Ve vítězném týmu IHC Slavia Praha se objevili hned tři odchovanci píseckého in-line hokeje. Po minulé sezoně se k bratrům Davidovi a Jakubovi Bernadům připojil zkušený Milan Bláha a společně v dresu pražské Slavie dosáhli na metu nejvyšší.

Poprvé v historii pražského in-linového klubu dokázali zvednout nad hlavu pohár pro vítěze Reebok extraligy in-line hokeje. „Už od začátku sezony jsme si dali jasný cíl, a ten jsme splnili," komentují úspěšnou sezonu bratři Bernadové společně s Milanem Bláhou.

„Možná to zní dosti namyšleně, ale již loni jsme vyhráli základní část bez ztráty bodu. V prvním kole play off  nás však vyřadil pozdější vítěz z Uherského Hradiště, který měl v sestavě například kanonýra Jardu Balaštíka nebo Rostislava Kleslu," říkají bratři Bernadové a pokračují:

„Letos jsme chtěli být na konci sezony my ti šťastní, a to se  nám povedlo i díky příchodu Milana Tomana, který vnesl do naší hry klid. Společně s Milanem Bláhou nám také parádně zvedli věkový průměr. V právě skončené sezoně jsme pouze jednou poznali hořkost porážky v základní hrací době, a to s Kladnem, kde řádil kapitán české hokejové reprezentace Tomáš Plekanec."

Po vítězné základní části  čekal Slavii významný zápas, který rozhoduje o úspěchu či neúspěchu v soutěži, nechvalně proslulé čtvrtfinále. Vyzyvatelem byl tým Brna, jež slávisty vyřadil o dva roky zpět, takže mu měli hodně co vracet. Brno mělo v týmu několik reprezentantů z letošního mistrovství světa v in-line hokeji organizace IIHF, a to se projevilo v prvním zápase, kdy Pražané v polovině utkání prohrávali již 0:4.

„Nezbývalo nám nic jiného, než vyměnit gólmana. Od té chvíle jsme začali hrát náš in-line a zápas se nám podařilo senzačně otočit na 9:6. Tlak domácích se opět zvýšil, ale stačili snížit jen na 9:8. S prvním bodem v sérii hrané na dvě vítězná utkání se pak hrálo na Slavii," říkají Bernadové.

Jejich domácí zápas se vyvíjel obdobně, velmi brzy prohrávali 0:1, ale potom zápas otočili na 5:1. Nakonec utkání vyhráli 7:6 a postoupili do závěrečného turnaje Final Four.

Tento turnaj se hrál v Pardubicích. V semifinále se slávistům do cesty postavili právě domácí, v čele s hvězdou NHL Alešem Hemským nebo pardubickým hráčem Janem Buchtelem. Očekávali těžký zápas, věděli, že musí bezpodmínečně uhlídat Aleše. Semifinálový duel se pro ně vyvíjel velmi dobře. Skóre otevřel Milan Bláha a v polovině zápasu to bylo již 3:1 pro Slavii.

Pak ovšem přišly slabší dvě minuty, ve kterých zaúřadoval právě Aleš Hemský, a rázem Slavia po třetí čtvrtině prohrávala 3:4. Měla však  před sebou ještě dvanáct minut hry. V polovině posledního dějství vyrovnal kapitán Milan Toman stav zápasu na 4:4.

Pak si vzal slovo nejproduktivnější hráč základní části Jakub Bernad a dvěma góly překlopil misky vah na stranu Slavie. Pražané tak slavili postup do finále, kde na ně čekal třináct zápasů neporažený celek IHC Eagles Olomouc plný profesionálů, kteří hrají in-line hokej celoročně.

„Z hlediště k nám pronikala tvrdá slova, že profesionály nemůžeme porazit," pokračují ve svém komentáři písečtí odchovanci. „Favorit byl jasný, byla jím favorizovaná Olomouc, která zmiňovaných třináct zápasů nepoznala hořkost porážky a její hráči snad ani nevěděli, jaké to je prohrávat."

Utkání začalo opatrně. Olomouc se snažila udávat tempo hry, jak tomu byla zvyklá po celou sezonu, jenže v 5. minutě si vzal puk David Bernad, projel celé hřiště, předložil jej přesně Milanu Tomanovi a ten se nemýlil. O minutu později se trefil do černého Milan Bláha a v 9. min. využil Jakub Bernad přesilovou hru.

Na konci první části byl stav 4:0. Začátek pro Slavii jako z pohádky, pro Olomouc pořádný horor. V polovině zápasu byl stav už 5:1. Pražané věděli, že tento rozdíl v in-line hokeji nic neznamená. Třetí část skončila 0:0.

V poslední čtvrtině předváděla Slavia svoji hru a udržovala si náskok i zásluhou výborně chytajícího gólmana. Konečný výsledek 8:3 znamenal pro Pražany jejich první titul v historii.

Písečtí odchovanci v dresu pražské Slavie byli v zápasech hodně vidět a velkou měrou napomohli k zisku zlatých medailí. Sestava IHC Slavia Praha: Brabec (Meravý) – Toman, David Bernad, Soldán, Růžička, Sem – Kafka, Bezouška, Jakub Bernad, Wurst, Bláha, Loskot, Mrňa, Fiala. Trenér Ladislav Nový.

JAKUB BERNAD