Jak v pátek 20. září Deníku uvedl Pavel Rožboud, ředitel Hasičského záchranného sboru v Českém Krumlově, byli profesionální frymburští hasiči na lipenském břehu během několika minut.

Lékař nad hladinou

„Hasiči hned spustili na vodu člun, přijeli na místo, zjistili, že rybář je v bezvědomí, ale dýchá," pokračuje Pavel Rožboud.

Problém byl v tom, že rybář ležel na opačném břehu lipenské nádrže, v těžko přístupném terénu, kam bylo možné dostat se pouze lodí. Jak navíc vzápětí zjistili zdravotničtí záchranáři, nemohl tam přistát jejich vrtulník a ani pozemní posádka Zdravotnické záchranné služby se k pacientovi nemohla dostat.

A tak přišla na řadu helikoptéra, která lékaře dopravila přes vodu vzduchem. Kdo zná Lipno, tak ví, že vítr a vlny jsou tu časté a počasí vrtkavé. Změny mohou přicházet během minut. V takové situaci byli i hasiči a zdravotníci. Přeprava muže v bezvědomí na člunu zpět na přístupný břeh nebyla možná. Jednak kvůli vlnám, ale i kvůli zdravotnímu stavu muže. „Lékař potvrdil, že se pacient nebude transportovat pomocí člunu. Bezpečnější pro něj bylo zavěšení ve vakuové matraci na podvěsovém laně pod vrtulníkem," potvrdil Pavel Rožboud.

Specialisté pošesté

„Pacient byl v bezvědomí se zachovanou srdeční akcí a dýcháním," přidává se mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Petra Kafková. „Jeho stav neumožňoval transport na malém člunu, proto k němu byl v doprovodu leteckého záchranáře za pomoci lanového podvěsu dopraven lékař. Po stabilizaci stavu byl muž umístěn do vakuové matrace a na podvěsovém laně transportován na druhý břeh přehrady. Zde vrtulník přistál a pacient byl přeložen na palubu vrtulníku, který ho transportoval na jednotku intenzivní péče v českobudějovické nemocnici," dodává Petra Kafková s tím, že v letošním roce je to již šestý případ aktivace zdravotnických výškových specialistů.

Ti své dovednosti nacvičují například při slaňování Černé věže v Českých Budějovicích, jak se o tom již několikrát na vlastní oči přesvědčili obyvatelé a návštěvníci krajské metropole.