Sokolky odjížděly na Hanou s vědomím tříbrankového manka. Ztrátu, zapříčiněnou prohrou v prvním duelu u Otavy, musely bezpodmínečně smazat, neboť se finále hrálo pohárovým systémem a počítala se tak každá vstřelená i obdržená branka.

Interligová soutěž žen již skončila, největší dorostenecké opory tak do Olomouce mohly odjíždět 
v relativně odpočinutějším stavu, než v jakém odehrály první vzájemný duel 
v Písku – tomu předcházel úspěšný souboj o udržení nejvyšší ženské házenkářské soutěže proti Plzni. Ani tak ale o výrazném odpočívání nemůže být řeč. Například nejlepší střelkyně jihočeského kolektivu i celé soutěže Sára Kovářová odehrála během aktuální sezony více než padesát náročných utkání, a únava se tak musí zákonitě projevit.

Vedení si ve finálové odvetě užívaly Sokolky pouze v úvodu, poté si slovo vzaly domácí hráčky a postupně navyšovaly náskok, který kulminoval na sedmi brankách. Jeho větší část udržely až do přestávky.

Po změně stran se svěřenkyně trenéra Miroslava Baumruka snažily o zvrat. Dokázaly se přiblížit na tři, 
a v závěru dokonce na dvě branky, ale domácí hráčky si čtvrtý dorostenecký triumf v řadě vzít nenechaly. Po stejném výsledku jako před týdnem, tentokrát však s jasnějším průběhem, se Jihočešky musí spokojit se stříbrnými medailemi.

Kde lze hledat největší rozdíly mezi oběma družstvy? Především v rozložení sil. Zatímco písecké Sokolky spoléhaly na nepostradatelné členky Magdalenu Svobodovou a Sáru Kovářovou, Hanačky dokázaly mnohem více rozložit síly. Nebezpečí z olomoucké strany nehrozilo pouze ze spojek, ale bez povšimnutí nemohla zůstat ani moravská křídla, přesto, že se již po dvanácti minutách hry zranila nebezpečná Gabriela Grygarová, které se v Písku blýskla deseti vstřelenými brankami.

Sokolky sice nevybojovaly vytoužený titul, ale poděkování za předváděné výkony si jistě zaslouží.

Finálové zápasy

1. zápas
Písek – 22. 5. 2016
Sokol Písek – DHK Zora Olomouc 30:33 (17:16)
Branky Sokolek: Kovářová 13, Svobodová 8, Jakubovičová 3, Karetová 3, Bicanová 2, Merglová 1.

2. zápas
Olomouc – 29. 5. 2016
DHK Zora Olomouc – Sokol Písek 33:30 (18:13)
Branky Sokolek: Kovářová 13, Svobodová 10, Jakubovičová 3, Bicanová 1, Hachová 1, Karetová 1, Merglová 1.

Celkové skóre
Sokol Písek – DHK Zora Olomouc 60:66