Jednou z opor českého týmu by měla být dnes již bývala hráčka Sokola Písek Iveta Luzumová (roč. 1989). Nejlepší házenkářka minulého ročníku interligové soutěže ještě před cestou na EURO 2012 poskytla Píseckému deníku následující rozhovor.

Iveto, po skončení minulého ročníku interligy jste přestoupila do klubu nejvyšší fracouzské ligy Mios Biganos. Jak si tam vedete?

V současné době jsme na pátém místě tabulky, ale před tím jsme se pohybovaly na třetí nebo čtvrté příčce. Jenomže poslední zápas, ve kterém jsme byly papírově silnější než soupeř, jsme na domácím hřišti prohrály.  A tak jsme v půlce sezony skončily pátí, což je velká škoda, protože jsme měly na lepší umístění.

V zápasech se mi docela dařilo, v týmu hraji na postu levé spojky, což je pro mě teď před mistrovstvím Evropy nezvyklé. Je to dané tím, že jediná levá spojka v našem týmu se zranila, takže jsem se posunula na její post a odehrála jsem tam prakticky všechny ligové zápasy.

Jak dlouho vám trvalo, než jste se sžila s týmem a zvykla si na nové prostředí?

Trvalo to celou přípravu až do zahájení soutěže. Zvykala jsem si na všechno, na rychlejší a silovější házenou, ale po měsíci, kdy přišly ostré zápasy, to už bylo lepší.

V Písku jste byla lídrem týmu, v jaké roli jste ve francouzském  družstvu?

Odehrála jsem prakticky celé zápasy a v týmu plním roli vedoucí hráčky, ale ne tolik, jako to bylo v Písku. Máme v týmu střední spojku, která všechno řídí, ale ta se nám v posledním zápase zranila a zrovna včera (ve středu 28. listopadu –  pozn. autora) byla na operaci s přetrženými vazy, takže teď bude půl roku mimo hru.

Nyní, v době konání mistrovství Evropy, kdy je v soutěži přestávka, se musí klub poohlédnout po nějaké jiné střední nebo levé spojce. Jsem zvědavá, jak to dopadne, protože ve třech spojkách se soutěž na takové úrovni hrát nedá.

Jaké jsou rozdíly mezi českou a francouzskou ženskou házenou?

Já vidím hlavní rozdíl v síle. A také, že ve francouzské lize jsou všechny zápasy hodně vyrovnané, tam si nemůžete dovolit hrát na půl plynu ani s posledním celkem, vždycky se může stát cokoliv. Ve Francii je ligová soutěž vyrovnanější, než  je u nás interliga.

Co říkáte současnému postavení družstva Písku, které se nachází se dvěma body na předposlední příčce v tabulce interligy?

Všechny zápasy Písku jsem sledovala na internetu a také jsem si s některými hráčkami psala. Co se dá dělat, určitě je škoda, v jaké situaci se družstvo Písku nyní nachází. Já ale věřím, že se jeho hra zlepší a tým se zvedne.

Ono se není čemu divit, když po minulé sezoně z něho  odešlo hned několik hráček ze základu a další byly zraněné. Proto se tak nějak dalo čekat, že začátek nové sezony nebude jednoduchý.

A to se potvrdilo, i když jsem věřila, že holky získají více bodů, než jenom dva. Teď mají dostatek času na to, aby se co nejlépe připravily na další zápasy, které jsou před nimi. Věřím, že počátkem příštího roku vstoupí do další části soutěže lépe, než tomu bylo na jejím začátku. Určitě mají na to, aby bojovaly o vyšší příčky.

Máte zprávy o tom, jak se daří Martě Krouské v Turecku?

S Martou jsem v kontaktu prakticky denně, stále si píšeme. V Turecku se jí líbí, hraje v Ankaře, která se pohybuje v popředí tabulky. První tři celky turecké ligy jsou hodně vyrovnané, mezi nimi bude velký boj o mistrovský titul. Jinak je Marta v Turecku moc spokojená.

