Házenkářky Casty Sokola Písek skončily ve své druhé sezoně v interlize žen (WHIL) v české části soutěže na čtvrtém místě, tedy pod medailovými stupni. Ve své nadcházející třetí sezoně však chtějí bojovat ve finále o mistrovský titul.

Nejen o účinkování píseckého družstva v nejvyšší ženské soutěži jsme hovořili s jeho trenérem Josefem Keclíkem.

Bylo konečné čtvrté místo v uplynulé interligové sezoně hodnoceno jako úspěch či neúspěch?

Musím říci, že čtvrté místo je pro nás úspěchem, i když jsme v koutku duše věřili v lepší umístění. Na začátku sezony bychom toto umístění brali všemi deseti. Ovšem vzhledem k průběhu play–off, kdy jsme rozhodující zápas o postup do finále ve Veselí nad Moravou prohráli s trochou smůly o jediný gól, byl následující boj o třetí místo pro naše hráčky velkým zklamáním. Těžko jsme nějakým způsobem hledali motivaci a těžko se srovnávali se skutečností, že k účasti ve finále bylo tak blízko a že nám doslova unikla mezi prsty. V zápasové sérii o třetí místo s Olomoucí jsme jednoznačně prohráli, což nás pak o něco později dost mrzelo. Měli jsme však zraněné hráčky a chyběly nám síly k tomu, abychom po dvou porážkách na Hané doma dokázali nepříznivý vývoj otočit. Skončili jsme tedy čtvrtí, což je zase malý krůček dopředu. Je to úspěch, který nás zavazuje do další sezony. Naším cílem nyní je, probojovat se do českého finále a získat jednu z cenných medailí.

Bude tedy platit osvědčené rčení – do třetice všeho dobrého?

Doufám, že ano. Díky tomu, že jsme do interligy vstoupili s velice mladým kádrem, nyní družstvo postupně vyzrává a my se ho snažíme za pochodu doplňovat hráčkami převážně z vlastních řad. Nemáme finance na to, abychom nakupovali již hotové hráčky a ani to není cílem našeho oddílu. Cílem je vychovávat si vlastní hráčky a prosadit je do házenkářské špičky.

Hovoříte o smělých cílech, konkrétně o účasti ve finále. Bude mít ale stávající kádr na to, aby bojoval o cenné kovy?

Jedinou negativní změnou v kádru družstva je odchod brankářky a kapitánky týmu Petry Mlčochové, která ukončila aktivní činnost. Petra se chce naplno věnovat své vědecké práci a my její rozhodnutí plně respektujeme. U házené nadále zůstane, ale pouze na rekreační úrovni. Proto je naším hlavním cílem, zacelit po jejím odchodu mezeru na postu brankářky. Petra byla osobností nejen v šatně, ale i vůdčí hráčkou na hřišti, kde si dokázala hlasitě dirigovat obranu před sebou. Nebudeme obsazovat post brankářky z jiných oddílů, ale pokusíme se jej zacelit našimi mladými brankářkami. Uvidíme, jak se nám to povede. Navíc v družstvu zůstává zkušená Adéla Arnicanová. Co se týká příchodů, z Francie se vrátila Kateřina Kučerová, která nám v rozhodujících zápasech minulé sezony hodně chyběla. Svojí bojovností dokáže strhnout celé družstvo, ale umí se prosadit i sama. Ze starších dorostenek přichází Michaela Borovská, česká reprezentantka v dorostenecké kategorii. Určitě dostane v zápasech příležitost a bude záležet jenom na ní, jak se této příležitosti chopí. Ze Švýcarska se vrátila Zuzana Kupková, ale ta zřejmě přestoupí do Jindřichova Hradce, kde si sehnala zaměstnání. Jinak se kádr družstva oproti minulé sezoně nijak nezměnil. Jediné, co nás v tuto chvíli trápí, je to, že máme tři zraněné hráčky. Jsou to Tereza Chmelová, Kateřina Moravcová a Michaela Hemrová. Bohužel ani s jednou z nich nemůžeme v podzimní části soutěže počítat. Myslím si ale, že náš kádr je dostatečně široký a že tyto hráčky dokážeme nahradit.

Kdy zahájíte přípravu na nadcházející sezonu?

Příprava družstva žen začne v pondělí 6. srpna v domácím prostředí. Okolí Písku nám skýtá velké množství tréninkových možností. Zatím nepotřebujeme halu, neboť budeme pouze běhat. V sobotu 11. srpna se v Jindřichově Hradci zúčastníme turnaje žen, který by měl být velice slušně obsazený. Od 18. do 25. srpna absolvujeme na Štědroníně soustředění, na které by měl po jeho skončení navázat turnaj v Písku. Pak už se budeme herně připravovat na začátek soutěže.

Českým nováčkem interligy je Jindřichův Hradec, další družstvo z jihu Čech. Je to pro Písek dobře nebo špatně?

V každém případě je to dobře. Jindřichův Hradec šel podobnou cestou jako my. Zúročila se jim tam dobrá práce s mládeží. Dá se říci, že toto družstvo vybojovalo postup do interligy pouze se svými odchovankyněmi. Bereme to tak, že je to dobře pro celý Jihočeský kraj, a to i z ekonomického hlediska. Přeji jindřichohradeckému celku, aby se v soutěži udržel. Doufám jenom, že to nebude na náš úkor.

Můžete říci, jaký vás čeká program v úvodu soutěže?

Začneme 8. září doma se Zlínem. O týden později opět doma přivítáme českého mistra z uplynulé sezony, celek pražské Slavie. Ve třetím kole pak jedeme na hřiště bronzové Olomouce. V úvodních dvou domácích zápasech chceme bodovat. Věřím, že se nám už podaří prolomit dosavadní smůlu a konečně již porazíme celek Slavie. To je zatím jediný český tým, nad kterým jsme v interlize ještě nezvítězili. Ani Slavia se v letní přestávce nevyhnula některým změnám. Z družstva odešly na zahraniční angažmá dvě klíčové hráčky – Adámková a Zachová, takže nejsme bez šance.