Finálového klání se zúčastnilo šest týmů, které byly rozděleny do dvou skupin po třech.

O rozhovor jsme požádali trenéra píseckého družstva Josefa Šáchu.

Se kterými celky ve skupině se střetl tým písecké obchodní akademie?

Prvním naším soupeřem bylo družstvo Gymnázia Jírovcova z Českých Budějovic a poté jsme nastoupili proti domácímu týmu Gymnázia  Vítězslava Nezvala z Jindřichova Hradce. Úvodní zápas jsme vyhráli  34:15.

Druhé utkání, ve kterém se hrálo o prvenství ve skupině, byl o něco těžší než první. Po vyrovnaném průběhu jsme vyhráli nad jindřichohradeckým soupeřem 43:39. Tímto vítězstvím jsme vyhráli naši skupinu. V dalším střetnutí jsme narazili na druhého v pořadí ze druhé skupiny.

S kým jste se střetli a jakého výsledku jste dosáhli?

Tímto soupeřem bylo družstvo Obchodní akademie z Jindřichova Hradce. Tentokrát jsme sehráli o něco snadnější utkání, naši hráči zvítězili 47:34.

A pak už jste nastoupili k samotnému finále, které bylo vyvrcholením celého turnaje. Jak jste v něm dopadli?

Ve finále proti nám nastoupilo družstvo  Gymnázia Česká a Gymnázia olympijských nadějí České Budějovice.  Převážnou část hráčů tohoto družstva tvořili studenti gymnázia olympijských nadějí.

To je  škola, kde je soustředěna převážná část sportovců z celých Českých Budějovic, ať už to jsou fotbalisté, hokejisté, plavci, basketbalisté a další. Takže proti nám nastoupilo jedno z nejlepších školských družstev. Věk hráčů soupeřova týmu i jejich výšková převaha vypovídaly o tom, že oni  jsou před finále favority.

Potvrdily se tyto papírové předpoklady i na palubovce?

Náš tým nešel do zápasu předem s poraženeckou náladou, ale  naopak. Musím před našimi kluky  smeknout, neboť se nezalekli  kvalitního soupeře, hráli velice zodpovědně, poctivě a šli pomalu naproti konečnému úspěchu.

První poločas vyhrálo naše družstvo 22:17, ale druhá polovina zápasu se nám již tolik nepovedla, neboť jsme bodovali pouze ze dvou trojkových pokusů.

Druhá trojka padla až třicet vteřin před koncem normální hrací doby a vyrovnali jsme stav na 30:30. Poté se hrálo tříminutové prodloužení, ve kterém jsme se ujali vedení 34:30. Oba koše zaznamenal Šimon Běle.

Soupeř pak snížil na 33:34 a v poslední vteřině prodloužení ještě házel trojku, kterou však nedal. A tak jsme těsné vedení udrželi až do konce.

Vyhecované a hodně vyrovnané utkání  pro nás skončilo  těsnou výhrou. Tím jsme si zajistili postup do dalšího, tentokrát již republikového kola. Toto kolo by se mělo uskutečnit někdy po velikonočních svátcích v Klatovech.

Se kterým soupeři se potkáte v republikovém kole?

Tohoto takzvaného Západního  kola by se mělo zúčastnit dvanáct týmů ze západních, severních a jižních Čech.

Kteří hráči se postarali o tak veliký úspěch Obchodní akademie Písek?

O první místo v krajském finále a postup do republikového kola se zasloužili hráči: Radek Vartecký,  Martin Dudi, Ladislav Fořt, Jan Procházka, Šimon Běle,  Jan Satrapa a Roman Zahrádka.  

Jak samotní hráči hodnotí tento pěkný výsledek?

K turnaji jsme cestovali do Jindřichova Hradce s tím, že  chceme  vyhrát alespoň jedno utkání ve skupině. Přede dvěma lety jsme po postupu do krajského finále prohráli až samotné finálové střetnutí. A i letos jsme se snažili dostat co nejdále.  

S klukama jsme si řekli, že úspěchem by byly obě výhry ve skupině. Věděli jsme, že se v semifinále střetneme s relativně slabším soupeřem,  kterého jsme také přehráli. A pak jsme si řekli, že už samotná účast ve finále je velmi pěkný úspěch. Všichni jsme si byli vědomi síly a kvality soupeře, ale kluci se „hecli“ a řekli si, že se pokusí uhrát co nejlepší výsledek.

Finálové střetnutí ubíhalo minutu po minutě, stále jsme vedli,  až  v závěru se to otočilo. Naštěstí se nám v posledních vteřinách podařilo srovnat skóre. A v prodloužení se zase vedení převrátilo na naši stranu.  Bylo to velké drama se šťastným koncem pro náš tým.