Zřejmě poslední šanci vyhnout se baráži budou mít dnes basketbalistky strakonické U19 Chance. Od 17 hodin přivítají ve své hale ve 14. kole Bonver ŽBL tým SBŠ Ostrava.
Trenér Strakonic Petr Martínek se ještě krátce ohlédl za dohrávaným zápasem třináctého kola s brněnskými Žabinami. Jihočešky prohrály 67:54. „Šlo v podstatě o vyrovnané utkání. My jsme špatně začali a po celý čas jsme dotahovali náskok soupeřek. Vždy když jsme se přiblížili, Žabiny nám zase odskočily," hodnotí duel kouč.
Žabiny vedly v 6. minutě zápasu 11:2. Minutu před koncem druhé čtvrtiny byl stav 34:27 pro domácí Brňanky, závěr prvního poločasu a vstup do druhého však Jihočeškám nevyšel. Žabiny zaznamenaly jedenáctibodovou šňůru a v tu chvíli si vybudovaly bezpečný náskok. „Přestali jsme proměňovat šance, proto nám Žabiny tolik odskočily," říká trenér U19 Chance.
Strakonice nesložily zbraně, začaly hrát zónovou obranu a další navyšování náskoku domácích nepřipustily. Nakonec z toho byla porážka o třináct bodů. „Největší rozdíl byl v útočných doskocích. Žabiny nás prostě přeskákaly. Je to ale dáno i tím, že nemáme klasickou podkošovou hráčku s dostatečnými výškovými parametry," popsal jeden z hlavních důvodů porážky trenér Martínek.
To důležité na hráčky U19 Chance čeká v neděli. Zápas s předposlední Ostravou, která má na kontě zatím jen dvě výhry. Jednu právě z utkání se Strakonicemi na domácí půdě. V Ostravě U19 Chance prohrála 70:61. „V září jsme u nich odehráli slušný zápas. Od té doby tam proběhly nějaké změny. Ostrava vyměnila trenéra a odešly zahraniční hráčky. Nyní tam hrají jen české holky. Šanci na první výhru tentokrát určitě máme," vzhlíží k nedělnímu zápasu s jistými nadějemi Martínek.
Zároveň však zdvihá varovný prst. „V minulém kole Ostrava prohrála se silnou Slavií jen o pět bodů. Nevím, jestli Slavia hrála tak špatně, musím si ten zápas prohlédnout na videu," je posledním výsledkem překvapen strakonický Petr Martínek.
Dnešní extraligový zápas žen se hraje odpoledne v 17 hodin, již v deset dopoledne se však Strakonice s Ostravou utkají také v extralize juniorek. To znamená, že některé hráčky absolvují během jediného dne dvě utkání. V domácím dresu se to například týká opory Strakonic Michaely Gaislerové. „Bude toho mít určitě dost, na druhou stranu se to týká více hráček a nejen těch našich. Také za Ostravu nastoupí basketbalistky, které si v neděli zahrají dvakrát," říká trenér U19 Chance, který je zároveň trenérem strakonických juniorek. Také on si dnes odkoučuje dva zápasy.
Petr Martínek má coby trenér U19 Chance jasno. „Zápas s Ostravou bude velmi důležitý a zřejmě rozhodne o tom, jestli budeme hrát baráž, nebo budeme živit naději na přímou záchranu. Pokud nebudeme úspěšní, obávám se, že už budeme v baráži oběma nohama. Pokud bychom naopak vyhráli, mohlo by nás to před následujícím domácím duelem s vejškami nakopnout. Bylo by to takové světýlko naděje," ví trenér, že už jde skutečně do tuhého.
Právě proti VŠ Praha hraje U19 Chance následující domácí zápas 16. ledna, a to bude další veledůležité utkání v boji o přímou záchranu. „Po skončení základní části se hraje play out a tam se dá také ještě něco uhrát. S Ostravou a VŠ nás čekají stěžejní zápasy a my doma uděláme pro úspěch všechno," slibuje Petr Martínek.