VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PÍSEK

Malebné jihočeské okresní město Písek leží na úpatí Píseckých hor na řece Otavě v nadmořské výšce 398 m asi 45 km severozápadně od Českých Budějovic. Město je významným kulturním, administrativním, dopravním a turistickým centrem oblasti. Po Českých Budějovicích a Táboře je to třetí největší město jižních Čech.

Historie města sahá do raného středověku, zhruba do poloviny 13. století, kdy vzniklo jako osada u rýžovišť zlatého písku na levém břehu Otavy. Odtud také pochází jeho jméno. Později zde bývala trhová ves s královským dvorem.
V roce 1254 tu založil Přemysl Otakar II. královské město. Za jeho vlády Písek nabyl na velikosti i na významu. Nad brodem přes Otavu byl vybudován hrad, byl založen klášter, postaven děkanský kostel a kamenný most přes řeku. Koncem 13. století zde vznikla mincovna, později přestěhovaná do Kutné Hory.
Od roku 1308 byl Písek svobodným královským městem a v polovině 14. století byl povýšen na sídlo Prácheňského kraje. Zdroj: http://www.mesto-pisek.cz

Žena u letního kina v Písku pořezala dva lidi

Písek – V sobotu 18. srpna před půlnocí řešili písečtí policisté incident u letního kina. Žena (1993) zde měla bezdůvodně nožem napadnout sedícího muže.

Nemocnice opět modernizuje, kuchaři vaří v novém

Písek – V písecké nemocnici se v letošním roce rekonstruuje ve velkém. Kromě oprav budovy z roku 1911, která v současné době slouží jako umrlčí komora, kaple a pitevna, se modernizace dočkala i nemocniční kuchyně. Výměnou prošly varné a mycí technologie.

Lávka bude Dagmar Šimkové

Písek – Lávka přes řeku Otavu, která brzy spojí lokality sv. Václav a Hradiště, nezůstane bez názvu. Neponese ani jméno architekta Josefa Pleskota, který ji navrhl, ani místopisné označení Václavská, Hradišťská a podobně. Po dlouhé debatě se zastupitelé shodli na pojmenování po politické vězeňkyni, písecké rodačce Dagmar Šimkové.

V Písku začal folklorní festival

Písek - Ve čtvrtek 16. srpna začal v Písku 24. ročník Mezinárodního folklorního festivalu, který potrvá do neděle. Jeho hlavní program se odehraje v Palackého sadech, kde ho také ve čtvrtek v podvečer zahájila vystoupení několika zahraničních souborů.

Vyhořelou budovu musí posoudit statik

Čimelice – Vyhořelý důmu silnice v Čimelicích poutá pozornost všech projíždějících. Osud má zatím nejistý. Jeho majitelem je Jaroslav Vlček, který požár přežil.

Ve škole se stále pracuje

Kluky – V Základní školev Klukách panuje od začátku prázdnin čilý pracovní ruch. Děti tak přijdou po prázdninách do vylepšeného prostředí.

Objevte Písek moderní cestou

Písek – Že v rohu Velkého náměstí v Písku stojí zvuková informační tabule Daruma City Voice není pro obyvatele města novinkou. Travnatý prostor u Karlovy ulice ústící ke Kamennému mostu obývá již dvacet let. Letos ale prošla několika podstatnými vylepšeními a další jsou v plánu v průběhu nadcházejících měsíců.

OBRAZEM: Jak se bude jmenovat lávka přes Otavu?

Písek/ANKETA/ – Lávka přes řeku Otavu, která se v současné době buduje, aby propojila lokality sv. Václav a Hradiště, by měla být v září hotová.

Jak jsme žili v Československu - písecký závodní klub

Písecký deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden v tištěném vydáni vašeho regionálního deníku zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z Písecka z let 1918 až 1992. Díváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlížíme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších. V dalším díle, který vyjde v pátek 10. srpna, nahlédneme prostřednictvím fotografií do historie Závodního klubu Jitex.

Začala oprava cesty ke hřbitovu

Kluky – Včera začala odborná firma s přípravnými pracemi na opravu kilometr dlouhé obecní silnice ke hřbitovu.

Restaurace na Hvížďalce se dočasně ujali bývalí majitelé

Čimelice – V čimelické Restauraci Na Hvížďalce, kterou vlastní obec, nastaly očekávané změny.

Pískoviště bude nově pořádat Sladovna

Písek – Pískoviště, dříve Cipískoviště, patří k největším akcím v Písku.

Sociální služby dostaly nová auta, jedno i na přepravu vozíčkářů

Písek – Čtyři nové osobní automobily v celkové hodnotě 2,26 milionu korun omladily vozový park Městského střediska sociálních služeb Písek.

