Písek – Již dvacet let pořádají v Písku na Hradišti motoristické závody. „Uteklo to jako voda," usměje se předseda klubu Václav Kudrle. Kulaté jubileum oslavili víkendovým volným pohárovým závodem motokár.

Právě Kudrle stojí za rozvojem útulného areálu v lesích nedaleko Písku. „Za těch dvacet let to byla spousta práce a odříkání," vzpomíná. První závod se jel na Hradišti 13. června 1992. „Byl to pohárový závod motokár za tehdy ještě federální republiky. Od té doby jsme pořádali každý rok pět až šest motokárových závodů. K tomu se přidaly minibiky, silniční motocykly a od roku 2000 pořádáme také supermoto. Kromě klasických automobilů jezdíme prakticky všechny motoristické disciplíny," vypočítává.

Areál na Hradišti doznal za dvacet let řady změn. „Ve spolupráci se Svazem technických sportů, který je vlastníkem areálu, jsme provedli rozsáhlou rekonstrukci. Od té doby je závodní dráha podstatně přehlednější, což výrazně prospělo i bezpečnosti závodů. Věřím, že naše dráha má své kouzlo, i když je před námi ještě obrovské množství práce," uvědomuje si Kudrle a na mysli má například oplocení celého rozsáhlého areálu nebo opravy obrubníků na závodní trati. „Chtěli bychom položit i část nového povrchu na dráze, ale na to zatím nejsou peníze."

Úplnou novinkou jsou v areálu nové parkovací prostory pro závodní depo, které se nacházejí za správní budovou. „Z rozhodnutí města nemůžeme na louku, kde dříve část depa bývala. Proto jsme si upravili nové parkovací prostory," může se šéf píseckého klubu pochlubit.

Kulaté výročí oslavily v Písku, jak také jinak, než uspořádáním závodu. V sobotu se jelo mistrovství republiky ve vytrvalostním závodě, v neděli pak volný pohárový závod. „Účast byla trochu slabší, protože se nejelo o body do mistrovství republiky," vysvětluje Kudrle.

Pořádat každoročně takové množství velkých závodů rozhodně není jednoduchá záležitost. „U příležitosti našeho významného jubilea bych chtěl poděkovat všem spolupracovníkům z Autoklubu, městu Písek, Jihočeskému kraji, Svazu technických sportů, Milanu Šimákovi, Vladimíru Váchovi i všem sponzorům, kteří nám té složité cestě pomáhají," vzkazuje Kudrle všem, kteří pomáhají s organizováním závodů.

V letošním roce čekají zkušené pořadatele z píseckého Autoklubu ještě tři velké závody. V červenci to bude soustředění jezdců na silničních motocyklech, které vyvrcholí  22. července závodem přeboru republiky. Poté bude následovat 5. srpna mistrovství republiky v supermotu, na které naváže 2. září domácí šampionát v motokárách a o týden později znovu republikové mistrovství v supermotu.

Na Hradišti se pravidelně jezdívaly vždy dva závody motokárového mistrovství. „Výkonný výbor Svazu kartingu rozhodl, že letos se uskuteční pouze pět závodů mistrovství republiky. Jednou se jede v Chebu, v Sosnové a u nás, dva závody uspořádají ve Vysokém Mýtě, kde plánují mistrovství Evropy. Podle mého názoru je to chyba. Raději bych viděl více mistrovských závodů na úkor různých hobby klání. Ale to je věc na posouzení řídícími orgány našeho kartingu," jen Kudrle pokrčí rameny.

Do budoucna by se na Hradišti nebránili ani větším než republikovým závodům, ale Kudrle si dobře uvědomuje, že se jedná o běh na dlouhou trať.   „Problém je v tom, že nemáme k dispozici louku, která přiléhá k areálu, a tak jen těžko můžeme udělat depo, které by odpovídalo předpisům pro velké závody. Všechno ostatní by už šlo a mezinárodní závody bychom pořádat mohli. Zatím ale nemáme patřičné zázemí pro parkování velkých profesionálních automobilů. Muselo by samozřejmě dojít k homologaci tratě, které je podmíněné jejím oplocením. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet. V každém případě je náš sen, abychom velké závody mohli pořádat," naznačuje Václav Kudrle svou vizi do vzdálenější budoucnosti.