Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pechek: Nevyšla nám sázka na mladé hráče z extraligových klubů

Písek – Po sestupu hokejistů IHC Písek z první ligy začaly v posledních dnech kolovat mezi fanoušky zaručené zprávy o další činnosti týmu.

20.6.2013
SDÍLEJ:

Petr Pechek (na snímku) nebude na červencové členské schůzi IHC Písek – občanského sdružení znovu kandidovat na post šéfa klubu. Foto: Archiv Deníku

Velké zklamání pak vypuklo, když mužstvo IHC nebylo přihlášeno do nového ročníku 2. ligy. Proto jsme požádali o rozhovor Petra Pechka, předsedu hokejového klubu IHC Písek, který vysvětluje, jak se věci mají.

Kde vidíte příčiny toho, že se tým IHC neudržel v první lize?

Příčiny lze hledat ve vícero faktorech – odchod generálního sponzora, nenaplnění některých sponzorských smluv, sázka na mladé hráče doporučované extraligovými kluby, nedostatek vlastních kvalitních hráčů, stejně jako nedostatek finančních  prostředků.

Napadla vás někdy myšlenka, že by možná bylo lepší po loňském sestupu hrát raději druhou ligu, než zůstat v první lize  na úkor odstoupivšího Vrchlabí?

K sestupu a následnému odkoupení účasti v první lize došlo již v roce 2011, ale paradoxně bylo pro nás ekonomicky výhodnější hrát druhou nejvyšší soutěž. Nikdo se nechtěl v té době podepsat pod to, že se v Písku  bude hrát krajský přebor. Věřili jsme, že se nám finance podaří sehnat.

Je jasné, že pro každého trenéra je těžké skládat sestavu mužstva do každého zápasu z hráčů, kteří jsou v Písku na hostování z jiných klubů a čekat do poslední chvíle na to, kdo mu vlastně přijede. Podobné to zřejmě bylo i na trénincích, neboť  tito hráči se připravovali se svými mužstvy…

Se složením týmu na sezonu má problém každý trenér ve většině ligových týmů. K doplnění kádru dochází až v průběhu závěrečné přípravy na přelomu srpna a září. Na trénincích bylo vždy k dispozici kolem dvaceti hráčů, zde bych problém neviděl.

Bylo opravdu nutné měnit na baráž o udržení v soutěži trenéra mužstva, kde Jindřicha Setikovského nahradil Josef Řeháček?

Bylo to buď a nebo, prostě jsme chtěli něco zkusit. Spíš byla škoda, že v průběhu sezony někteří hráči nepřistupovali ke svým povinnostem tak, jak měli. A to hráli i o svoji budoucnost a v neposlední řadě i o svoje odměny.

Kteří hráči z kádru mužstva v Písku zůstali?

Z kádru nezbyl víceméně nikdo, většina hráčů byla u nás na hostování, takže je těžké odpovědět. A kdo bude chtít dále pokračovat, to uvidíme v nejbližších dnech, kdy se bude dávat dohromady tým na přípravu.

Po bitvě je každý generál, přesto, co byste jako předseda klubu udělal jiného před zahájením uplynulé sezony?

To je dobrá otázka. Jako manažer musím konstatovat, že A- tým měl hrát v uplynulých sezonách pouze krajský přebor. Ale vážně, jednak bych bez naplnění pokladny před sezonou  nepřihlašoval soutěž, dále bych se více zapojil do manažerského řízení, takovou práci nelze dělat „externě", nebo jsem to měl předat někomu jinému. A neposledně bych nedoporučil výstavbu sportovně komunitního centra, která píseckému hokeji přinesla značné komplikace.

Tým IHC Písek nebyl přihlášen ani do druhé ligy, jakou soutěž tedy bude hrát v novém soutěžním ročníku?

Pokud A – tým bude hrát, musíme začít od začátku, to znamená od krajského přeboru, a to v případě, že bude naplněn rozpočet. A to i vzhledem k přísnějšímu posuzování ČSLH přihlášek do první či druhé ligy.  Jsem zvědavý, jak budou ostatní týmy prokazovat to, že nejsou zadlužené a jaké to bude mít dopady na český hokej.

Po sezoně odstoupil z funkce sportovního manažera klubu Jiří Černý, jaký on měl podíl na neúspěšné sezoně z pohledu prvoligového týmu?

Jednoznačně svůj podíl na neúspěšné sezoně mělo vedení IHC, to znamená, celý jeho výbor, takže my. Jiří Černý byl prodlouženou rukou výboru, byl to jen vykonavatel. Neučinil nic fatálního, co by poškodilo IHC, naopak musím ocenit jeho působení v klubu. Potýkal se se stejným problémem jako my všichni – nedostatkem finančních prostředků a to nejen na A- tým, ale i na mládež.

Kdy se uskuteční valná hromada členů IHC, na které by mělo být zvoleno nové vedení klubu?

