Primátoři chtějí s ministerstvem diskutovat také o nových povinnostech, které se v rámci reformy Policie ČR mají na městské policie přenést.

Ministerstvo například chce, aby strážníci odváželi řidiče podezřelé z řízení v opilosti na krevní testy poté, co policistům odmítnou dechovou zkoušku. Nebo by také strážníci měli převážet opilce na záchytné stanice.

„Strážníci mají zodpovídat za veřejný pořádek a v nezbytné míře za bezpečnost v obci, a ne sloužit jako přepravní služba pro státní policii,“ poznamenal českobudějovický primátor Juraj Thoma.

„U převozů opilců na záchytné stanice vidím největší problém v tom, že strážníci nemají dostatečné zdravotnické vzdělání, aby mohli posoudit, zda opilý nepotřebuje lékařskou pomoc, a to může vést k tragickým koncům,“ vyjádřil Thoma postoj primátorů k ministerským záměrům.

„Zatím je těžko se vyjádřit k jednotlivým konkrétním věcem,“ uvedl k změnám starosta Trhových Svinů Radislav Bušek a poukázal na to, že přesně ještě nezná návrh zákona.

Kompetence

Některé plánované změny přesto zaznamenal a velké nadšení pro ně nejeví. Požadavek, aby městská policie odvážela opilce na záchytku na základě pokynu Policie České republiky, nebo vozila řidiče na krevní zkoušku, ale Bušek odmítá.

„Určitě městská policie nahrazuje v některých věcech Policii České republiky, je to věc domluvy a kompetencí, ale tomuhle bychom se bránili. Nejsme na to zařízení, jde o vozidla a další věci,“ argumentuje Bušek.

Přibývání povinností pro městskou policii se naopak příliš nebrání starosta Týna nad Vltavou Karel Hájek. „Máme policii od toho, aby pracovala,“ řekl.
„Pokud ale za námi přejdou úkoly od státní policie, je třeba, aby s novými kompetencemi přicházely od státu také finance,“ poukázal na jeden z důležitých faktorů změn Karel Hájek.