Tento běh se koná již od roku 1925, kdy 8. listopadu uspořádal v lesním parku Amerika první ročník místní lehkoatletický klub S.K. Písek. Je nejstarším terénním během v České republice. Populárního běhu, za slunečného počasí, se letos v kategoriích žactva, dorostu a juniorů zúčastnilo 157 závodníků, v kategoriích dospělých 64 závodníků a v kategorii nordic walking 15 chodců.

Vítězem hlavního závodu na 8 130 metrů se stal Roman Budil za 28:37 min. z pořádajícího klubu Atletika Písek před svým oddílovým kolegou Jiřím Csirikem za 29:40 min., pro třetí příčku si doběhl Antonín Brabec za 33:57 min. ze Zambelli Budweis. Hlasatelem jednotlivých běhů měl být opět populární český herec Pavel Nový, ale do Písku tentokráte nedorazil.

Mezi startujícími byli i chyšečtí atleti, kteří si nevedli špatně a brali jedno zlato a jedno čtvrté místo.

V kategorii juniorů na 3 330 m startoval junior Patrik Bouška, který tento závod vyhrál s velkou převahou a doběhl na prvním místě v čase 12:50 min. Druhé místo obsadil Jan Kropáček ze Sokola Písek v čase 14:17 min. a třetí skončil Ladislav Stejskal z Českých Budějovic v čase 16:16 min.

Trať ihned po startu vedla do táhlého strmého kopce a po chvilkovém odpočinku na rovince zase klesala až do samotného cíle. Hned od startérova výstřelu se v čele juniorského závodu usadil chyšecký Patrik Bouška a každým metrem zvyšoval svůj náskoku před ostatními závodníky. V cíli ho pak vítala přítelkyně Eliška.

O zhodnocení svého závodu jsme požádali chyšeckého atleta: "Po startu se mi běželo výborně, i když táhlý kopec byl náročný. V průběhu závodu jsem zvyšoval svůj náskoku před dalšími juniory. V cíli jsem měl ještě dostatek sil."

Juniorskému závodu však jen přihlížel druhý chyšecký junior Ondřej Kohout, který stále laboruje s dlouhodobým zraněním zad. "Už jsem začal s tréninkem a snad svůj první závod uskutečním v listopadu." , nám v Písku sdělil nadějný chyšecký vytrvalec.

V kategorii mužů-veteránů 50-59 let na 4 930 m zastupoval chyšeckou atletiku Pavel Novotný. Před startem závodu sdělil:"Bolí mě v krku, nemohu pořádně otočit krkem a tak dnešní závod spíše pojmu jako tréninkový na maratonský závod v Ústí nad Labem v příštím víkendu." I přes zmiňované zdravotní patálie se chyšeckému veteránovi dařilo a ve své kategorii doběhl na čtvrtém místě v čase 20:51 min. Jeho kategorii vyhrál Erwin Beshir z SK Zdice za 19:38 min., před Romanem Hommerem (Děti Kleti) za 20:09 min. a třetí skončil domácí Jiří Jansa z Atletiky Písek za 20:29 min.

Z milevského regionu rovněž běžel píseckou Ameriky František Hadáček z Milevska, který v kategorii mužů 10-49 let na trati 4 930 m zaběhl čas 20:36 min. a obsadil výborné páté místo.

Josef Fuka