VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PÍSEK

Malebné jihočeské okresní město Písek leží na úpatí Píseckých hor na řece Otavě v nadmořské výšce 398 m asi 45 km severozápadně od Českých Budějovic. Město je významným kulturním, administrativním, dopravním a turistickým centrem oblasti. Po Českých Budějovicích a Táboře je to třetí největší město jižních Čech.

Historie města sahá do raného středověku, zhruba do poloviny 13. století, kdy vzniklo jako osada u rýžovišť zlatého písku na levém břehu Otavy. Odtud také pochází jeho jméno. Později zde bývala trhová ves s královským dvorem.
V roce 1254 tu založil Přemysl Otakar II. královské město. Za jeho vlády Písek nabyl na velikosti i na významu. Nad brodem přes Otavu byl vybudován hrad, byl založen klášter, postaven děkanský kostel a kamenný most přes řeku. Koncem 13. století zde vznikla mincovna, později přestěhovaná do Kutné Hory.
Od roku 1308 byl Písek svobodným královským městem a v polovině 14. století byl povýšen na sídlo Prácheňského kraje. Zdroj: http://www.mesto-pisek.cz

Spolupráce rodičů a školky na Hradišti

Písek - Ve čtvrtek 22. listopadu uspořádalo sdružení rodičů Veselá školka a 11. mateřská škola na Hradišti další společnou akci – brigádu na úklid zahrady.

Muzeum nabídne Vánoce s Vojtěchem Kubaštou

Písek - Poslední výstava, kterou letos otevírá Prácheňské muzeum v Písku, dostala název Vánoce s Vojtěchem Kubaštou.

Koruny Karla IV. vidělo v muzeu před dva tisíce lidí

Písek – V Rytířském sále Prácheňského muzea v Písku byly vystaveny dvě koruny Karla Lucemburského známého jako císař římský a král český Karel IV.

Největší mineralogická burza na jihu Čech se koná v Písku

Písek - Drahé kameny, minerály, fosilie, šperky, netradiční vánoční dárky – to vše bude k dostání na burze pořádané Prácheňským muzeem v Písku.

Jubilejní 40.ročník Mikulášského běhu v Čimelicích s účastí chyšeckých atletů

Čimelice - První prosincovou sobotu letošního roku, tedy 1.12., se v Čimelicích uskutečnil již 40. roč. velmi populárního, přespolního běhu v čimelickém, zámeckém parku pod názvem "Mikulášský běh 2018", který uspořádal místní atletický oddíl AC Čimelice.

Komise rady města zůstávají téměř stejné

Písek – Do 5. prosince mohou strany nominovat členy do komisí rady města.

Muzeum připravuje burzu drahých kamenů a minerálů

Písek - Prácheňské muzeum připravilo tradiční předvánoční burzu minerálů, drahých kamenů, šperků a fosilií.

Primářka transfuzního oddělení Helena Kubánková odpovídala on-line

Písek -  Na dotazy ohledně darování krve, co vše se dá z vaší krve zjistit a na mnohá jiná témata odpovídala čtenářům Deníku v on-line rozhovoru primářka hematologicko – transfuzního oddělení Nemocnice Písek Helena Kubánková.

Tradiční benefiční prodej Rotary punče

Písek - Stejně jako v minulých letech, ani letos nebude v adventním čase chybět v Písku benefiční prodej vánočního punče.

Narodili se

Písek - V písecké porodnici se narodili:

Velké náměstí už má svůj vánoční strom

Písek - Velké náměstí v Písku už je téměř připraveno na zahájení adventu. V úterý 27. listopadu přivezli pracovníci Městských služeb Písek za asistence státní i městské policie letošní vánoční strom.

Lávka u Borečnice je opět v provozu

Písecko – U Borečnice je možné opět přejít břehy Otavy po technické lávce, která má za sebou dlouhodobou rekonstrukci.

Balónky letos nebudou. Děti pošlou přání Ježíškovi jinak

Písek – Přání Ježíškovi doručí jiný posel. Organizátoři slibují adekvátní náhradu.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - tipy na volný čas.

14. ročník Příběhů bezpráví připomene osmičkové výročí s důrazem na Únor 1948

Písek - Ve čtvrtek 1. listopadu se v pražském kině Lucerna uskutečnilo slavnostní zahájení 14. ročníku projektu Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách. Do projektu za zapojily dvě písecké školy - gymnázium a střední průmyslová škola.

