Už dva roky v Písku funguje pod vaším vedením oddíl SKP karate Písek. Kam se za tu dobu posunul? Jaké máte zatím největší úspěchy?
Dva roky jsou moc krátká doba na to, aby se nový oddíl nějak závratně někam posunul. Přesto jsou jeho začátky podle mého hodně slibné. Každý rok přibývají nové děti, karate je baví a sbírají úspěchy na soutěžích. Pokud to bude pokračovat v podobném rytmu, budu spokojený.

Pokud jde o úspěchy dětí, tedy i oddílu, za uplynulé dva roky se jich nahromadilo hodně, a to jak na republikové úrovni, tak i v zahraničí. Máme například dvě stříbrné medaile a jednu bronzovou z mistrovství republiky. Úspěch se ale neměří jen medailemi. Mám v oddílu i děti, které na soutěže zatím nejezdí, přesto je musím ocenit – dokážou překonávat samy sebe a pracují na sobě – i to je úspěch.

Letošní závěr závodní sezony, tedy mistrovství České republiky, vás teprve čeká. Už se na něj připravujete? A jak vidíte své šance?
Mistrovství České republiky se uskuteční v prosinci v Českých Budějovicích a z našeho oddílu se zatím podařilo nominovat třem závodníkům.

Pokud jde o přípravu, částečně začala na letním soustředění, které jsme absolvovali v první polovině července na Lipně. Od srpna začneme postupně opět trénovat s tím, že od září najedeme na běžný režim, tedy bude trénink třikrát týdně plus individuální příprava.
Kdybych měl odhadnout naše šance, nepochybuji o tom, že všichni tři závodníci je mají. Už jen to, že se nominovali na mistrovství, svědčí o tom, že na to mají. Necháme se překvapit a za každou medaili budeme rádi.

Sám se věnujete karate prakticky celý život a máte na kontě několik medailí z mistrovství. Jak se závody vyvíjejí, posouvají postupem let?
Netýká se to jen mistrovství, ale karate obecně. Za posledních několik let se hodně zrychlilo a zvýšila se jeho úroveň. Závodníci jsou dneska hodně vyrovnaní a je mezi nimi velká konkurence, což je žene k lepším výkonům. Je to i tím, že se mění koncepce tréninků a neustále narůstají možnosti využívání nových sportovních pomůcek, které tréninky obohacují.

Karate není jenom o závodech, ale také o umění ubránit se. S čím k vám děti častěji přicházejí – že se chtějí umět bránit, nebo že chtějí závodit a vozit medaile?
Ano, karate není pouze sportovní disciplínou, ale životním stylem. Karatista není karatistou pouze v tělocvičně, ale prakticky při všech každodenních činnostech.

Dosažení vysoké výkonnosti v karate znamená pečovat o své zdraví, dodržovat správnou životosprávu, pravidelně systematicky cvičit i mimo dojo (tělocvičnu).

Děti převážně přijdou a chtějí se naučit bránit a získat černý pás. Úspěchy na závodech jsou motivací pro každého žáka k jeho dalšímu cvičení a výsledkem tvrdého tréninku. ⋌(lk)