Všechno to začalo 11. října, kdy se v pražské hale Královka konal slavnostní draft, kde byl každé ze zúčastněných základních škol přiřazen tým skutečné zámořské NBA – nejprestižnější basketbalové soutěže na světě.

ZÁŽITEK A NEZAPOMENUTELNÁ SHOW

Velký zážitek si z otevíracího ceremoniálu odnesli všichni přítomní – včetně zástupců písecké Tylovky, která se jako jediná jihočeská škola dostala do třicetičlenného výběru pro první český ročník projektu, jehož cílem není pouze zvyšování povědomí o basketbalu, ale také snaha o rozvoj lidských a charakterových vlastností. Nabádá hráče, trenéry, rodiče i fanoušky ke sportovnímu duchu, fair play, k respektu všech ostatních účastníků, týmové hře, pracovitosti či vášni.

V hale, kde své domácí zápasy hraje aktuálně nejlepší ženský basketbalový tým u nás – USK ZVVZ Praha a útočiště v ní při atraktivních duelech hledají také nymburští mužští šampióni, se rukou Jiřího Welsche – bývalého hráče zámořské NBA a patrona projektu – rozhodlo o tom, že hráči Základní školy J. K. Tyla nastoupí v dresech Memphisu Grizzlies a společně se soupeři z Klatov, Švihova, Kralovic a Plzně nastoupí v jihozápadní Divizi C.

Děti si v hlavním městě užily obrovskou show. Kromě Jiřího Welsche se potkaly s vůbec prvním Čechem v NBA Jiřím Zídkem, zatrénovaly si pod vedením bývalého kouče těch nejlepších basketbalistů Neala Meyera a poznaly, jaké to je, být sledován televizními kamerami.

PRVNÍ ZÁPASY

Juniorská NBA je určena pro žáky prvního stupně ve věku deset až jedenáct let. Jednotliví trenéři tedy museli podle kritérií složit týmy, které se na jihozápadě Čech poprvé do hry zapojili v úterý 25. října. První kolo duelů v rámci základní skupiny – Divize C – hostila Plzeň.

Písecký výběr trenéra Jana Čecha a generálního manažera Miroslava Janovského sice nevyrazil na západ po vzoru severoamerických týmů soukromým letadlem, ale cestování vlakem mu nijak neuškodilo, což hráči Tylovky stoprocentně potvrdili na palubovce.
Za neúnavného povzbuzování rodičovského fanklubu sehráli Jihočeši úvodní tři duely. Písečtí, kteří se na několik měsíců oblékli do kabátů Medvědů z Memphisu, se do svých soupeřů důkladně zakousli a předvedenými výkony se rázem pasovali do role velkého favorita své divize. ZŠ J. K. Tyla výrazným rozdílem porazila postupně ZŠ Plánickou, ZŠ Švihov a 25. ZŠ Plzeň.

Houston Rockets – Memphis Grizzlies 12:58

Memphis Grizzlies – Dallas Mavericks 68:20

San Antonio Spurs – Memphis Grizzlies 20:52

POKRAČUJE SE V PÍSKU

Kolotoč Divize C juniorské NBA se nyní stěhuje do Písku. Pořadatelem dalšího turnaje, který se uskuteční ve středu 2. listopadu ve sportovní hale Sokola bude právě Základní škola J. K. Tyla. Zástupci Memphisu čekají plné hlediště, výbornou atmosféru a útok na upevnění si vedoucí pozice průběžné tabulky. K prvnímu utkání na domácí půdě nastoupí Medvědi v 9 hodin, kdy se střetnou s New Orleans Pelicans (ZŠ Kralovice), ve 12.30 hodin vyzvou Houston Rockets (ZŠ Plánická, Klatovy) a posledním protivníkem v rámci basketbalové středy u Otavy bude Memphisu ve 13.30 Dallas Mavericks (ZŠ Švihov).

Přijďte do sportovní haly podpořit hráče juniorské NBA, kteří mohou za několik let bavit diváky v zámoří.