VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PÍSEK

Malebné jihočeské okresní město Písek leží na úpatí Píseckých hor na řece Otavě v nadmořské výšce 398 m asi 45 km severozápadně od Českých Budějovic. Město je významným kulturním, administrativním, dopravním a turistickým centrem oblasti. Po Českých Budějovicích a Táboře je to třetí největší město jižních Čech.

Historie města sahá do raného středověku, zhruba do poloviny 13. století, kdy vzniklo jako osada u rýžovišť zlatého písku na levém břehu Otavy. Odtud také pochází jeho jméno. Později zde bývala trhová ves s královským dvorem.
V roce 1254 tu založil Přemysl Otakar II. královské město. Za jeho vlády Písek nabyl na velikosti i na významu. Nad brodem přes Otavu byl vybudován hrad, byl založen klášter, postaven děkanský kostel a kamenný most přes řeku. Koncem 13. století zde vznikla mincovna, později přestěhovaná do Kutné Hory.
Od roku 1308 byl Písek svobodným královským městem a v polovině 14. století byl povýšen na sídlo Prácheňského kraje. Zdroj: http://www.mesto-pisek.cz

Lávku u Ostrova je třeba opravit

Písek – Lávka přes Ostrov není v katastrofickém stavu, nicméně opravu si v blízké době žádá.

Hasiči pomáhali při nehodě tří aut

Písek - V pondělí 15. října krátce po sedmé hodině ráno uklízeli písečtí profesionální hasiči vozovku po střetu dvou osobních aut a jednom nákladním autě v Písku v Pod Putimskou branou. 

Narodili se

Písek - V písecké porodnici se narodili:

Premiéra novému trenérovi nevyšla

Písek - Výkonný výbor FC Písek minulou středu odvolal z pozice hlavního trenéra třetiligového mužstva Rostislava Grossmanna a jeho místo zaujal jeho dosavadní asistent Milan Nousek. V sobotu Písek prohrál v Ústí nad Orlicí 1:0.

Děti z Benešovky navštívily tři kozy

Písek - „V pátek 12. října se v odpoledních hodinách pohybovaly na školní zahradě Benešovy školy tři kozy“ – i tak by mohlo znít policejní hlášení, pokud by se ovšem nejednalo o plánovanou akci.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - tipy na volný čas.

Lyžařský svah na Hradišti hledá nájemce

Písek – Lyžařský svah bude město pronajímat. Zájemce by měl mít zkušenosti.

Provoz na Šrámkově mostě v Písku je dočasně omezený

Písek - S částečným dopravním omezením musí dnes (15. 10.) po ránu (8.30-10 hod.) počítat řidiči projíždějící Pískem ve směru na České Budějovice nebo na Prahu.

Ve Sladovně otevřeli cimrmanovské výstavy

Písek - Až do 30. prosince letošního roku mohou návštěvníci galerie Sladovna zhlédnout dvě nové výstavy z dílny Divadla Járy Cimrmana.

Povolební vyjednávání pokračuje. Piráti zřejmě míří do opozice

Písek - O víkendu pokračovalo v Písku povolební vyjednávání.

V Písku zasadili Lípu svobody

Písek - Ve městě v neděli 14. října pokračovaly až do večerních hodin akce k 100.výročí vyhlášení samostatné Československé republiky.

Šikovní z Divadla Járy Cimrmana vystavují v Písku

Písek - Před půl čtvrtou odpoledne byla v sobotu 13. října kavárna písecké Sladovny zaplněna do posledního místa, ale jejím návštěvníkům to až tak nevadilo, všichni byli zvědavi na zahájení vernisáže výstavy děl tří herců pražského Divadla Járy Cimrmana.

Děti z hradišťské mateřinky si užily dopoledne s piráty

Písek - Nemá to nic společného s politikou, ale tradičně na podzim uspořádalo sdružení rodičů Veselá školka při 11. MŠ Písek společnou akci pro všechny děti.

Reklamní spoty písecké kampaně Daruj a nech žít míří na televizní obrazovky

Písek - Čtyři krátká, leč nadmíru výstižná videa, několik desítek dnů tvrdé práce a jediné všeříkající poselství: jděte darovat krev, má to smysl. Taková je kampaň s názvem Daruj a nech žít z pera Anny Vodsloňové, absolventky a současné učitelky Střední zdravotnické školy v Písku.

