VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PÍSEK

Malebné jihočeské okresní město Písek leží na úpatí Píseckých hor na řece Otavě v nadmořské výšce 398 m asi 45 km severozápadně od Českých Budějovic. Město je významným kulturním, administrativním, dopravním a turistickým centrem oblasti. Po Českých Budějovicích a Táboře je to třetí největší město jižních Čech.

Historie města sahá do raného středověku, zhruba do poloviny 13. století, kdy vzniklo jako osada u rýžovišť zlatého písku na levém břehu Otavy. Odtud také pochází jeho jméno. Později zde bývala trhová ves s královským dvorem.
V roce 1254 tu založil Přemysl Otakar II. královské město. Za jeho vlády Písek nabyl na velikosti i na významu. Nad brodem přes Otavu byl vybudován hrad, byl založen klášter, postaven děkanský kostel a kamenný most přes řeku. Koncem 13. století zde vznikla mincovna, později přestěhovaná do Kutné Hory.
Od roku 1308 byl Písek svobodným královským městem a v polovině 14. století byl povýšen na sídlo Prácheňského kraje. Zdroj: http://www.mesto-pisek.cz

Peníze pro domácí hospic Athelas

Písek - Domácí hospic Athelas je zařazen do programu ČSOB pomáhá regionům a prostřednictvím tohoto programu může získat peníze na rozšíření služeb.

Autorské čtení spisovatelky Šárky Uhrové

Zvíkovské Podhradí - Autorské čtení při příležitosti vydání již páté knihy písecké autorky Šárky Uhrové se konalo v pátek 15. června v Hotelu Zvíkov.

Děti obdarovaly pejsky a kočičky v Záhoří

Záhoří - Děti ze školní družiny v Záhoří navštívily a obdarovaly pejsky a kočičky v místním zvířecím azylu Sirius.

Albrechtice nad Vltavou mají oranžovou stuhu

Písecko - Ačkoli mělo Písecko v soutěži Vesnice roku nejvíce kandidátů, na nejvyšší ocenění ani jedna z šesti přihlášených obcí okresu nedosáhla.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.

Závěr sezóny zipáků byl bez elektřiny

Písek - V pondělí 18.června měli ZIPáci společně s rodiči a všemi přáteli poslední rozlučku před prázdninami v Kulturním domě v Písku. 

Rozkvetlá hortenzie je ozdobou zahrádky

Písek - Nádhernou hortenizií se pochlubil Petr Stropnický z Písku.

K výročí bitvy u Zborova chystají pietní akt

Písek - Připomínat zejména mladým lidem úlohu legionářů při vzniku samostatného státu a jeho bezpečnostních složek je jeden z hlavních cílů Jednoty Čs. obce legionářské, která byla v Písku ustavena na podzim roku 2016.

Oslaví výročí a přivítají rodáky

Dobev - Nejstarší zpráva o Staré Dobevi pochází nejstarší zpráva z roku 1318. Letos si tedy její obyvatelé připomínají 700 let od založení.

Už nejsou mezi námi

Písecko - Na Písecku zemřeli:

Svatý Jan Nepomucký z Červeného Újezdce už patří Prácheňskému muzeu

Vlastec - Dřevěnou plastiku svatého Jana Nepomuckého, která byla původně ve výklenkové kapličce v Červeném Újezdci, místní části Vlastce, darovala obec na konci května Prácheňskému muzeu v Písku.

OBRAZEM: Oslavy 120. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Líšnici

Líšnice - Oslava 120. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Líšnici se uskutečnila v sobotu 16. června za účasti nejen místních hasičů.

Loučení předškoláků s Mateřskou školou Záhoří

Záhoří - Čtvrtek 14. června byl pro předškoláky velkým dnem.

Na Obchodní akademii v Písku se čile obchodovalo

Písek - Ve čtvrtek 7. června prezentovaly písecké veřejnosti své produkty a celoroční činnost fiktivní firmy.

Dobrovolní hasiči z Písecka v požárním sportu obstáli

Písek - Po profesionálech, kteří zápolili v pátek, se na atletickém oválu v Písku sešli v sobotu ráno dobrovolní hasiči z celého kraje, aby poměřili síly v krajské soutěži.

Narodili se

Písek - V písecké porodnici se v uplynulých dnech narodili:

Z vojenského prostoru by mohl být příměstský park

Písek - Nedaleko Písku bude prostor pro rekreační sport i odpočinek.

OBRAZEM: V Klukách pracovaly dobrovolnice ze světa

Kluky - Dvě Mexičanky, Brazilka a Francouzka s doprovodem dvou českých dívek pracovaly v Klukách jako dobrovolnice na vylepšení lesního hřiště s herními prvky.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.

Mezinárodní projekt Erasmus+ na Tylově školy pokračoval v Písku

Písek - Ve dnech 4. - 8. června se na Tylově škole uskutečnila 2. mezinárodní projektová schůzka našeho projektu One World One Future – Jeden svět, jedna budoucnost, jehož tématem jsou dětská práva.

Děti si užily sportovní den s Veselou školkou

Písek - Na úterý 12. června byl naplánován Sportovní den s překvapením, který mělo uspořádat sdružení rodičů ve spolupráci s 11. MŠ.

Hasiči uspořádali návesní slavnost

Bošovice - Bošovice Sbor dobrovolných hasičů Bošovice a Obecní úřad Čížová tradiční návesní slavnost Na bošovickém rynku. 

