Jakub ochotně přispěl několika radami pro ty, kdo by se rádi vydali stejnou cestou jako on.

Studenti VŠE prý mnohem více času prosedí nad příklady z matematiky než nad samotnou ekonomií. Co je na tom pravdy?

Matematika je určitě nejtěžší předmět, na který na VŠE narazíte. Studenti ekonomie se s ní setkají ovšem pouze v jednom semestru. Ekonomie je bude intenzivně provázet celých pět let.

Na co jsi se musel připravit před přijímacím řízením?

Přijímací řízení na Národohosporářskou fakultu VŠE organizovala firma SCIO. Na testy ze všeobecných studijních předpokladů se připravit dost dobře nedá. Udělal jsem si ukázkové testy, aby člověk tušil, co ho může potkat. Tento typ zkoušky je více o přirozených schopnostech než o znalostech, proto i jedničkář může vyhořet a pětkař může patřit mezi nejlepší.

Jak vypadalo přijímací řízení a jaká je šance uspět?

Absolvoval jsem třikrát testy OSP (obecné studijní předpoklady) od SCIO v Českých Budějovicích. Organizace byla naprosto bezchybná. Testy byly spravedlivé. Výsledkem byl takzvaný percentil, který udává, kolik procent lidí bylo horších než Vy. Já jsem měl výsledek 86, takže 14 procent testovaných bylo lepších. Na fakultu brali studenty s výsledkem 65 a vyšším, takže uspělo přibližně 35 procent studentů.

Splnila škola tvoje očekávání?

Určitě ano, škola nabízí bezpočet možností pro seberealizaci. Stačí si jen vybrat a nebýt líný. Já zatím patřím k těm lenivějším. Výuka probíhá velice kvalitně a setkáte se zde s opravdovou ekonomickou elitou.

Prozraď nám nějakou studijní lahůdku, na kterou se může těšit budoucí student.

Na přednášce nám profesor pouštěl pohádku o třech prasátkách. Tím se nám pokusil názorně vysvětlit, co to je časová preference. Když se 400 vysokoškoláků v přednáškovém sále dívá na dětskou pohádku, tak je to docela komická situace.

Co bys poradil studentům, kteří by rádi šli v tvých stopách?

Ať si každý vybere to, co ho nejvíce zajímá a baví. Nemá cenu studovat něco, k čemu nemáte vztah. A i když to vystudujete, tak vám to bude k ničemu. Pokud půjdete studovat ekonomii, tak jakmile si nasadíte „ekonomické brýle“, budete se muset smířit s tím, že svět uvidíte z jiného úhlu. To, co vám dříve připadalo správné, vás bude rozčilovat.Nenašli jste v rozhovoru odpověď na otázku, která vás zajímá? Napište nám na vysokoskolaci@seznam.cz. Na vaše dotazy budou studenti průběžně odpovídat.

Katka Měšťanová