Členská schůze IHC Písek by se měla uskutečnit 22. července  a v jejím průběhu by se měly konat volby nového vedení klubu.

Budete znovu kandidovat na funkci předsedy?

Nebudu kandidovat ani na pozici předsedy, ani do výboru IHC. Klub potřebuje nové tváře, nové lidi, prostě takové, kteří mají velkou chuť, sílu a hlavně čas nastavit IHC správným směrem.

V současné době se etabluje tým lidí, kterému není lhostejný osud IHC, a již pracují na přípravě nové sezony. Jsem však připraven v maximální možné míře pomoci.

Co byste řekl k výsledkům mládežnických týmů v minulé sezoně, hlavně k umístění extraligových dorostenců a ligových juniorů?

Takže postupně. Nábor a žáci – zde je jistě prostor ke zkvalitnění práce v oddíle. Hlavně je nutné zintenzivnit nábor a získávání nových malých hokejistů. Závisí na tom budoucnost klubu. Pravda je, že není jednoduché chtít od dětiček, a vlastně i od rodičů, dřinu, dril, ranní vstávání, finanční výdaje a obětování spousty času.

Ale když  po několika letech vidíte ty samé kluky hrát zápasy ať už o udržení v nejvyšší republikové soutěži mladšího dorostu či bojovat v extralize starších dorostenců o příčky nejvyšší, to je zážitek. A také odměna pro všechny – hráče, ty bývalé děti, rodiče a potažmo trenéry, kteří se jim věnovali od nejútlejšího věku. U těch nejmladších je třeba zapojit maximální invenci, jak je přivézt spolu s rodiči na zimní stadion.

Takže s výsledky dorostu byla spokojenost?

Mladší dorostenci se v extralize zachraňovali, přesto jsme byli s jejich výsledky spokojeni.  Do budoucna je ale třeba tým vhodně doplnit, pokud chce pokračovat v této soutěži. O starším dorostu už toho bylo napsáno mnoho, netřeba se opakovat, přesto – výborná příprava, načasování formy, psychická a fyzická odolnost, to všechno přineslo čtvrté místo v České republice, účast hráčů v reprezentačních výběrech a zájem o naše hráče ze strany extraligových týmů. Důležité je také připomenout, že se tyto dva týmy drží v nejvyšších soutěžích již pár let a to je mimo jiné i výborná reprezentace tohoto města.

U juniorů jednoznačně chybí impuls zlepšovat se. Je to pochopitelné, není kontinuita na A-tým a vůbec na budoucnost spjatou s hokejem u hráčů v této věkové kategorii. Nejlepší kluci, jak už jsem naznačil, odchází do extraligových týmů. Pro případný postup tohoto týmu do nejvyšší soutěže postrádáme jak kvalitu, tak hlavně finanční prostředky. Lze konstatovat, že výchova mládeže v Písku je úspěšná a v tom je možno spatřovat i lepší zítřky pro dospělý hokej.

Jak bude podle vás vypadat příští sezona a jak bude finančně pokryta sponzory, z nichž určitě někteří po sestupu mužů    z první ligy sníží své závazky nebo dokonce od nich odstoupí?

Za prvé – není z čeho snižovat či odstupovat od sponzorských smluv. Ty byly rušeny a kráceny již v minulých sezonách. Ale vážně, začíná se od znovu a první krok, který je třeba udělat, je oddlužit klub, což právě probíhá. Eseróčko je, bohužel, v insolvenčním řízení a občanské sdružení bude oddluženo prodejem ubytovny Buly.

Byl vypracován rozpočet na mládež s předpokládanými náklady 4 530 000 korun. Tento je naplněn. A- tým byl přihlášen do krajského přeboru a předpokládané náklady jsou 500 000 korun. V současné době se pracuje na pokrytí těchto nákladů. Za tímto účelem byl mimo jiné jmenován marketingový manažer Zdeněk Šťastný.

Co byste popřál píseckému hokeji do příštích let?

Jelikož se hokej stal nedílnou součástí mého života, a to v dobrém i zlém, nechci pouze přát, chci se, pokud možno, aktivně zúčastnit a pomoci přežít tuhle ne zrovna ideální dobu pro sport. A naopak nastartovat vše k lepším zítřkům, respektive pokusit se zvednout IHC na co nejvyšší možnou úroveň.

Autor: František Bořánek

20.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Ilustrační foto

Už nejsou mezi námi

Ani zima neodradila účastníky od drakiády

Mišovice - V sobotu 7. října se konala na hřišti v Pohoří u Mišovic drakiáda.

Narodili se

Písek - V písecké porodnici se v uplynulých dnech narodili:

Nasprejoval kosočtverec na středisko sociálních služeb

Písek - Kdosi poškodil fasádu domu nápisem a vulgárním znakem.

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení