V roli pyrotechnika-zahradníka byl podle policejního mluvčího Jiřího Matznera pětačtyřicetiletý muž. Policisté o svátku přijali na lince 158 krátce po obědě informaci od Zdravotnické záchranné služby o muži, který si při odpalování ohňostroje zlomil nohy.

Policisté vyjeli na místo, neboť informaci o zranění v souvislosti se zábavní pyrotechnikou je vždy potřeba důkladně prověřit. "Může totiž hrozit další poranění osob například od nalezené poškozené či nevybuchlé pyrotechniky. Policisté hledali na označené zahradě zbytky od zábavní pyrotechniky a ke svému překvapení našli bezmála metrové díry jako po likvidaci munice či po výbuchu miny. Našli také krvavé stopy, pravděpodobně od zraněného muže, který v chalupě hledal pomoc," uvedl Jiří Matzner.

Při výbuchu kuliček takzvané pyrotechnické slože (na snímku) se v Českých Velenicích vážně zranil nezletilý kluk.
Chlapec si hrál se zábavnou pyrotechnikou, výbuch mu popálil obličej i ruce

Na zahradě podle jeho slov vše nasvědčovalo výbuchu. Také sousedé zaznamenali velkou ránu a bílý kouř. "Policisté přivolali pyrotechnika, který prohledal zahradu a zajistil kusy betonové dlaždice ve vzdálenosti dvaceti metrů od děr. Zraněný muž byl mezitím v péči lékařů v nemocnici s velmi závažnými zraněními dolních končetin," pokračoval mluvčí.

Co se stalo

Policisté nakonec zjistili, že pravděpodobně pomocí nelegálně zakoupené pyrotechniky typu DUM BUM (kategorie F4), určené pouze profesionálním odpalovačům ohňostrojů hubil krtka. "Petardu vložil do krtinců, zajistil betonovou dlaždicí a na té stál. Přitom doporučená vzdálenost při profesionálním odpalu tohoto typu pyrotechniky je minimálně 25 metrů," přiblížil Jiří Matzner.

Ilustrační foto.
Silvestrovské oslavy na jihu Čech přinesly nejenom veselí, ale i vážné úrazy

Muž je nadále v péči lékařů a snad vše dobře dopadne. Policisté apelují, aby lidé zábavní pyrotechniku nakupovali jen v kamenných prodejnách a důsledně dodržovali pokyny k manipulaci.