Písek je opět o krok napřed

Písek - Před sto lety byl Písek rychlejší než Praha a další města. Redaktor František Hanzlíček zde z balkonu radnice vyhlásil samostatnou Československou republiku již 14. října 1918. Tuto významnou událost si obyvatelé a návštěvníci města připomněli bohatým víkendovým programem.

Útulnější Mraveniště ve Sladovně se znovu otevřelo veřejnosti

Písek - V pátek 12. října odpoledne si první návštěvníci prohlédli upravenou expozici Mraveniště ve Sladovně.

Senioři si užili pestře vyplněný den

Písek - Svatý Václav přijel i s družinou do domova seniorů v Písku Čelakovského. Přivezl hudbu, zpěv a vystoupení tanečního folklórního souboru Písečan.

Vytvoření silné koalice bude v Písku náročné

Písek - Vítězem komunálních voleb v Písku je Pro Písek - sdružení Jihočechů, TOP 09 a Volba pro město, které vedla do volebního boje současná starostka Písku Eva Vanžurová.

Představujeme nově zvolené zastupitele - Písek

Písek - Přehled 27 zastupitelů pro volební období 2018 - 2022.

Hnutí ANO 2011 ve volebním štábu oslavuje, v počtu mandátů si polepší.

Písek – Zatímco se sčítání hlasů v píseckých komunálních volbách chýlilo ke svému konci, ve volebním štábu kandidátky číslo 6 hnutí ANO 2011 bylo živo.

Písečtí Piráti bojují v komunálních volbách o druhé místo.

Písek – Písečtí kandidáti letošních komunálních voleb za Českou pirátskou stranu dorazili do svého povolebního štábu v kavárně Vykulená sova už hodinu po uzavření hlasovacích místností. 

Snídaně na Cestě aneb Tvoříme pospolitou školu

Písek - Třetí říjnový den ožila naše ZŠ Cesta již po 7. ranní hodině. Do jídelny přicházeli rodiče se svými dětmi, učitelé a vychovatelé, mnozí nesli tácy a misky s něčím, co vonělo, vábilo. Tento den se nesnídalo doma, ale ve škole.

Okolí nemocnice se dočká úprav příští rok

Písek - Prostor před píseckou nemocnicí by se mohl dočkat stavebních úprav v příštím roce.

OBRAZEM: Nejlepší sportovní dřevorubci se utkali v Písku

Písek - Už 15. ročník Mistrovství České republiky STIHL® TIMBERSPORTS® CZECH SERIES 2018 se konal v pátek 28. září na Velkém náměstí v Písku.

Ve dvoře naproti poště už se parkuje

Písek - Dvůr na rohu ulic Komenského a Žižkova naproti poště, který byl téměř pět měsíců uzavřený, od středečního (26. září) rána opět funguje jako parkoviště.

Diacel se loučil s létem na Pálavě

Písek, jižní Morava - Diacel Písek uspořádal další loučení s létem.

Ani poslední jednání o bazénu nerozhodlo

Písek - Poslední jednání píseckých zastupitelů jen potvrdilo vývoj uplynulých měsíců. Nad novým bazénem v Písku dál visí otazník a jeho osud bude v rukách nových zastupitelů.

Stavba nové knihovny finišuje

Písek - Budova bývalé školy na Alšově náměstí na pohled nevypadá, že je před dokončením, nicméně zhruba za měsíc by se sem měl začít stěhovat nábytek a začátkem příštího roku i knihovna s centrem vzdělávání.

Písek bude mít duševní lázně

Písek - Psychiatrická nemocnice Písek, kterou letos v únoru koupila společnost Penta Hospitals, chce zavést nové formy terapie a nadstandardní doplňkové zdravotnické služby pro pacienty.

Pojďte s námi do knihovny

Písek - Léto končí a v Městské knihovně Písek začíná další cyklus Čtenářského klubu.

