Jihočeský kraj je v pořadí třetím, kam zavítala Krajská veřejná konference České unie sportu.

V hotelu Clarion se jednalo na téma financování sportu v České republice a v regionech a novela zákona o podpoře sportu.
Do jihočeské metropole zavítal předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta a konference se dále zúčastnili hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, místopředseda ČUS Marek Hájek, konzultant ČUS pro státní správu Ladislav Malý, předseda Sdružení sportovních svazů v ČR Zdeněk Ertl a přítomen byl také František Vavroch, předseda Jihočeské krajské organizace ČUS. V průběhu konference dorazil rovněž předseda Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta.
Jako první se slova ujal Miroslav Jansta. „Jako transformovaná organizace původního ČSTV se snažíme hledat novou náplň činnosti a chceme poznat, jak v jednotlivých krajích funguje spolupráce s místní samosprávou. Je třeba hledat všechny styčné body, které můžeme společně řešit. A proto jsme tady," připomněl hned v úvodu předseda České unie sportu.
Jansta si přitom postěžoval, že podpora sportu ze strany státu a veřejných rozpočtů klesla za posledních dvacet let na současnou kritickou mez, což dokumentoval i na konkrétních číslech. „Výdaje státu na sport patří mezi vůbec nejnižší v porovnání s ostatními státy Evropské unie. Ve vztahu k HDP přispívá stát na sport méně, než tomu bylo v roce 1989, a to není dobře," dodává Miroslav Jansta.
Předseda České unie sportu zdůraznil důležitost podpory sportu v České republice, neboť sport je ve většině zemí Evropské unie chápán jako významný socializační, zdravotní a v neposlední řadě i ekonomický faktor. „Je potřeba přitáhnout ke sportu především mládež. Sport má velice příznivý vliv na zdraví obyvatel a slouží jako výborná prevence civilizačních chorob. Stát by tak měl sport významnějším způsobem podporovat, tím pádem by mu klesly výdaje na zdravotnictví," je přesvědčen šéf ČUS.
Výkonný výbor ČUS na svém výjezdním zasedání, které předcházelo konferenci, schválil vlastní návrh rámce Koncepce státní podpory sportu, s návrhem byli následně seznámeni i účastníci konference. Návrh vznikl na základě výzvy ministra školství a tělovýchovy Marcela Chládka a Česká unie sportu je první ze sportovních organizací, která pro MŠMT návrh koncepce zpracovala.
Nejhůře je podle Miroslava Jansty kvůli podfinancování postižen sport v základních článcích, ve sportovních klubech a jednotách, ve městech a obcích. Zanedbaná je především sportovní infrastruktura. Jansta poukázal také na minimum možností pro sportování dětí a mládeže a chybějící kvalifikované trenéry mládeže. „Ta situace je neudržitelná, proto o tom mluvíme a apelujeme na vytvoření podmínek pro nápravu. A samozřejmě chceme o všem informovat i zástupce měst a obcí, protože jsme na jedné lodi," vysvětluje záměr konání akce předseda České unie sportu Miroslav Jansta.
Zároveň se vyslovil pro vybudování důstojného sídla ČUS v Praze na Strahově.
Poté promluvil hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. Ocenil, že jihočeský region je v pořadí třetím po Praze a Jihomoravském kraji, kam konference zavítala, a vyjádřil přesvědčení, že právě Jihočeský kraj není, co se týká podporování sportu v rámci České republiky, na chvostu.
„Můžu ujistit všechny, že v celých jižních Čechách těžko najdete město nebo obec, které by významným způsobem nepřispívaly na sport. Vždyť by to bylo proti zájmům každého starosty," řekl na začátek jihočeský hejtman.
Podle hlavního představitele regionu má Jihočeský kraj obrovský potenciál pro zimní i letní sporty a zdůraznil, že podmínkou krajské podpory sportu je systémovost a transparentnost jeho financování. „Jsem proto rád, že krajská reprezentace našla v České unii sportu silného partnera a spojence, který má jasnou koncepční představu a propracovaný systém financování sportu. To otevírá kraji dveře pro další podporu sportovních aktivit. Máme už z loňského roku pozitivní zkušenosti ze společné spolupráce, kdy jsme jako druhé město v republice spolu s ČUS uspořádali Sportovní hry seniorů, a těším se na další společné aktivity," uvedl Jiří Zimola.
Hejtman Jihočeského kraje také vyzdvihl výrazný přínos energetické společnosti ČEZ při financování sportovních aktivit v Jihočeském kraji.
Společnost přispívá na kulturní a sportovní aktivity částkou 110 milionů korun ročně. „Je to velice významný sponzorský příspěvek pro náš kraj. Z těchto peněz těží nejenom vrcholové sporty jako fotbal nebo hokej, ale i další méně známá sportovní odvětví, jako je stolní tenis, baseball nebo softbal v Ledenicích. Díky finančním prostředkům ze společnosti ČEZ mohly být například zrekonstruovány i kabiny na fotbalovém hřišti v Nákří," uvedl příklady využití sponzorských peněz Zimola.
Miroslav Jansta i Jiří Zimola shodně vítají programové prohlášení české vlády a s optimismem hledí k připravované novele zákona o podpoře sportu, který vznikl za premiérování současného prezidenta republiky Miloše Zemana. „Doufám, že nezůstane jen u pěkných slov a dojde i k naplnění programového prohlášení. Hovořím často s poslanci a vítám ujištění ministra financí Andreje Babiše, že stávající příspěvek ve výši tří miliard na sport se ještě o stejnou částku navýší," váží si konkrétních kroků současného kabinetu Zimola.
Česká unie sportu si plně uvědomuje nutnost nového nastavení státní podpory všech oblastí sportu.
Základním strategickým cílem českého sportu je vybudovat v České republice aktivní a zdravou společnost. „Musíme tlačit na změnu legislativy tak, aby velké firmy mohly více sponzorovat sport. Koordinovaně musí spolupracovat také stát s jednotlivými kraji a obcemi," řekl na závěr předseda ČUS Miroslav Jansta.