Před několika dny se v půvabném portugalském letovisku Prado Vila Verde, ležící na řece Cavoda nedaleko města Bragy, konalo mistrovství Evropy v kanoistickém maratonu.

Město Braga je známé nejen svým fotbalovým týmem, ale také řadou historických památek. O tituly mistrů Evropy se přijelo ucházet 400 závodníků z patnácti zemí. Mezi nimi i devět českých reprezentantů, kteří startovali v šesti kategoriích.

Jako první ponořili pádla do vln průzračné a poměrně svižně tekoucí řeky Cavoda veteráni. V kategorii masters reprezentovala Českou republiku pouze posádka píseckých sokolů Milan Kučera a Miroslav Pánek, a to v závodě kajaků dvojic.

Čekali je hodně zdatní soupeři, neboť na startu nechyběli všichni medailisté z loňského mistrovství světa. Zvláště závodníci ze Španělska se prezentovali vynikající formou.

Hned po startu šla do vedení posádka úřadujících mistrů světa J. Albadajedo – P. Martinez ze Španělska, která si od prvních metrů začala získávat mírný náskok. Česká posádka zvládla start dobře.

Po prvních pěti set metrech jela na třetím místě a postupně se dotáhla  na druhou loď v pořadí M. Swalow –  T. Pendle z Velké Británie. Za nimi se s mírným odstupem vytvořila silná tříčlenná skupina složená z dalších španělských posádek a Francouzi, kteří se nechtěli spokojit s umístěním mimo stupně vítězů.

Po prvním přeběhu se rozdíly mezi skupinami zvětšily. Na prvním místě jeli španělští favorité, o druhé místo bojovali Češi s Brity, kteří si zásluhou dobré spolupráci na trati  vytvořili na  zbytek pole pohodlný náskok.

První útok na druhé místo podnikla britská posádka po druhém přeběhu, kde se Češi trochu zdrželi při občerstvení.

Jejich trhák však nebyl úspěšný a po čtyřech stech metrech jely posádky opět společně. Rozhodnutí v závodě přišlo při nájezdu do posledního kola, kde česká posádka neustála nástup Britů a ti si vytvořili náskok padesáti metrů.

Češi se snažili ztrátu dotáhnout, ale postupně jim docházely síly. Projevilo se  tréninkové manko způsobené nepříznivými klimatickými podmínkami, které vládly v Čechách celé jaro.

Ve zbytku závodu se pak čeští závodníci soustředili na udržení třetí pozice a nakonec si dojeli pro bronzovou medaili za vítěznými Španěly a druhými Brity.

Po loňské absenci na mistrovství světa čeští závodníci prokázali, že ve své kategorii stále patří do absolutní světové špičky.

S jejich výkonem byl spokojen i trenér reprezentace Tomáš Ježek, který doufal, že medaile povzbudí i mladší závodníky.

A to se mu splnilo, neboť Česká republika získala díky Lence Hrochové na K1 ženy a dvojici Jakub Adama a Michal Odvárko na K2 muži další dvě stříbrné medaile.

Vyvrcholením letošní sezony bude pro maratonce mistrovství světa,  které se koná ve druhé polovině září v hlavním městě Dánska, Kodani.

MILAN KUČERA