Hasičská soutěž se konala za svitu hvězd

Chřešťovice - V sobotu 16. června pořádali chřešťovičtí hasiči již po šesté v řadě noční soutěž O pohár starosty SDH Chřešťovice a 3. kolo 8. ročníku Vltavského poháru.

Křišťálová popelnice unikla Písku o vlásek

Písek - Obyvatelé města posílají na skládku stále méně komunálního odpadu.

OBRAZEM: Jakub Kovář a jeho tým trenérů předávali zkušenosti mladým gólmanům

Písek - Zimní stadion u Otavy hostil o víkendu mladé vyznavače gólmanského řemesla, kteří se přihlásili na druhý ročník kempu brankáře ruského celku KHL Avtomobilist Jekatěrinburg Jakuba Kováře.

Písecká vojenská historie určená školákům

Písek - Před koncem školního roku Prácheňské muzeum připravilo pro 1. a 2. stupeň ZŠ akci Písecká vojenská historie.

Sportovní areál v Písku hostil druhý den krajské soutěže v požárním sportu

Písek - Po profesionálech, kteří zápolili v pátek, se na atletickém oválu v sobotu ráno sešli dobrovolní hasiči z celého kraje, aby poměřili síly v rámci krajské soutěže.

Písecká knihovna bude dva týdny zavřená

Písek - Od 18. do 30 června budou uzavřena všechna oddělení městské knihovny. Důvodem je revize knižního fondu. Knihy a dokumenty, které se měly v tuto dobu vracet, mají prodlouženou výpůjční dobu.

Písečtí si připomenou aktivity studentů

Písek – Studenti středních škol a další občané iniciovali umístění desky, která bude připomínat podíl mladých na akcích v listopadu 1938 a 1989.

Úspěšní žáci a studenti převzali ocenění

Písek – Tradiční ocenění žáků a studentů základních a středních škol a ZUŠ, kteří reprezentovali své školy a město Písek v krajských, celostátních i mezinárodních soutěžích, se uskutečnilo ve středu ve Sv. Trojici.

Dvě školy mají delší prázdniny

Písek - ZŠ Tomáše Šobra a ZŠ Svobodná se připravují na velké stavební úpravy.

OBRAZEM: Do Písku se sjeli hasiči z celého kraje

Písek - Slavnostním zahájením a první bodovanou disciplínou, kterou byl výstup do 4. podlaží cvičné věže pomocí hákového žebříku, byla v pátek dopoledne v areálu HZS ÚO Písek zahájena Krajská soutěž HZS Jihočeského kraje v požárním sportu 2018.

Nejen kultura na Písecku

Písecko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.

Přehradní jezero pohltilo známé letovisko

Písek - Červená nad Vltavou byla až do začátku minulého století poklidnou plaveckou osadou s poštou, školou, dvěma mlýny, přívozem a dokonce i četnickou stanicí.

Hasiči změří síly v těžkých disciplínách

Písek - Areál hasičského záchranného sboru územního odboru Písek opanuje v pátek 15. června soutěžní klání. Začíná tu krajská soutěž HZS Jihočeského krajev požárním sportu.

Policie hledá svědky dopravní nehody

Písek - Policie se obrací na případné svědky dopravní nehody, ke které došlo v pátek 8. června na parkovišti u obchodního domu Tesco v Písku.

Zloděj ukradl peníze, kávu a smetanu z automatu

Písek - Do nápojového automatu v odpočinkové místnosti jedné z firem na Průmyslové ulici v Písku se někdy od pátečního večera do pondělního rána násilně dostal zloděj a odcizil peníze, kávu a smetanu.

Myslivci se představili na slavnosti

Písek - V programu městské slavnosti Dotkni se Písku se v Palackého sadech představili také myslivci. 

Neseďte doma aneb Kam vyrazit na venkově

Písecko - Co pro vás přichystali v obcích na Písecku na blížící se víkend.

Kde nestačí slovo, bere do ruky štětec

Písek - Mezi významné osobnosti uměleckého světa v Písku a celém regionu se zařadil Michael Štojdl, malíř grafik, ilustrátor, básníka spisovatel.

Písecká jízda historických vozidel

Písek - Mimořádné nadšení, pracovní zručnost a také nemalé finanční prostředky. To všechno musí vynakládat majitelé historických motocyklů a aut. Patří mezi ně také členové Veteran Car Club v Písku.

Prácheňská scéna chystá dvě premiéry

Písek - Divadelní spolek Prácheňská scéna vznikl před 21 lety a navázal na bohatou tradici ochotnického divadelnictví v Písku.

Nejen kultura na Písecku

Písecko - Máme pro vás tipy pro volný čas.

OBRAZEM: Slavnost v obřadní síni radnice

Písek - V historické budově radnice se v pondělí 11. června uskutečnily dva obřady slavnostního vítání dětí mezi občany města.

Chata Živec je rodinným stříbrem Písečáků

Písek - V krásném prostředí Píseckých hor už od třicátých let minulého století slouží turistům chata Živec.

Opustili nás

Písecko - V uplynulých dnech na Písecku zemřeli:

Narodili se

Písecko - V písecké porodnici se narodili:

Kamery pomáhají strážníkům odhalit pachatele

Písek - Monitorovací systém Městské policie Písek funguje dvacet let.

Kam na Písecku nejen za kulturou

Písecko - Příinášíme vám tipy pro volný čas.

Jak v Písku bourali rakouské mocnářství

Písek - Vždy o krok napřed. To je ústřední motto letošního roku, kdy si připomínáme 100 let od vyhlášení samostatné Československé republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT