Alpské lyžování má v Písku dlouholetou tradici. Sahá až do 1976, kdy byl uveden do provozu lyžařský svah s umělou hmotou na Hradišťském vrchu. Stále se rozrůstající členská základna, v současné době má oddíl 125 členů, je tvořena především dětmi ve věku 4 – 13 let, o které se stará trojice trenérů s druhou nejvyšší trenérskou kvalifikací: Pavel Kroupa, Marek Hrabák a Michal Brandtner. Pomáhá jim několik rodičů - trenérů s kvalifikací III. třídy.

Klub těží v rámci České republiky z již zmíněné ojedinělé sjezdovky s umělým povrchem o délce 250 m na úpatí Hradišťského vrchu, kde již počátkem září byla zahájena příprava, která v této bezsněhové části sezony vyvrcholila mistrovstvím republiky ve slalomu na hmotě. Skiklub Písek je pravidelně pořádá za podpory města ve spolupráci s partnerským oddílem z německého Rugiswalde. Poháry zůstaly vesměs doma, protože v téměř všech věkových kategoriích se mistry republiky stali členové píseckého klubu.

Dále příprava probíhala v říjnu a listopadu dvěma pětidenními soustředěními na ledovci v rakouském středisku Pitztal. V zimní části sezony se konaly tréninky píseckého klubu dle sněhových a kapacitních podmínek na šumavském Zadově, ale především v německém Mitterdorfu. První lednový velmi mrazivý týden končil třídenním soustředěním v lipenském skiareálu, kterého se zúčastnilo 21 dětí. Zde se také rozběhla soutěžní sezona prvním závodem v rámci Šumavského pohárku. Za zmínku stojí vítězství Šimona Mohňanského (2009), 2. místo Jonáše Tramby (2008) a Jana Nejedlého (2010) v konkurenci celkem 220 závodníků.

V další části aktuální sezony se mladí závodníci úspěšně zúčastnili regionálních závodů pořádaných ve skiareálech na české, rakouské i německé straně Šumavy.

 
1. místo Šimon Mohňanský (2009) Šumavský pohárek, Špičák.
1. místo Ondřej Votýpka (2012) Kramolínský obřák, Lipno.
3. místo Viola Trambová
(2010) Kramolínský obřák, Lipno.
3. místo Jonáš Tramba (2008) Kramolínský obřák, Lipno.
2. místo Veronika Fikejzová (2003) Kramolínský obřák, Lipno.
1. místo Nicole Müllerová (2008) Kramolínský slalom, Lipno.
2. místo Šimon Mohňanský (2009) Krajský přebor, Hochficht.
1. místo Nikola Vaňková (2008) Krajský přebor, Hochficht.
2. místo Nicole Müllerová (2008) Krajský přebor, Hochficht.
1. místo Veronika Fikejzová (2003) Krajský přebor, Hochficht.
1. místo Veronika Fikejzová (2003) Šumavský pohárek, Velký Javor.


Úspěšné závodníky má Písek v juniorských a seniorských kategoriích. Martin Hrabák (18 let) se pravidelně účastní  FIS závodů Českého poháru i zahraničních klání. V juniorské kategorii se umisťuje do 15. místa. Letos se na Hochfichtu stal krajským přeborníkem v obřím slalomu. Ve stejném závodě slavila triumf i Eliška Zimová (18 let). V obřím slalomu vyhrála a ve slalomu dojela na druhém místě. Titul krajského přeborníka pak přidal ve slalomu i Petr Brandtner (28 let).

Zdaleka nejúspěšnějším členem Skiklubu Písek je ale třináctiletý Štěpán Kroupa, který kromě úspěšného tažení republikovými závody již reprezentuje Česko ve své věkové kategorii i v zahraničí. Jeho největším úspěchem je 4. místo ve slalomu na mistrovství světa v kategorii do 14 let z italské Folgarie z letošního března. Je trojnásobným mistrem ČR a celkovým vítězem Českého poháru mladších žáků.

Ve dnech 14. – 18. 3. se konalo Mistrovství ČR žáků v alpském lyžování na Klínovci. V kategorii U14 dominoval Štěpán Kroupa (Skiklub Písek), který vyhrál tři zlaté medaile. Zvítězil v obřím slalomu, ve slalomu a ve vyřazovacím závodě a stal se tak nejúspěšnějším závodníkem mistrovství.

Štěpánovy výsledky:
1. místo ve slalomu – Skiinterkritérium Říčky.
1. místo v obřím slalomu – Mistrovství ČR žactva Klínovec.
1. místo ve slalomu – Mistrovství ČR žactva Klínovec.
1. místo ve vyřazovacím slalomu – Mistrovství ČR žactva Klínovec.

Nyní čekají lyžaře dubnové velké mezinárodní závody Kidstrophy v rakouském Zauchensee, kam vyrazí z Písku sedm dětí. Štěpán Kroupa poté zamíří do Francie na mezinárodní závody s českým reprezentačním výběrem.

Bez ohledu na to, jak zde naši svěřenci dopadnou, je letošní sezona Skiklubu úspěšná. Trenéry těší, že zájem dětí o tento sport roste, i když je časově a finančně náročný. "Věříme, že rekonstrukce svahu s umělým povrchem v Písku-Hradišti, jejíž první etapa proběhne již letos na podzim, umožní nejen kvalitnější tréninkové zázemí našim mladým závodníkům, ale přitáhne i další zájemce z řad veřejnosti," zní z klubu jedno velké přání.