Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod je organizační složkou státu. Jeho úkolem je šetření leteckých nehod a vážných incidentů v civilním letectví.

K nehodě došlo v neděli 20. června 2021. Skupina historických letounů se tehdy vracela z leteckého vystoupení v polském Lesznu do Salzburgu. "Let probíhal za VFR ve vzdušném prostoru třídy G, letouny B-25 Mitchell a T-28B Trojan letěly ve skupině," přibližují autoři zprávy. "T-28B Trojan letěl za B-25 a prováděl manévry v různých výškách za účelem fotografování a pořizování videozáznamu."

Fotografie z kritického letu.Fotografie z kritického letu.Zdroj: uzpln.czPři přeletu u Jickovic pilot T-28B Trojan měl podle výpovědi svědků zahájit ve výšce zhruba šedesáti metrů nad zemí akrobatický manévr zvaný sudový výkrut.

V pondělí hasiči u Jickovic na Písecku odklízeli trosky letounu, který tu havaroval v neděli večer. Ve stroji zahynul rakouský pilot Rainer Steinberger.
Pilot letadla, které spadlo na Písecku, se před pádem pokusil nouzově přistát

"Pilot akrobatický manévr nezvládl a s letounem narazil do pásu vzrostlých stromů. Letoun se po nárazu do stromů odrazil od terénu a po cca 120 m dopadl na rozhraní lesa a pole. Pilot v důsledku požáru uhořel, cestující byl těžce zraněn," dodává zpráva.

Pilot Rainer Steinberger, který tragicky zahynul při nehodě svého letounu na Písecku.
Piloti z Rakouska truchlí nad smrtí svého kolegy, který havaroval na Písecku

Autoři zprávy zároveň upozorňují, že hodnocení závažnosti a faktické údaje o leteckých nehodách a incidentech jsou předběžné informace, které se ještě mohou změnit.