Hlavním cílem turnaje bylo připravit se na jarní mistrovské zápasy. Na hráče HC ŠD čekala na turnaji hned pětice soupeřů, na které většinou v lize nenarazí, takže se jednalo o zajímavou konfrontaci s týmy z nejrůznějších konců republiky.

Soupeři se utkali  systémem každý s každým a pořadí týmů určila konečná tabulka. Každý zápas se hrál sice jen na dvě poloviny po dvanácti minutách, ale v únorovém počasí to bylo pro hráče dost náročné.

Prvním soupeřem Písku na turnaji byl jediný tým, se kterým se hráči Švantláku  již setkali na ligové úrovni – TJ ZKZ Horní Bříza. Zápas se hrál v dobrém tempu a skončil remízou 1:1, když jediným úspěšným střelcem Švantláku byl Jiří Mergl.

Na začátek turnaje to byl dobrý výsledek, ale přesto se znovu projevila nemohoucnost píseckých hráčů při proměňování střeleckých příležitostí.

Dalším soupeřem byli Rafani Praha. Toto utkání bylo zcela v režii Jihočechů, kteří svého soupeře smetli 6:0. Na svou úspěšnou spolupráci z uplynulých let zavzpomínali Marek Habart, který vstřelil dvě branky, a Milan Hromádka, jenž mířil do černého hned čtyřikrát.

Po tomto utkání čekala na hráče zasloužená regenerace na hotelu, večeře a krátké posezení s rozborem hry. Tým Abstinenční Přízraky Pardubice, soupeř s poněkud netradičním názvem, byl pro hráče Švantláku prvním protivníkem ve druhém dni turnaje. Bohužel se znovu projevila velká bolest – koncovka. Přestože Písečtí soupeře jasně přestříleli, nedokázali se ani jednou prosadit.

A to v průběhu zápasu měli k dispozici dva samostatné nájezdy, ale buď byl pro ně překážkou gólman soupeře, nebo nemohoucnost trefit odkrytou svatyni soupeře. Naštěstí Karel Buček v brance Švantláku několikrát podržel svůj tým, a tak si oba soupeři připsali do tabulky bod za bezbrankovou remízu.

Po krátké pauze byl na programu další zápas za účasti týmu z jihu Čech. Soupeřem ŠD  byl celek HBC Kolín B doplněný o hráče tamního A-týmu.

Černo-oranžoví měli skvělý vstup do utkání a díky trefám Matěje Kocourka a Jiřího Mergla zaslouženě vedli 2:0. Další šance už ale písečtí hráči přestali proměňovat, a tak se ještě do přestávky prosadil Kolín po nešťastném odrazu míčku od zadního mantinelu.

Ve druhé půli opět neproměnili hráči HC ŠD ani jednu šanci, zato soupeř jim udělil lekci z produktivity, když dokázal dalšími dvěma trefami zápas otočit a zpečetil tak svoje vítězství 4:2 gólem do prázdné branky.

V posledním zápase turnaje narazil tým HC ŠD Písek na domácí Killers Litoměřice. Jako první se brankově prosadili domácí a zdálo se, jakoby týmu od řeky Otavy začal docházet dech. To by ale nebyl Švantlák, kdyby se nevyburcoval a nebojoval až do úplného konce.

Přestože pro zranění musel z utkání odstoupit Tomáš Bárta a Písečtí museli dohrávat utkání v devíti lidech, dokázali zvýšit svoji aktivitu a začali být po vítězství hladovější než soupeř.

Ve druhé půli zápasu aktivita vygradovala, když svou střeleckou smůlu konečně prolomil Habart. Závěr střetnutí byl velmi dramatický se šancemi na obou stranách.

Když už se zdálo, že utkání skončí nerozhodně, vzali si hráči Švantláku minutu před koncem oddechový čas a nastoupili na závěrečný čas s odhodláním vstřelit vítěznou branku. A to se jim také, k velkému zklamání domácích hráčů a fanoušků, povedlo.

Čtyřicet vteřin před koncem rozhodl důrazný Hromádka a HC ŠD si tak připsal další body za vítězství. Vzhledem k vyrovnaným výsledkům v průběhu celého turnaje byl pro všechny přítomné závěrečný ceremoniál čekáním na konečné umístění.

V čele celkového pořadí  skončily tři týmy, které získaly po šesti bodech. Jenomže Písečtí vyšli z dodatečné minitabulky nejhůře, a tak obsadili na 7. ročníku Zimního poháru třetí místo. Druhý byl HBC Kolín a vítězem se stalo mužstvo Horní Břízy.

Švantlák zároveň získal, jako  již tradičně, cenu fair – play a Karel Buček byl vyhlášen nejlepším gólmanem turnaje. Celý tým zanechal v Litoměřicích velmi sympatický dojem a nyní už vyhlíží  mistrovské jarní zápasy.

Sestava HC ŠD Písek: Buček, Kukrál – Kozák, Pelc, T. Bárta, Procházka – Hromádka, O. Bárta, Habart – Kocourek, Kolář, Mergl.

Obránce Václav Pelc zhodnotil turnaj takto:

„Turnaj byl  pro nás tradiční přípravou před jarní částí ligové soutěže. A i tentokrát splnil svůj účel, odehráli jsme kvalitní utkání. Bohužel i v zápasech, které jsme nevyhráli, jsme měli střeleckou převahu, ale naší tradiční bolestí je proměňování šancí. Do začátku soutěže ještě absolvujeme několik tréninků, a tak na tom musíme zapracovat. Do jarní sezony chceme vstoupit vítězně. Jinak bych chtěl klukům poděkovat, všichni se snažili odevzdat pro tým maximum. Skvěle zachytali oba gólmani, především Karel Buček byl oceněn zcela po zásluze."

První mistrovské utkání jara sehraje Písek v neděli 24. února, kdy na svém hřišti přivítá od 11 hodin českobudějovický Falcon. Na utkání, ve kterém budou písečtí bojovat o návrat do čela tabulky krajské ligy, zve klub všechny své příznivce. Podrobnosti budou  zveřejněny na webu www.hcsdpisek.cz a na facebooku www.facebook.com/HCSDPisek.

VÁCLAV PELC