Frisbee ultimate je sportovním odvětvím, které si velice rychle získalo srdce Jihočechů. Matěj Štětka z Česko-anglického gymnázia ochotně odpovídal na dotazy Deníku:

Fotbal a hokej znají všichni. Jak byste popsal cestu sportu frisbee ultimate do ČR?
Tento sport vznikl v sedmdesátých letech minulého století v Americe. Začal se hrát na spartakiádách, hrál se na středních a vysokých školách, později se dostal do Evropy. Myslím, že je v Česku tento sport docela neznámý.

To je asi pravda, jak se mu daří v českých podmínkách?
Hraje se středoškolská liga, totéž platí o univerzitách. V České republice je letos okolo dvaceti týmů, které se tomuto sportu věnují. Je to velice namáhavý sport, který mě hodně baví.

Jak se zdá, pracujete usilovně také na tom, aby se frisbee dostalo do povědomí veřejnosti. Připomeňte jeho cestu do jihočeské metropole…
Hodně lidí si představuje, že se hází talířem se psem na pláži, to ale absolutně není pravda. V našem 3SB týmu České Budějovice už fungujeme třiadvacátým rokem. Založil ho bývalý kapitán našeho družstva Davídek (David Davídek Novák – pozn. red.). On už nehraje, ale před lety se s pár kamarády odhodlal k prvním zahajovacím krokům. Začínalo se proti kamarádům z Prahy, Plzně a z jiných týmů. Postupně se družstvo propracovalo až k tomu, že je jedním z nejlepších týmů v České republice.

To dokumentují i úspěchy a konkrétní výsledky? V kategorii mix jste vyhráli mistrovství České republiky?
Přesně tak. To je kategorie, ve které hrají holky a kluci společně. Postoupili jsme na mistrovství Evropy, které se ve Vratislavi odehraje už o tomto víkendu.

Jaká cesta vedla k vašim osobním začátkům s frisbee?
To je u každého jinak. Potkal jsem jako kluk moje dnešní spoluhráče. Házeli si na louce s talířem, propagovali frisbee ultimate. Já tehdy ani nevěděl, co to je. Tento sport se mi moc zalíbil.

A vyrazil jste na první trénink?
Tak to začalo. Začal jsem hrát, jezdil jsem na turnaje, pak jsem se dostal do juniorské reprezentace, to už jsem začal brát tento sport vážně.

Vážně, jak vidět ve výsledcích, berete frisbee i v SB3?
Davídek před třiadvaceti roky začal s kamarády, postupně se vytvořil tým s hodně dobrými hráči a velice dobrým zázemím.

Je frisbee ultimate hlavně zábavou, nebo převládají v týmech sportovní ambice?
Podle mě se obě věci dají skloubit. Kde jsou ambice, kde je odhodlání něčeho dosáhnout, je i zábava. Většina hráčů se samozřejmě frisbee věnuje jen aby si zkrátili čas, aby byli s kamarády. Je ale také mnoho těch, kteří se snaží někam dostat.

Třeba na ME?
V České republice je dost hráčů, kteří chtějí něco zahrát na evropské nebo světové úrovni. Také naše sportovní ambice začínají být větší a větší. Za čtyři nebo pět let by to mohlo být zase něco jiného, protože se tento sport dostane do programu olympijských her 2020.

Opravdu? Frisbee bude olympijským sportem? Uvidíme…
V roce 2020. Stále je to ale primárně zábava, aby si všichni užili čas při hře, aby prožili krásné chvíle s kamarády. Je důležité, aby hráče frisbee ultimate bavilo.

Cestujete na mistrovství Evropy do Polska, jehož dějištěm bude Vratislav – polsky Wroclaw?
Ano. Ve Wroclawi bude nejlepších šestnáct týmů z každé kategorie z celé Evropy.

Jaká byla nominační kritéria na evropský šampionát?
Nejlepší týmy se na šampionát dostaly přes regionální kvalifikace. Na turnajích musely být do čtvrtého místa. My jsme se kvalifikovali z Bílovic, postoupili jsme na finálový turnaj ze čtvrtého místa. Konkurence bude veliká, ale troufám si tvrdit, že minimálně můžeme postoupit ze skupiny.