Žák základní školy Pohůrecká v Suchém Vrbném trénuje v oddíle Plavání České Budějovice dvakrát denně čtyři dny v týdnu. Ranní trénink začíná už v šest hodin, pak jde Honza do školy. „Co se dá dělat, musím to zvládnout. Tréninky mě ale baví a to je hlavní,“ říká Jan Brůna. V prosinci se ve své věkové kategorii stal mistrem republiky, když se mu dařilo na zimním mistrovství republiky v Kopřivnici.

Zlaté medaile na 50 a 100 metrů znak vybojoval i na nedávných celorepublikových závodech žactva doma v českobudějovickém bazénu. „S umístěním jsem samozřejmě spokojený, ale ty časy mohly být lepší,“ říká mladý plavec sebekriticky. Nyní však i on musí kvůli epidemii koronaviru zvolnit. Že je zavřená škola, to by ještě Honza Brůna skousl, že ale nejsou tréninky, to ho dost mrzí. „Je to škoda. V těchto dnech odpočívám a nabírám síly,“ pokrčí Honza rameny.

Jako velkou komplikaci vidí nechtěnou přestávku i jeho trenér Marek Bílek. „Pokud bude nouzový stav trvat skutečně měsíc, tak to bude hodně nepříjemné. Budeme se snažit pro plavce vymyslet suché tréninky na doma, aby úplně nezakrněli,“ říká Brůnův kouč.

Pro nadějného plavce má ale Marek Bílek jen slova uznání. „Honza má v sobě velkou dávku talentu a navíc je velmi pracovitý, což je ideální kombinace. Je to navíc soutěživý typ a není náhoda, že se dokáže prosadit i mezi mnohem staršími chlapci.“