velmi nepříjemného pádu. Dokonce se prolétl se záchranáři vrtulníkem, původní prognóza moc dobře nevypadala, naštěstí se ale podezření na vážné zranění nepotvrdilo…

Viděl jsem fotky, nohu měl sedřenou opravdu hodně. Mluvili jsme spolu, už byl na prvních trénincích, říkal, že mu zranění v přípravě zase tak úplně nevadí.

Ale příjemná záležitost to pro cyklistu není…

Cyklisté mají práh bolesti trošku někde jinde, než normální lidi. Je ale jasné, že hendikep to je. Několik dní nemohl trénovat.

O trati v odpočinkovém areálu Komora jsme toho v Deníku v uplynulých letech napsali už hodně. Dá se na ní ještě něco změnit, vylepšit?

Právě jsme dokončili schůzku s tím, kdo trať seká. Připravujeme jednu docela výraznou změnu. Původní Dlaskovy schody, které se už několik let jezdí obráceně, ty úplně vypustíme, abychom neomezovali lidi ze sídliště. Tam bude trať zkrácena, jinak ale bude stejná, jako byla při mistrovství světa.

Zazněl termín Dlaskovy schody, Petr Dlask je trenérem české reprezentace, je v kontaktu s vedením ČEZ CT Tábor?

Voláme si samozřejmě několikrát týdně.

Jste také ve funkci předsedy cyklokrosové komise, konzultujete s Petrem Dlaskem záležitosti okolo reprezentace?

Máme samozřejmě společné povinnosti, máme zodpovědnost za chod reprezentace. Voláme si tak pětkrát nebo šestkrát týdně.

Co konkrétně je předmětem vaší cyklokrosové spolupráce?

Není toho málo. Nejrůznější statuty, výjezdy, spousta povolení, zajišťování hotelů, nominační kritéria. Pro mě to není úplně nová věc, ale řada novinek tu je a pro Petra je to všechno úplně nové.

Nové koště dobře mete?

Cítím z Petra Dlaska obrovské nadšení. Má velkou chuť něco s českým cyklokrosem udělat. Chtěl by tento sport posunout zase o kus dál, aby ho dostal tam, kde byl.

Je jasné, že s mistrovstvím světa nebo Světovým pohárem se závod Toi Toi Cupu do puntíku srovnat nedá. Je ale hodně složité zajistit mezinárodní závod organizačně?

V závodech v kategorii C1 došlo k extrémnímu nárůstu cen. Platí to i o ženách. Také v cyklokrosu došlo v tomto směru k rovnoprávnosti. Na závodě v Táboře vyplatíme téměř tři sta tisíc korun. Trať je třeba postavit, závod musíme zorganizovat, některým závodníkům přispíváme na dopravu, to je startovné, rozpočet se určitě pohybuje okolo tři čtvrtě milionu. Možná i víc.

Kateřina Hanušová – Nash otevřela letošní ročník SP fantasticky. V Las Vegas vyhrála. Jste s ní v kontaktu? Přemlouváte ji, aby znovu vyrazila v českých barvách do závodu MS?

S Katkou jsme si vyměnili emaily, a to ještě zprostředkovaně přes Petra Dlaska, který s ní komunikuje. Nechci se jí dotknout, ale ona je dáma zralého závodního věku…

…rozhodne se tedy sama?

My jí těžko budeme říkat: „Ty pojedeš! Musíš!" Její vítězství je úplně úžasné. Cyklokros úspěchy samozřejmě potřebuje. Výhra ve Světovém poháru přináší publicitu. Tu v cyklokrosu potřebujeme. Úspěchů na mezinárodní scéně není nikdy dost. Když ona ale řekne, že nepojede, jako třeba mistrovství světa na horských kolech, tak prostě nepojede. Bůhví jestli pojede třeba mistrovství světa v příštím roce v Novém Městě. Fakt je, že ona je naše nejlepší závodnice, hodně bychom v cyklokrosové reprezentaci o ni stáli, ale nařizovat jí nic nechceme, nebudeme, ani samozřejmě ani nemůžeme.

Oslovíte ji před MS?

Budeme na ni samozřejmě pozitivně působit. Určitě jí ve všem vyjdeme vstříc. Ale ani by nebylo slušné, abychom ji do něčeho tlačili.

Vraťme se ke 28. 10., kdy se pojede závod Toi Toi Cupu v Táboře. Přijdou si fanoušci na své?

Připraven bude bohatý doprovodný program, bubenická show, vstup na závody bude zdarma. Srdečně zveme všechny příznivce sportu. Pojede se ve středu, kdy je státní svátek. Cyklokros k Táboru patří. Na Světový pohár dorazilo šest tisíc diváků, věřím, že to bude podobné. Táboráci mají cyklokros rádi, totéž platí o celé republice.

Proč si myslíte, že to tak je?

Máme tento sport vrytý pod kůži. Je to nepochybně i díky Čestmíru Kalašovi .

Právě on na každý velký závod objednával počasí. A co vy?

Jednatel firmy Toi Toi Karel Svoboda, který je velkým fandou cyklistiky a cyklokrosu, je ředitelem závodu ve Slaném, kde pořádal dva závody. Dvakrát bylo neuvěřitelné počasí. Nejhorší v mém životě na cyklokrosu. Co jsme postavili, spadlo, roztrhalo se. Bylo víc škody než užitku. Já mám jasné přání. Aby v Táboře nebylo počasí jako ve Slaném.