V osmifinále Vyzývacího poháru se Písek střetne s Mostem. Není to škoda, že si nezahraje se zahraničním soupeřem?

Určitě je to škoda, protože se střetnou dva celky, které se pravidelně potkávají v interlize. Je to hrozné, že byl los takhle nemilosrdný, protože hrát proti zahraničnímu soupeři je vždycky lepší, hlavně kvůli získání nových zkušeností.

Navíc je to unikátní situace, neboť Písek sehraje s Mostem tři utkání během jednoho týdne – dvě pohárová a jedno interligové.  Přesto to může být zajímavá konfrontace sil, sama jsem zvědavá, jak to dopadne.

Váš tým Mios Biganos se ve Vyzývacím poháru střetne s polským celkem KSS Kielce, se kterým se Písek v minulém ročníku poháru potkal na turnaji v Mostaru. Budete nápomocná vašemu trenérovi při stanovení herní taktiky?

To bude záležet na tom, až uvidím, jaké hráčky v polském týmu jsou. Netuším, jestli se družstvo výrazně nezměnilo oproti minulé sezoně. Ale musím říct, že to byl kvalitní soupeř, který hrál rychlou házenou.

Mám zprávy od Ivety Matouškové, která která hraje v Polsku za Erblag, že Kielce jsou nyní na druhém místě tabulky za Lubinem, takže to pro nás určitě nebude nic jednoduchého.

Před několika dny se česká reprezentace zúčastnila v Kyjevě přípravného turnaje před nadcházejícím evropským šampionátem. Jak byste zhodnotila  výsledky a konečné páté místo našeho týmu?

První zápas na turnaji se nám nepovedl, prohrály jsme s Ruskami 22:31, ale trenér nás přesto pochválil, protože jsme si vypracovaly snad patnáct až osmnáct brankových příležitostí, jako jsou sedmičky a trháky, které jsme ale neproměnily. Druhé utkání s Nizozemskem se nám vůbec nepovedlo, prohrály jsme 18:33. Žádné z nás tento zápas nesedl.

Prohra o patnáct branek byla hrozivá, a tak jsme si druhý den řekly, že takhle nemůžeme hrát, jinak nemáme na mistrovství Evropy co dělat. Chuť jsme si spravily alespoň v utkání s Makedonií, nad kterou jsme vyhrály 32:22.

Tímto vítězstvím jsme si zvedly náladu a teď se v Bělehradě ukáže, co nám tato výhra dala. Myslím si, že porážky v Kyjevě byly přínosné, opět stojíme nohama na zemi a uvědomujeme si, že nás nyní čekají jenom samé těžké zápasy.

Na EURO se střetnete s domácím Srbskem, Ukrajinou a s Norskem. Jaké jsou šance našeho týmu na postup ze skupiny do dalších bojů?

Hodně důležitý bude úterní zápas s Ukrajinkami, od něho  se bude všechno odvíjet. Proti domácím Srbkám to bude hodně  těžké a s Norkami, buďme realisty, s těmi moc šancí na dobrý výsledek nemáme. Doufáme, že alespoň jeden zápas ve skupině vyhrajeme a postoupíme do další fáze turnaje.

Budeme se v každém utkání snažit, aby naše hra byla pohledná a mohly jsme vždy po jeho skončení říci, že jsme udělaly maximum pro dobrý výsledek. A pokud neuspějeme, tak abychom měly dobrý pocit z předvedeného výkonu a mohly jsme konstatovat, že soupeř byl lepší.

Blíží se Vánoce. Kde letos prožijete tyto svátky?

Po skončení evropského šampionátu se musím co nejdříve vrátit zpátky do Biganosu, kde budeme trénovat, neboť 22. prosince nás ještě čeká utkání Francouzského poháru. Domů  bych měla přijet 23. prosince a o čtyři dny později už musím být zpět ve Francii, protože máme naplánovaný trénink.