Přitom motoristický sport u Klasových dříve nikdo neprovozoval. „Sport jako takový ano, u nás se hrával hokej, ale motorismus nikdy,“ říká maminka obou malých závodníků Jitka Klasová. „Před nějakými pěti lety se začal manžel věnovat rekreačně ježdění na motokáře a učil to staršího syna. Tomu se to líbilo a chytlo ho to. Před rokem si zkusil při závodě mistrovství republiky tady v Písku tréninky, docela mu to šlo, tak jsme od letoška začali objíždět závody. A mladší syn jezdí také,“ popisuje cestu, jak se její synové dostali na motokárovou dráhu. „Ještě máme nejmladší dceru Lindu, která chce jezdit taky. Máme v plánu, že by mohla dostat motokáru po mladším synovi, který se i věkem přesune do vyšší kategorie,“ naznačuje

Oba kluky závodění na motokárách mimořádně baví. „Je to tak, do ničeho je nemusíme nutit,“ pochvaluje si Klasová. Na druhou stranu je jasné, že takový koníček je pořádnou žroutem peněz i času. „Peníze to žere hodně a čas teď v sezoně také,“ přikývne.

Žádné přehnané sportovní ambice u Klasových nehrozí. „Samozřejmě chceme, aby se posouvali dopředu a jezdili co nejlépe. Ale hlavně je to pro nás všechny doma koníček. Je fajn, že kluci mají nějakou zábavu,“ nastíní Jitka Klasová rodinnou filozofii.

close Jitka Landová umí vyměnit motor u motokáry. info Zdroj: Deník/ Petr Hřídel zoom_in Jitka Landová umí vyměnit motor u motokáry.

Motoristický sport je nejen krásný a drahý, ale také dost nebezpečný. „O kluky se bojím a nepřeju to žádné mámě,“ bleskově vypálí. „Třeba teď naposledy při závodech v Písku jsme po havárii v tréninku skončili v nemocnici. Naštěstí měl syn ruku jen naraženou a sedřenou, ale museli jsme na rentgen a sono břicha, aby nás pustili do závodu,“ přibližuje matka situaci, kterou si žádný rodič nepřeje prožít.

Jitka Klasová jako správná máma vaří a stará se o rodinu nejen na závodech, ale musela zvládnout i řadu technických věcí. „Manžel v březnu spadl ze střechy a měl zlomenou ruku i nohu, takže jsem se musela naučit i nějaké servisní věci. Na motokáře vyměním gumy, doleji benzín a několikrát jsem měnila i motor, ale to mi muž říkal, co mám dělat. Ale takové ty úplné titěrnosti, to ještě ne,“ usměje se.