Něco záhadného se děje v našem městě. Nevím kdo za tím stojí. Možná že neidentifikovaná bílá paní, nebo nějaký černý rytíř, duch jakéhosi prokletého básníka, či nějaký mág ovládající černou magii ? Poraďte mi. A cože se to vlastně děje? Někdo systematicky vybíjí píseckou kulturu.

Záhadným duchům se prostě nelíbí. Čáry a kejkle a my nezmůžeme nic. Tajné síly ničí poslední zbytky ušlechtilých tradic a ze svého chřtánu vyplivují plamenné sliny supermarketů a průmyslových zón. Občas neudrží tato bytost ani svůj močový měchýř a ukápne třeba dětské hřiště, v těsné blízkosti restaurace U Reinerů.

Posledním úderem tohoto záhadného ducha je likvidace centra kulturního dění v našem městě – Divadla Pod čarou. A jak se to stalo? Neviditelná černá síla má totiž vliv i na zasedání městského zastupitelstva a dokáže patrně i zvedat ruce jednotlivým, námi voleným zástupcům.

Jak jinak si vysvětlit, že grantová komise vyřadila žádost Divadla Pod čarou s odůvodněním, že nesplňuje podmínky zařazení do opatření č.3 a patří do opatření č.2. Co je to za opatření?

Opatření 2 – Podpora živé kultury

rozvoj kulturních tradic prostřednictvím volnočasových zájmových aktivit a zlepšení kulturní nabídky pro seniory a handicapované občany a jejich vyšší zapojení do kulturního dění

Opatření 3 – Město Písek – centrum kultury

posílení kulturní pozice města v Jihočeském kraji prostřednictvím pořádání významných regionálních a celostátních akcí a akcí z partnerských vztahů města.

Rada, která takto rozhodla, buď podlehla vlivu neznámé síly, nebo je tvořena neandrtálci, kteří dle dostupných pramenů již na naší planetě nežijí. Pokud nějaké kulturní zařízení reprezentuje naše starobylé město, pak je to v první řadě Divadlo Pod čarou. Šíře záběru jejich činnosti je opravdu obdivuhodná: besedy, přednášky, pořady pro děti, hudební akce mezinárodního dopadu, divadelní představení malých jevištních forem, netradiční diskotéky.

Za 7 let existence uspořádali téměř 1000 akcí rozličných žánrů, které zhlédlo na 120 tisíc návštěvníků. Člověk ani všechny aktivity nedovede okamžitě vyjmenovat. Jen namátkou vzpomenu 2 akce, přinejmenším evropského významu.

Vystoupení finské rockové skupiny WALTARI a koncert legendárního světového kytaristy HIRAMA BULLOCKA, kterého znají milovníci ERICA CLAPTONA i STINGA. Pokud tedy někdo má právo na grant, je to každopádně Divadlo Pod čarou. Co vedlo písecké radní k takto bezprecedentnímu rozhodnutí?

Každý to přece ví. Moloch v podobě Kulturního domu, kde se, patrně také z podnětu nějaké černé magie, utratily milióny za nic. Nakonec toto draze opravené zařízení není schopno, byť jen načas, nahradit Městské divadlo, kterému se hroutí střecha (na tu už peníze nebyly).

Záhadní duchové se tak snaží veškeré kulturní dění přesunout do této zadaptované, megalomanské sorely a zároveň utlumit další písecké kulturní aktivity v jiných prostorách a zařízeních. Je to stejně ostudné, jako tahanice kolem RW Café, nebo kulturního centra Družba.

Tam již situace dostoupila vrcholu a běžný občan začíná mít pocit, že máme k právnímu státu asi tak daleko, jako Čína k demokracii. Jak je možné dražit vydražené? Také by nám nejspíš mohl odpovědět nějaký fantom.

Proto se tedy ptám : Necháme padnout píseckou kulturní Mekku Divadlo Pod čarou, nebo se za ní postavíme a proti černé magii, či mnohohlavé sani, ji uchráníme ?

Milan Princ