Nechtěl do práce, a tak nahlásil, že je ve fabrice bomba

Písek - Písečtí kriminalisté prošetřovali od 11. července případ, kdy kdosi anonymně oznámil na linku 158 uložení nástražného výbušného systému ve firmě u Písku.

Nerestecké Strašení si všichni užili

Nerestce - Zábavný program pro všechny věkové kategorie Strašení se konal v sobotu v Nerestcích už po sedmnácté.

Fotbalisté v Klukách oslavovali dvojité výročí

Kluky - Sobota 4. srpna patřila v Klukách fotbalistům. Oslavovali 20 výročí založení klubu 1. FC Boston Kluky a 70. výročí založení fotbalu v Klukách.

OBRAZEM: Plovárna u sv. Václava jede na sto procent

Písek – Teploty posledních dní trhají sezónní rekordy a se zvyšujícími se stupni Celsia vyhledává čím dál více lidí odpočinek poblíž vodních toků. Nejinak je tomu i na písecké plovárně u sv. Václava.

Obyvatelé sídliště Jih se potýkají s omezením dodávky pitné vody

Písek – Sídliště Jih v Písku prochází přestavbou. V důsledku takzvané třetí etapy regenerace oblasti oznámila Vodárenská správa Písek, s. r. o. ve spolupráci s firmou ČEVAK, provozovatelem vodohospodářské sítě v Písku, odstávku v dodávce pitné vody.

Hrobka vydala svědectví o podobě Rožmberského řádu lebky

Zvíkovské Podhradí – Do paláce hradu Zvíkov se ve středu 1. července pomyslně vrátil jeho někdejší majitel Jan Jiří ze Švamberka, významný šlechtic z počátku 17. století. Potvrzení o tom, že byl členem Rožmberského řádu lebky, jehož zakladatelem byl Petr Vok z Rožmberka, zveřejnili právě na Zvíkově členové týmu, kteří zkoumají jeho hrobku v kostele v Poběžovicích na Domažlicku.

Jazzové spojení hudby a fotografií. To je Jazz in Písek

Písek - V pátek 3. srpna máte možnost v rámci 2. ročníku jazzového festivalu Jazz in Písek zhlédnout mezinárodní fotografickou výstavu Jazz World Photo. Výstava je tentokrát sestavena vždy ze tří vítězných fotografií ročníků 2014, 2015, 2016 a 2017.

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Při nehodě vlaku se zranilo šest lidí, škoda je 22,5 milionu korun

Písek – Na železničním přejezdu u Smrkovic nedaleko Písku se poslední červencový den po půl druhé odpoledne stala vážná nehoda.

Výtvarníka inspirují daleké země

Písek – Malíř, restaurátor a cestovatel, tak lze stručně charakterizovat Vladimíra Vlasáka z Písku Hradiště. Výstavu jeho obrazů si zájemci mohou prohlédnout v Malé galerii Sladovny do 26. srpna. na Na vernisáži v uplynulém týdnu zahráli na handpan Václav Braun a Marek Ředina

Cyklistům chybí parkování

Písek - Město Písek rozmístilo prozatímní kolostavy. Komplexní řešení se chystá.

V Palackého sadech v Písku zazní světový jazz

Písek - V pátek 3. srpna se uskuteční v Palackého sadech druhý ročník mezinárodního jazzového festivalu Jazz in Písek. Letos se na festivalu představí Sisa Fehérová se svou kapelou Fehero Rocher, Štěpán Markovič s kapelou Gipsy Groove, Fernando Saunders a Igor Ochepovsky.

V Palackého sadech kultura neskončí

Písek – Mají se v Palackého sadech dál pořádat kulturní akce, nebo je raději přesuneme jinam?

Od OBI na Hradiště povede nový chodník

Písek – Nový chodník propojí nákupní zónu u OBI s Hradištěm i centrem města.

V bytovém domě na Budějovickém Předměstí řádil zloděj

Písek - Když se v pátek 20. července obyvatelé jednoho z domů na Budějovickém Předměstí v Písku vraceli do svého bytu ve druhém patře, čekalo na ně nepříjemné překvapení.

Policie odvolala pátrání po mladíkovi z Chřešťovic

Písek - Písečtí kriminalisté odvolali v pátek 20. července pátrání po pohřešovaném mladíkovi, kterého rodina hledá už od 8. července.

Písek se vrátil do minulosti

Písek – Letní slavnost, kterou v sobotu 21. července uspořádal spolek Přátelé Kamenného mostu, poctil svojí přítomností první československý prezident T. G. Masaryk s chotí. Uvítání byli tradičním způsobem chlebema solí. 

Poškozený památník v Portyči

Písek – Památník, který připomíná občany Písecka, kteří zahynuli v protifašistickém odboji, byl opakovaně poškozený.

