Na rok přesně v osmifinále Českého poháru mužů písečtí Sršni opět narazili na hegemona našeho basketbalu, osmnáctinásobného mistra ČR, tým ERA Basketball Nymburk. Po loňské prohře 67:109 letos Písečtí do utkání vstupovali podstatně sebevědoměji, nejen díky výsledkové krizi našeho soupeře, ale i díky šesti stovkám divákům v zádech. A kdo dorazil do Sršního hnízda, nemohl litovat.

Sršni Photomate Písek – ERA Basketball Nymburk 79:87 (15:22, 40:44, 60:67)

Body a sestava Sršňů: Šlechta 20, Sýkora 18, M. Svoboda 17, Šurý 12, Fait 5, J. Svoboda 3, Mikolášek a Englický 2, Špičák, Chvála, Primak, Hejl. Tresné hody: 13/10:44/26. Trojky: 30/9:24/5. Doskoky: 42:50.

Začátek utkání patřil bodově hostům,ale postuuppně se domácí basketbalisté dostávali do hry. "V úvodu utkání se sice na našich hráčích objevila drobná nervozita, kdy jsme neproměnili několik vyložených příležitostí a soupeř se rychle dostal do desetibodového vedení. Po oddechovém čase jsme se však dostali do tempa a začali hrát naší hru založenou na agresivitě a celoplošném presinku, která platila i na takový tým, jako je Nymburk. K tomu jsme se osmělili i v útoku a do konce čtvrtiny jsme stáhli rozdíl ve skóre na sedm bodů," začal hodnocení utkání domácí trenér Jan Čech a pokračoval ke druhé čtvrtině: "Začátek druhé desetiminutovky byl jako z říše snů, desetibodovou šňůrou jsme se dostali do vedení 25:22 a atmosféra v hale v této chvíli byla nepopsatelná. Bohužel jsme se ale začali dostávat do problémů s fauly, čehož soupeř zejména díky spolupráci reprezentačního rozehrávače Sehnala a amerického pivota Watsona využil a minutu před koncem poločasu měl osmibodový náskok. Sršni však díky dvoubodovým střelám Martina Svobody a Petra Šlechty snížili a do šaten se šlo za stavu 40:44 pro Středočechy."

Písečtí basketbalisté pokačovali ve velmi dobré hře i ve druhém poločase. "Úvod třetí čtvrtiny patřil opět našemu soupeři a když se po pěti minutách tohoto dějství dostali na nejvyšší rozdíl jedenácti bodů, v té chvíli by si na nadšeně bojující Sršně asi nikdo nevsadil. Domácí se však mohli spolehnout na své neúnavné fanoušky, kteří vlili našim hráčům novou krev do žil a Písečtí se vrátili zpět do utkání. Stav byl po třiceti minutách 60:67. Favorit byl sice stále jasný, ale na soupeři začínala být znatelná nervozita. Nymburk si sice chtěl zajistit co nejrychleji vítězství, ale naši hráči bojovali jako o život, a když se dostali dvě a půl minuty před koncem na rozdíl čtyř bodů, hala byla na nohou. Bohužel v této fázi hry jsme udělali dvě nešťastné ztráty a koncovku zkušeně "ušestkoval" reprezentační střelec Palyza. Tato pohádka sice neměla šťastný konec a domácí po heroickém výkonu prohráli s českým mistrem 79:87, Sršni i tak po utkání mohli slavit se svými tifosi jako vítězové, protože všichni Jihočeši odcházeli z haly s pocitem obrovské hrdosti," popsal dojmy ze druhého poločasu Jan Čech.

Jakub Šurý (číslo 55) se zapsal do písecké basketbalové historie kuriozním vlastencem.
Můj vlastní koš? Teď už je to historka k zasmání a vtipné video, říká Jakub Šurý

A na své hráče byl písecký trenér náležitě pyšný. "Cítím obrovskou hrdost na všechny Sršně v hale, byl to krásný zážitek, o kterém se bude ještě dlouho mluvit. Můžeme litovat úvodní nervozity, několika hluchých míst, nebo že nám v závěru nepadlo nic navíc a nepřiklonilo se k nám to pověstné štěstíčko. Všechny tyhle úvahy jsou však zbytečné, Nymburk postupuje do dalšího kola a sluší se mu pogratulovat. Já mám radost z našeho výkonu i z toho, že respekt veřejnosti ke klubu Sršni Photomate Písek po celé republice nadále roste," podělil se o své pocity trenér Čech, ale obratem již myslelna prvoligovou soutěž: "Našim cílem však je boj o KNBL, a proto prosím ještě více než kdy jindy, abyste nás v tom nenechali a přišli nás podpořit i v neděli 15. ledna na prvoligové utkání od 17:00 proti rezervě USK Praha. Tento tým ovšem dorazí i s pendlujícími hráči ze svého A - týmu v čele s dvojicí Švec - Samoura, která dokonce reprezentovala ČR v posledním kvalifikačním okně na mistrovství světa."

Sršni vyhráli na Sokole Pražském 107:48. Ilustrační foto.
Roli favorita jsme splnili, ale výpadek si nemůžeme dovolit, říká Jan Čech

Výborný zápas sehrál proti Nymburku Vojtěch Sýkora, který si připsal 18 bodů, 11 doskoků a 7 asistencí. "Myslím si, že se více než vyplnilo to, co jsme si před utkáním všichni přáli, a to, že jsme superfavoritovi z Nymburka byli po celý zápas více než vyrovnaným soupeřem. Samozřejmě je škoda, že se nám utkání nepodařilo dotáhnout do vítězného konce, na druhou stranu mohu asi za všechny aktéry utkání i všechny fanoušky v hale, kterým patří za to, co předvedli, obrovský respekt, říct, že na sebe a náš klub můžeme být za čtvrteční výkon pyšní," shrnul své pocity z utkánís Nymburkem V. Sýkora a doplnil: "Nyní se však musíme vrátit nohama na zem a zvládnout poslední tři utkání základní části první ligy, abychom si udrželi první příčku a přiblížili se tak našemu vysněnému cíli."