Basketbal ve městě u Vajgaru je stále na vzestupu a letos jindřichohradecký basketbalový klub vybojoval historicky první play off v nejvyšší mužské soutěži Kooperativa NBL. Lvi tak zaznamenali největší úspěch v historii klubu. „Nějakou akci jsme měli, ale já jsem tolik neslavil, když mám mluvit za sebe. Měl jsem před sebou ještě zápasy s mládeží. Pak jsme ještě absolvovali setkání s fanoušky, a to se myslím povedlo," hovoří o oslavách jindřichohradeckých basketbalistů trenér Lions Karel Forejt.

Nyní už ovšem čeká vedení basketbalového klubu zase tvrdá práce. Ode dneška startuje první část přípravy. „Začneme trénovat se dvěma skupinami mladých hráčů. Budou tam mladí hráči z A týmu a také devatenáctiletí, které jsem letos rovněž trénoval. Zhruba do poloviny června bychom chtěli trénovat třikrát v týdnu," říká Forejt.
Poté dostanou hráči volno a k další společné přípravě se sejdou až zhruba v polovině srpna. „Přesný termín určíme, až se dozvíme, kdy bude zahájena liga. Datum zatím neznáme," přibližuje plán přípravy trenér, který se v klubu věnuje nejenom profesionálním basketbalistům, ale i těm, kteří mají zářnou kariéru teprve před sebou.
Aby mohl klub v příští sezoně navázat na letošní úspěch, bude opět potřebovat vybrat kvalitní hráče. Rozpočet Lions je přitom omezený. Sázka na trojici Američanů Robinson, White a Autrey trenérům Jindřichova Hradce vyšla před začátkem minulé sezony dokonale. Stavitelé kádru měli opravdu šťastnou ruku a trio cizinců záviděly Jihočechům i mnohem bohatší české kluby.
Udrží si však klub americké hráče i pro příští ročník? „O služby Američanů stále zájem máme a nyní o jejich případném dalším působení v Jindřichově Hradci jednáme. Osobně si však ale myslím, že minimálně dva z nich u nás skončí. Máme však vyhlédnuté i další hráče, takže budeme porovnávat," říká o zodpovědné práci trenér Forejt.
Dobrý výsledek totiž nikdy zaručen není. „Aby mohl zahraniční basketbalista u nás hrát, měl by to být vůdčí typ a mužstvo táhnout také bodově. Velký důraz ale klademe rovněž na charakterové vlastnosti. Jde o mravenčí práci, protože hráči na trhu jsou a my musíme vybrat takové, kteří nejlépe zapadnou do naší koncepce. Zabere to hodně času a v neposlední řadě je třeba mít i potřebné štěstí," dobře ví Karel Forejt.
Úkolem trenérů je nasbírat o eventuálních posilách co nejvíce informací. Nemohou ovšem spoléhat jen na to, co se dozví od samotných hráčů nebo od jejich agentů, ale oslovit musí často také jejich předešlé trenéry. „Výběr vhodných hráčů je totiž tak trochu adrenalin a každý rok se na to spolu s kolegy svým způsobem těšíme," nechává nahlédnout do zákulisí výběru hráčů Forejt.
Jistá šance na další setrvání v klubu existuje u rozehrávače Brisona Whiteho, hodně však záleží i na samotném hráči. Kouč tak musí zvážit i další alternativy a s mírným optimismem hovoří o příchodu jiného cizince na post rozehrávače a políčeno má i na jednoho českého basketbalistu. „Mluvit o nějakých konkrétních jménech by ale v této fázi bylo velice předčasné," nechce zatím prozrazovat žádné detaily hlavní trenér.
Jasněji ohledně složení kádru by mohlo být zhruba koncem tohoto měsíce. Většina stávajících českých hráčů by však měla podle Forejtových slov v mužstvu zůstat.
V Jindřichově Hradci věří, že klub má na to, posouvat se stále dál. „Vždy se snažíme poučit z předchozích chyb. Naši práci postupně vybrušujeme k dokonalosti a není to pouze o výsledcích. Každý ročník je těžší než ten předchozí, protože soutěž se vyrovnává. Bylo to vidět už letos a dá se očekávat, že ten příští bude ještě víc vyrovnaný. Do play off se chtějí dostat všichni a roli pak hrají i drobnosti, jako je třeba výběr vhodných hráčů," uzavírá kouč Lvů Karel Forejt.