Děti poznávaly zvířata a život v lese

Záhoří - Ve čtvrtek 8. listopadu od 13 hodin čekalo na předškoláky z MŠ Záhoří, děti ze školní družiny a mysliveckého kroužku při ZŠ Záhoří v prosluněném parčíku před základní školou velké překvapení.

Písečtí si připomněli události 17. listopadu

Písek – Den boje za demokracii a svobodu si připomněli občané v Palackého sadech nedaleko místa, kde se den po listopadových událostech v roce 1989 konalo první shromáždění svolané vznikajícím Občanským fórem.

Vánoční strom bude z Hradiště. Půjde o douglasku tisolistou

Písek - V úterý 27. listopadu se bude převážet na Velké náměstí letošní vánoční strom.

Putovní pohár získal natrvalo trojnásobný vítěz

Písek - Malá slavnost se uskutečnila před víkendem na lehkoatletickém stadionu.

Vykradl auto i divadla. Policisté ho vypátrali

Písek - Písečtí policisté řešili od konce října 2018 případ vloupání do osobního automobilu značky Renault a odcizení věcí z interiéru. Ve čtvrtek 15. listopadu sdělili podezření ze spáchání trestného činu mladému místnímu muži.

Zastupitelé Písku zřídili nový výbor pro IT a smart

Písek – Zastupitelstvo města bude mít v příštích čtyřech letech devět poradních výborů.

V Týdnu poezie nabídne knihovna Nebe, peklo i ráj

Písek - V Týdnu poezie se v Městské knihovně Písek potkáme s alchymistou. Přesněji řečeno s literárním alchymistou. Do tyglíku, ve kterém se tradičně vyrábí zlato, naházel kdeco „vzácnosti i odpadky, drtě i mrtě“, a vznikla výjimečná čítanka české poezie (nejen) pro děti 20. století Nebe peklo ráj.

Ondřej Veselý bude neuvolněný místostarosta

Písek – Ondřej Veselý (ČSSD) nebude pracovat jako uvolněný místostarosta.

Po stopách československých legií v Rusku

Písek - Na cestu dlouhou 9288 kilometrů z Moskvy do Vladivostoku se v loňském roce vydala písecká rodačka, profesorka české literatury Karlovy univerzity, Ina Píšová společně s manželem Petrem.

Sršni se vrátili na druhé místo

Písek – Basketbalisté Písku v pátek potvrdili domácí neporazitelnost, když na vlastní palubovce porazili celek Basket Košíře 93:84.

Heavy Cargos se v Písku ukázali jako těžcí soupeři

Písek - Na Základní škole Tomáše Šobra a Mateřské škole Písek se v pátek 9. listopadu uskutečnil zarputilý turnaj pIšQworek o postup do krajského kola. Ve hře byla pouze dvě postupová místa na 14 příchozích týmů.

Uctili památku válečných veteránů

Písek - Na vojenském hřbitově se v pátek 9. listopadu uskutečnila vzpomínková akce ke Dni válečných veteránů.

Jednání o koalici v Písku stále pokračuje

Písek – Týden od ustavujícího zastupitelstva o sobě dal opět vědět trojblok Piráti – ANO – ODS, kteří se zřejmě nechtějí spokojit s místem v opozici.

Závěr Husitské epopeje vstoupí do života v Písku

Písek - Vlastimil Vondruška, v současné době jeden z nejčtenějších českých spisovatelů, vydává poslední sedmý díl Husitské epopeje. Ten startuje nákladem 80 000 výtisků a do života vstoupí v Písku, který je pro všechny díly Husitské epopeje stěžejní.

Bylo to těsné. Nabídka pro Piráty stále platí, vzkázala starostka

Písek – Bez předem uzavřené koaliční smlouvy se ve čtvrtek 1. listopadu volilo nové vedení města. Jak už Deník informoval, funkci starostky obhájila Eva Vanžurová (Pro Písek) a novými místostarosty jsou Petr Hladík (KDU – ČSL), Petra Trambová (Pro Písek) a Ondřej Veselý (ČSSD). 

V Písku si připomenou Den válečných veteránů

Písek - Vzpomínkovou akci ke Dni válečných veteránů připravují město, Armáda ČR, Český svaz bojovníků za svobodu, spolky a organizace. 

Starostkou Písku zůstává Eva Vanžurová

Písek - V zaplněném sále kulturního domu začalo úderem 17. hodiny ustavující zasedání zastupitelstva města Písku. Dostavilo se všech sedmadvacet zvolených zastupitelů, kteří nejprve složili slib.