Nový školní rok začne ve všech školách včas

Písek – Čilý stavební ruch panuje už od posledního červnového týdne v areálu, kde sídlí dvě školy – ZŠ Svobodná a ZŠ Tomáše Šobra.

Náměstí ve Starém Sedle se proměnilo

Orlík nad Vltavou - Každý, kdo projíždí Starým Sedlem, částí Orlíku nad Vltavou, si hned všimne proměny zdejšího náměstí.

Výstava obrazů Radu Tesaro a Michaely Mackové Velíškové

Zvíkovské Podhradí - Afriku, její krajinu, obyvatele a zvířata si zamilovala výtvarnice Radu Tesaro (na snímku), která vystavuje společně s malířkou Michaelou Mackovou Velíškovou až do konce srpna obrazy v Hotelu Zvíkov ve Zvíkovském Podhradí.

Narodili se

Písek - V písecké porodnici se narodili:

V píseckém pietním parku řádil vandal

Písek - Neznámý pachatel poškodil v době od počátku března do pondělí 16. července kapli a kostel Nejsvětější trojice v pietním parku v Písku.

Ples růží zakončil oblíbenou letní taneční školu

Písek - Plesová sezóna sice již dávno skončila, ale v pátek odpoledne se v místním kulturním domě opět tancovalo. Konal se zde Ples růží, který zakončil 5. ročník velice oblíbené prázdninové akce pro děti - Letní taneční školu. A na pověry, že pátek 13. přináší smůlu, nikdo z dvaatřiceti dívek ve věku 6 - 13 let nevěřil.

Sídliště Jih bude příjemným místem k životu

Písek - Začala 3. etapa rekonstrukce druhého největšího píseckého sídliště.

OBRAZEM: Palackého sady se proměnily na lanový park

Písek – V pátek 13. července ve 14 hodin odpoledne to celé začalo. Lanové překážky, lezecké sítě a slack liny natažené mezi stromovím píseckých Palackého sadů obsadily děti a po celé odpoledne si užívaly šplhání při třetím ročníku akce Písek na laně.

Adam ulovil kapitálního sumce

Písek – Vášnivým rybářem je třináctiletý Adam Pixa z Písku. 

Letní slavnost bude ve stylu První republiky

Písek – Kultura v Písku se na dovolenou rozhodně nechystá. Centrum kultury, Sladovna, Prácheňské muzeum, knihovna a různé spolky připravily na prázdniny bohatou kulturní nabídku pro všechny věkové kategorie.

Nové možnosti pro cyklisty v Písku

Písek – Město, zvláště jeho centrum a údolí řeky Otavy, s minimálním převýšením má velmi dobré předpoklady pro rozvoj cyklistiky. Počet cyklistů neustále rostea zvyšuje se také počet účastníků cyklovýletů, kteří míří do Písku po značených cyklotrasách a cyklostezkách.

Majetkové spory řešili vyhrožováním, vyšetřuje je policie

Písek - Ačkoliv je řešení majetkových sporů pro obě zúčastněné strany pokaždé poněkud ožehavou záležitostí, dva písečtí muži zvolili proti svému oponentovi cestu, která hraničí se zákonem.

Vloupal se do auta, způsobil škodu za 300 tisíc

Písek - Již od úterního rána řeší písečtí policisté případ zloděje, který přes noc v pondělí na úterý vykradl stříbrný osobní automobil značky Volkswagen Golf s německou poznávací značkou.

Kamery pohlídají stavbu lávky

Písek - Terčem útoku zatím neznámého vandala nebo vandalů se stala stavba lávky u Václavského jezu na řece Otavě.

V historické vile jsou nyní byty

Čížová - Obec dokončila rekonstrukci vily v centru vesnice, kterou koupila od Jihočeského kraje společně s celým areálem bývalého učňovského střediska firmy Hikor.

OBRAZEM: Hasiči vyčistili ledolamy u Kamenného mostu

Písek – V úterý sledovali lidé z Kamenného mostu hasiče v loďce, kteří nakládali a odváželi naplaveniny z ledolamů, které přinesla Otava po nedávných prudkých deštích.

Dárci krve oslavili Světový den dárců krve

Písek - Bezpříspěvkoví dárci krve oslavovali u příležitosti Světového dne dárců krve, který se od roku 2004 slaví vždy 14. června. Písecký oblastní spolek Českého červeného kříže pro ně uspořádal společenský večer.

Narodili se

Písecko - V písecké porodnici se v uplynulých dnech narodili:

Už nejsou mezi námi

Písecko - Na Písecku zemřeli:

Poprvé se střelci sešli k soutěži v Křenovicích

Křenovice - První ročník střelecké GRAND PRIX se konalo v sobotu 7. července v Křenovicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT