Hlavní kategorií bude tradičně Motokros a enduro, dále budou mít svůj samostatný závod trialisté, děti do patnácti let a také třída ČZ. „Tu jsme vypsali poprvé v rámci jubilejního třicátého ročníku. Vždycky přijede kolem deseti jezdců na zetkách. Účast přislíbil třeba vítěz úplně prvního ročníku závodu Jiří Hynek," informuje ředitel závodu Evžen Zadražil.

Všechny kategorie absolvují vždy dvě jízdy, třetí se pojede jako malé finále a ti nejlepší poté absolvují čtvrtou a pátou jízdu jako velké finále. „V hlavní kategorii to bude deset jezdců, v těch ostatních bude postupový klíč určen podle počtu účastníků," dává Zadražil nahlédnout do pravidel závodu.

Populárního klání se účastní pravidelně kolem stovky závodníků. Početná bývá také divácká kulisa. „Rekord máme z před dvou let, kdy přišly tři tisíce diváků. Průměrná návštěva se ale pohybuje každý rok kolem dvou a půl tisíce fanoušků. I když je třeba špatné počasí. To je paráda a jsme s tím maximálně spokojeni," ujišťuje ředitel závodu.

Letos budou ve startovní listině bohužel chybět dvě tradičně největší hvězdy. Současná jednička českého motokrosu Martin Michek bude reprezentovat na Motokrosu národů ve Francii, kde bude fungovat jako člen našeho realizačního týmu také Petr Bartoš. „Je to škoda, protože oba k nám rádi jezdí. Ale termínovým kolizím je těžké předejít," jen Zadražil pokrčí rameny.

Účast naopak potvrdil jiný dlouholetý účastník a několikanásobný republikový šampion v motoskijöringu Bohuslav Svatoš. „Ve hře je účast Dakar teamu Ervína Krajčoviče, který se bude vracet ze soustředění v Chorvatsku. Je to tak na padesát procent, ale pokud skutečně dorazí, postaví se na start třeba David Pabiška nebo nejlepší slovenský soutěžák Štefan Svitek," uvádí Zadražil.

Chybět nebude ani loňský obhájce prvenství v hlavní kategorii Josef Čermák ze Zbraslavi. „On není moc známý, ale je to takový motoristický všeuměl. Jednou za rok vytáhne svou čtyřistapadesátku hondu z garáže a je schopen kopec vyhrát," usmívá se ředitel chýnovského klání.

Diváci se mohou těšit také na tradiční závod ve sjezdu horských kol a také běh dětí do kopce.

Tréninky začínají v Chýnově v 9.30, start závodu je ve 13.00. Vyhlášení výsledků se uskuteční v 17.10, večer následuje taneční zábava v kulturním domě v Chýnově.