Jednání skončila. Písek je bez koalice

Písek – Ve čtvrtek 1. listopadu odpoledne se koná ustavující zasedání zastupitelstva města.

Čas se krátí, ale Písek stále nemá koalici

Písek - Další pokus o vytvoření koalice v Písku nevyšel.

Chcete vstupenky na Desmod?

Písek – Slovenská rocková skupina Desmod vystoupí v sobotu 27. října v Kulturním domě v Písku.

Odešla malířka porcelánu

Písek - Příznivce výtvarného umění v minulých dnech zarmoutila zpráva o úmrtí paní Heleny Schmaus Shoonerová, pravnučky vynálezce Františka Křižíka. Jedna z jejích posledních výstav se uskutečnila letos na jaře v Prácheňském muzeu v Písku k 80. narozeninám umělkyně.

Sibiř je zalitá lidskou krví, vypráví žena, která strávila 19 let v gulagu.

Písek – Ovace ve stoje a obličeje plné uznalého obdivu. Takové projevy úcty vyprovázely přednášku Věry Sosnarové, 87leté ženy, která žákům Obchodní akademie v Písku a odpoledne i návštěvníkům Sladovny vypověděla svůj dechberoucí životní příběh vězenkyně v sibiřském pracovním táboře.

V Družbě se bude v sobotu bojovat

Písek - Galavečer bojových sportů s názvem Mystic Fight Night se bude konat v sobotu 27. října od 20 hodin v centru Jih (Družba) v Písku.

Setkání u pomníku padlých revolucionářů

Písek - U příležitosti oslav 100. výročí vzniku Československé republiky a k uctění památky padlých legionářů se v neděli 28. října od 16 hodin uskuteční vzpomínková akce.

Salsa ples v Písku se vydařil

Písek - V sobotu 20. října jste mohli navštívit již po dvanácté Salsa ples ve městě Písek v malebných jižních Čechách.

Písecká nemocnice připravuje novou vodoléčbu

Písek - V uplynulých týdnech začala rekonstrukce technologií vodoléčebného úseku rehabilitačního oddělení písecké nemocnice. V suterénu pavilonu L se započalo s přestavbou bazénu i sálu vodoléčby, výměnou vzduchotechniky, s budováním denní místnosti a toalet pro personál i pacienty.

Panenky z knihovny pomáhají

Písek - Městská knihovna Písek má svůj dobrovolnický program a jeho součástí je i skupina dobrovolnic, které se sdružují pod názvem Dobrá pomoc. V únoru to budou již tři roky, co se pravidelně každý týden setkávají v klubovně knihovny s úmyslem pomáhat. Pod vedením paní Kupcové vyrábějí drobné dárkové předměty pro potřeby knihovny a neziskových organizací Písecka.

Povolební vyjednávání v Písku pokračuje

Písek - V sobotu 20. října se v Písku uskutečnilo další jednání o budoucí koalici. Sešli se zástupci vítězného uskupení Pro Písek a stran ČSSD, ODS a KDU - ČSL.

Kolem Ameriky se běželo už po třiadevadesáté

Písek - V sobotu 20. října se uskutečnil už 93. ročník Běhu kolem Ameriky. Všech běžeckých disciplín se zúčastnilo celkem 263 běžců.

Lávku u Ostrova je třeba opravit

Písek – Lávka přes Ostrov není v katastrofickém stavu, nicméně opravu si v blízké době žádá.

Hasiči pomáhali při nehodě tří aut

Písek - V pondělí 15. října krátce po sedmé hodině ráno uklízeli písečtí profesionální hasiči vozovku po střetu dvou osobních aut a jednom nákladním autě v Písku v Pod Putimskou branou. 

Narodili se

Písek - V písecké porodnici se narodili:

Premiéra novému trenérovi nevyšla

Písek - Výkonný výbor FC Písek minulou středu odvolal z pozice hlavního trenéra třetiligového mužstva Rostislava Grossmanna a jeho místo zaujal jeho dosavadní asistent Milan Nousek. V sobotu Písek prohrál v Ústí nad Orlicí 1:0.

Děti z Benešovky navštívily tři kozy

Písek - „V pátek 12. října se v odpoledních hodinách pohybovaly na školní zahradě Benešovy školy tři kozy“ – i tak by mohlo znít policejní hlášení, pokud by se ovšem nejednalo o plánovanou akci.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - tipy na volný čas.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT