Běžel se již 122. ročník Česká spořitelna Běchovice - Praha silničního běhu na 10 031 m. Tento závod se poprvé konal 28. května 1897. Start závodu byl na legendárním 13. kilometru ulice Českobrodské v Běchovicích a cíl na Žižkově. Pořadatelem závodu je Sdružení závodů Běchovice a spolupořadatelé český atletický svaz, PSK OLYMP Praha a Sokol Běchovice.

Po celou dobu historie závodu je shodný profil trati. Po krátkém, mírném seběhu od startu následovalo první krátké stoupání na metu prvního kilometru, které bylo předzvěstí další trasy. Další stoupání čekalo závodníky na třetím kilometru v Dolních Počernicích, táhlé stoupání v Hrdlořezích směrem na Tábor dlouhé zhruba jeden kilometr začínalo druhou těžší polovinu tratě. Po prudkém seběhu z Tábora následoval od 7,5. kilometru obávaný výběh „Hrdlořezák" a mnohé nováčky na trati překvapilo, že táhlé stoupání pokračovalo prakticky až několik stovek metrů před cíl. Trasa běchovického závodu vyžaduje zkušenosti, taktickou vyzrálost, vůli a bojovné srdce. Převýšení tratě bylo 103 m. Termín závodu se v historii několikrát měnil, aby se nakonec ustálil na poslední zářijovou neděli.

V kategorii juniorů (roč. 1999-2000) v MČR celkem startovalo 33 závodníků a mezi nimi byli technickým delegátem vybráni i chyšečtí dorostenci Ondřej Kohout a Patrik Bouška.

Z chyšecké vytrvalecké dvojice se lépe vedlo Ondřeji Kohoutovi, který dosáhl svého životního úspěchu, když v cíli doběhl na vynikajícím desátém místě v ČR v čase 36:31 min. a mezi dorostenci byl druhý.

Úspěšně si vedl i Patrik Bouška. Na pětikilometrovém mezičase měl čas 18:22 min. a do cíle doběhl mezi juniory na 21. místě v ČR a časem 38:33 min. byl desátým dorostencem.

Mistrovský titul a zlatou medaili vybojoval David Foller z VSK Univerzita Brno v čase 32:13 min., druhý skončil Jan Pešava z TJ Jablonné nad Orlicí za 32:29 min. a třetí doběhl René Sasyn z TJ Dukla Praha v čase 32:30 min.

Úspěšný chyšecký dorostenec Ondřej Kohout bezprostředně po svém desátém místě okomentoval svůj závod v Běchovicích takto: "Měl jsem výhodu, že už jsem Běchovice běžel. Tzv. jsem věděl do čeho jdu. Ale mistrovskou část jsem minulý rok neběžel. To jediné pro mě bylo nové. Na start jsme se společně s Patrikem Bouškou postavili vedle sebe. Patrik se mě držel do třetího kilometru. Na pátém kilometru jsem probíhal v čase 17:20 min. a prožil jsem malou krizi, ale než jsem se z ní stačil oklepat, tak jsem už seběhl dolů k Hrdlořezu. Ten mi dal zabrat asi jako každému kdo si Běchovice vyzkoušel a běžel je. Nakonec jsem se dosunul do cíle v čase 36:31 min."

Ve veřejném závodě startoval v kategorii mužů i chyšecký vytrvalec Pavel Novotný. Ten desetikilometrovou trať zaběhl v čase 41:32 min. a umístil se na celkovém 271. místě mezi muži, ve své kategorii na velmi pěkném 13. místě. Jeho mezičas na pátém kilometru byl 20:44 min.