Úpravna spustí zkušební provoz

Písek – Stabilizace dodávek pitné vody a zlepšení její kvality jsou hlavními důvody, proč město nechalo vybudovat novou úpravnu vody na Hradišti za 182 milionů. 

Chcete vstupenky na Gustava Broma?

Písek – Big band Gustava Broma se v Písku představí tím nejlepším, co má ve svém repertoáru.

Narodili se

Písek - V písecké porodnici se narodili:

Zasaď strom aneb Nejen o jedné obnovené tradici studentů písecké lesárny.

Písek - V uplynulých měsících jsme průběžně informovali o aktivitách Středoškolského klubu při Lesnických školách v Písku Master Team – o pomoci studentů při vyklízení synagogy v Soukenické ulici, o jejich účasti na celodenním semináři v Terezíně, o návštěvě pracovního tábora v Letech či o prohlídce historického židovského města v Praze, abychom připomněli jen ty stěžejní akce.

Město připravilo sváteční dopoledne pro své nejstarší občany

Písek - Pro nejstarší občany Písku byl v sobotu 15. září v kulturním domě připraven program již pětadvacátého setkání s vedením města.

Kandidáti se shodují, rádi přenechají post někomu dalšímu

Písecko – Ze tří nejdéle sloužících starostů na Písecku jdou znovu do voleb dva.

Kapela Lunetic navštívila Písek

Písek - V pátek 12. října navštívila Písek kapela Lunetic.

Chatu Živec čeká rekonstrukce

Písek – Objekt v Píseckých horách stavba uzavře veřejnosti až do konce příštího léta.

Pro veřejnost se otevřelo šestnáct památek

Písek – Ke Dnům evropského dědictví se už tradičně připojil Písek a v neděli 9. září si veřejnost mohla prohlédnout šestnáct památek.

Přehlídka pivovarů, farmářské trhy i jarmark. Takové byly Slavnosti piva

Písek - Další ročník tradičních píseckých pivních slavností je opět za námi.

Dobrovolní hasiči z Putimi dostali nové auto

Putim - Dobrovolní hasiči z Putimi mají nový dopravní automobil DA L 1 Z Ford Tranzit s požárním přívěsem.

V Písku se střetl automobil s chodkyní. Žena nepřežila

Písek – Střet automobilu s chodkyní si vyžádal další lidský život.

Neobyčejný festival loutkových divadel pobavil děti

Písek - V pátek 7. září začal u děkanského kostela v Písku tradiční Neobyčejný festival loutkových divadel. Jeho pořadatelem je písecký loutkový spolek Nitka.

Fler jarmark a farmářský trh přilákaly návštěvníky

Písek - Palackého sady v Písku zaplnil v sobotu 8. září Fler jarmark a farmářský trh, které byly součástí doprovodného programu pivních slavností.

Místo skladovací stodoly budou mít v Klukách sál

Kluky – V Klukách se neustále proměňuje střed obce k lepšímu. Loni přestavěli interiéry obecního úřadu, ke kterým přibyly také prostory, které měla předtím pronajaté Česká pošta. Ta své služby přesunula do obchodu v rámci projektu Pošta partner.

V bývalých kasárnách by mohla být hala i byty

Písek – O tom, že v areálu bývalých Žižkových kasáren bude stát nová sportovní hala, je rozhodnuto už dlouho.

V Palackého sadech teče pivo proudem

Písek - První den Slavností piva Písek se nachýlil ke svému konci a návštěvníkům přivezl pivní speciály z více než 20 pivovarů z celé České republiky.

Slavnosti piva v Písku budou letos poprvé bez plastového odpadu

Písek – Přes dvacet pivovarů dorazí na víkend do Písku. Nebude chybět ani kvalitní jídlo a dobré víno. Letos se navíc můžeme poprvé těšit i na burčák.

Na sídlišti Jih nepoteče pitná voda

Písek - Vodohospodářské sítě na sídlišti Jih v Písku prochází rekonstrukcí. Z toho důvodu bude ve čtvrtek 6. září přerušena dodávka pitné vody hned v několika bytových domech.

Ohlédnutí za oslavou 15. výročí AISINu v Písku

Písek - V písecké společnosti AISIN oslavili 15. výročí působení v České republice. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT