Martina Michka dovedl k bronzu v mistrovství světa třídy MX3. Nyní opečovává kaplický patriot jako trenér a manažer českobudějovického Boautoprofi Glassgo teamu jeden z největších talentů našeho motokrosu, kterým bezpochyby je třináctiletý Petr Polák (13 let). Loni spolu získali na juniorském mistrovství světa v Jiníně bronz ve třídě 65 ccm, letos už mladý pilot úspěšně zvládá přechod o kubaturu výš na osmdesátku.

Právě Polák je lídrem týmu, který dělá svému trenérovi velkou radost. V domácím šampionátu vyhrál ve třídě 85 ccm na úvodním závodě v Kaplici obě jízdy a zvítězil i ve druhém závodě v Jiníně, kde byl nejrychlejší v první finálové jízdě a až ve druhé (a celkově čtvrté v seriálu) se musel sklonit před Martinem Vondráškem. Postavil se tak na druhý stupeň. „Petr nás pořád mile překvapuje, jak dokáže závodit s o dva roky staršími soupeři," tvrdí Froněk.

Domácí šampionát bere českobudějovický tým hodně prestižně. „To v každém případě," přikývne trenér. „Jedou tady kvalitní závodníci, kteří jsou většinou starší než Petr. O první místo se musí pořádně prát, což je důležité," míní bývalý závodník.

Froněk si cení hodně vysoko také pátého místa v úvodním závodě německého šampionátu, který se jel v Drehně. „Tam je písčitá trať, na které my prakticky nemáme možnost trénovat. Z tohoto pohledu to byl úžasný výsledek. Hodně si ho vážím. Po bronzu z mistrovství světa je to druhý nejcennější úspěch. V Německu se jezdí osmdesátky do patnácti let a je tam velká konkurence," chválí svého svěřence. „Petr má určitě našlápnuto, aby z něj byl velký závodník," je přesvědčen.

Třetím kompletním seriálem kromě našeho a německého mistrovství, který Polák letos absolvuje, je mistrovství Evropy. Na prvním závodě v Dánsku byl třináctý a devatenáctý. „Tam se jelo také na písku. Není to žádný extra výsledek, ale je k tomu třeba dodat, že v obou jízdách měl pád. Ve druhé začínal z úplně posledního místa a nejel vůbec špatně, i když se mu moc nedařily starty. Přestože výsledek nebyl optimální, výkon rozhodně špatný nebyl."

Druhý závod se jel v neděli v Německu, kde se Polák v první jízdě blýskl čtvrtým místem, ve druhé bral jediný bodík  za dvacátou příčku.

Petr Polák ze západočeských Klatov je bezpochyby největší nadějí současného českého motokrosu. Zároveň je ale ve věku, kdy on ani jeho trenér na výsledky zase až tak nekoukají. „Chci z něj vychovat závodníka, a ne sběratele věnců," s nadsázkou říká Froněk. „Naším cílem je hlavně jet dobře. To co umí na tréninku, aby kluci dokázali předvést i v závodě. Vážně se začíná závodit až od stopětadvacítek. Dokud člověk není v nějakém dospělém seriálu, tak je to všechno spíše jen příprava na něj. Pohárky a stupně vítězů  jsou příjemné, motivují do další práce, ale v tomto věku to není to úplně nejdůležitější," zdůrazní.

Křest ohněm absolvoval  Polák v Pacově, kde se poprvé v kariéře objevil v seniorském šampionátu třídy MX2. „Jel tam s dvoutaktní stovkou, což splňuje spolu s věkovým limitem třinácti let regule této kategorie," vysvětluje Froněk. „Chtěli jsme si tam hlavně vyzkoušet kvalifikaci, která je naším problémem. V závodě pak jezdí kola klidně o dvě vteřiny rychleji, což je rarita. Petr potřebuje házet stále do hlubší vody. I když se v Pacově nekvalifikoval, tak je to cenná zkušenost. Pohyboval se mezi rychlými závodníky. To mu jenom prospěje. Příští rok už bychom ho chtěli dávat na stopětadvacítku."

Druhý a už zkušenější člen týmu Kryštof Kouble  skončil v Jiníně ve dvoutaktních stopětadvacítkách šestý. „Na jaře utrpěl v přípravě nepříjemné zranění a šest týdnů nemohl trénovat. Z tohoto pohledu šesté místo určitě bereme. S tím, co má natrénováno, jsme ani nepočítali, že by mohl být tak vysoko," říká Froněk.

Třetím do party byl na závodě MR v Jiníně v barvách Boautoprofi Glassgo teamu  jedenáctiletý mladíček Radek Větrovský, který startuje v kubatuře 65 ccm a na úvod šampionátu obsadil osmou příčku. „Je to šikovný klouček, který je pracovitý a určitě půjde nahoru. Jezdí teprve třetí sezonu, takže mu zatím chybí více zkušeností," je si Froněk vědom.