VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: MILEVSKO

Město Milevsko leží na Milevském potoce na hranici Táborské a Votické vrchoviny ve středním Povltaví v okrese Písek v nadmořské výšce 465 m. Je vzdáleno asi 12 km od Orlické přehrady a 20 km severozápadně od města Tábor.
První zmínka o Milevsku pochází již z konce 12. století. V té době byla zahájena stavba milevského kláštera premonstrátů, v jehož blízkosti vzápětí vznikla ves. Ve 14. století zaznamenalo Milevsko velký rozvoj, bylo však vedeno stále jen jako městečko. Městem je od roku 1759. Dominantním ekonomickým, ideologickým i společenským činitelem, kterým se řídil život města i okolí, byl klášter. Po jeho zrušení v 18. století začalo období úpadku celé oblasti, takže v 19. století byl zdejší kraj jedním z nejchudších v zemi. Oživení a rozvoj města a regionu přišel až s rozvojem průmyslu po druhé světové válce. Zdroj: http://www.milevsko-mesto.cz

OBRAZEM: Kovářovská OPONA zazářila na Hostínském divadelním létě

Hostín - Velký stan na louce v Hostíně u Kovářova zaplnili v sobotu 11. srpna odpoledne diváci. Přišli se podívat na nové představení divadelního spolku Kovářovská OPONA. A odcházeli nadšení.

Koncert Glena Hansarda a kapely Interference přilákal téměř 700 diváků

Milevsko - Nezapomenutelný hudební zážitek si v pátek 10. srpna odnášeli do svých domovů návštěvníci koncertu Glena Hansarda, který přijel s irskou kultovní kapelou Interference.

Ventilátory z Milevska odvětrávají pražské metro

Milevsko, Praha – Na 170 větracích ventilátorů různých typů do stanic i strojoven pražského metra od roku 1975 po současnost dodala milevská společnost ZVVZ MACHINERY.

Atleti milevského regionu figurují v průběžných republikových tabulkách

Milevsko - Letošní atletická sezona má v současné době svůj vrchol na berlínském ME.

V Milevsku je podáno osm kandidátek

Milevsko – V podzimních volbách budou mít voliči o jeden hlasovací lístek méně než před čtyřmi lety.

Hostínské divadelní léto uvede známé herecké osobnosti

Kovářovsko – Osmý ročník oblíbené přehlídky pod širým nebem s názvem Hostínské divadelní léto začíná v Hostíně u Kovářova ve čtvrtek 9. srpna.

Rebelové vrátili diváky do šedesátých let

Kovářov - Páteční večer (3. 8.) patřil v kovářovském kulturním domě šedesátým létům, a to díky divadelnímu spolku Kovářovská OPONA. Konala se tu premiéra retromuzikálu Filipa Renče Rebelové, který členové spolku nastudovali, aby připomněli letošní výročí roku 1968.

Dvě staré čekárny nahradí nové

Milevsko – V Milevsku se připravuje postupná výměna autobusových čekáren za modernější, nejlépe prosklené. Podle starosty Ivana Radosty už byla jedna ze dvou čekáren na autobusovém nádraží zbouraná.

Hřbitov potřebuje odvodnit

Milevsko – Dlouhodobé problémy na milevském hřbitově působí spodní voda, která poškozuje nejen kostel svatého Jiljí, ale i některá hrobová místa. To se má v dohledné době změnit.

U Milevska havarovalo auto a začalo hořet

Milevsko - V sobotu 28. července devět minut po druhé hodině ranní přijali hasiči na tísňovou linku oznámení o nehodě, která se stala u Milevska na výjezdu na obec Lety. 

Dům kultury čeká proměna

Milevsko – Dům kultury – starou budovu i přístavbu čeká rekonstrukce. V současné době se podle starosty Ivana Radosty už začaly proměňovat do lepší podoby dámské toalety.

Milevský klášter nabízí výstavu Drahokamy pro Karla IV.

Milevsko - Drahokamy pro Karla IV. aneb Poznejte nerostné bohatství Českých zemí je název nové výstavy v barokní prelatuře milevského kláštera. Jejím autorem je geofyzik Jiří Šindelář. Připomíná tu nejvýznamnější kaple vyzdobené českými polodrahokamy, a to kapli v katedrále svatého Víta, svatého Václava a svatého Vojtěcha na Pražském hradě a kapli svatého Kříže na Karlštejně.

První samopal používali vojáci v první světové válce

Milevsko – Rok 1918 – konec i začátek je název výstavy, kterou připravilo Milevské muzeum při příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa.

V Milevsku bude půjčovna elektrokol

Milevsko – V zadním traktu íčka si budou moci lidé zapůjčit pánská a dámská kolaa tříkolky s elektrickým pohonem.

Toulavé kočky čeká kastrace

Milevsko – V Milevsku se bude provádět jednou až dvakrát ročně řízený odchyt toulavých koček, které budou vykastrovány a pak navráceny na původní místo. Schválili to radní.

Kostelík svaté Rozálie oživila pouť

Bernartice - Kostelík svaté Rozálie mezi Bernarticemi a Borovany a jeho okolí v neděli 15. července ožily.

Oslavy 100. výročí založení republiky budou v Kovářově velkolepé

Kovářov – V Kovářově pokračují přípravy na oslavy 100. výročí založení republiky. Plánují je tady na 1. září na kovářovské návsi.

OBRAZEM: Most u kláštera se bude opravovat

Milevsko – Přemostění Milevského potoka u parku Bažantnice by se mohlo příští rok dočkat také vydláždění.

MŠ Sluníčko bude mít novou ředitelku

Milevsko – Novou ředitelkou MŠ Sluníčko bude Marcela Fořtová, která se jako jediná přihlásila do výběrového řízení na tuto pozici a splnila všechny požadavky.

V Sadové ulici bude doplněný chodník

Milevsko – Ve třech ulicích Na Hůrkách v Milevsku – v Sibiřské, Sadové a Kpt. Jaroše – byl minulý týden dokončený nový asfaltový povrch.

Do Hrejkovic se sjeli motorkáři na první motogrilování

Hrejkovice - Sportovní areál u Hrejkovického rybníka se v sobotu 7. července zaplnil motorkáři a příznivci motorek, grilování a muziky. Přilákalo je sem první motogrilování, které pořádala parta kluků HlukADým.

Houbový úlovek čtyřletého Tomáška

Milevsko - O tom, že v současné době rostou hříbky se také přesvědčil čtyřletý Tomášek Hejhal z Milevska.

Osmnáctý ročník kovářovského putování přilákal místní prvňáky

Kovářov - Tradiční Putování po Naučné stezce Kovářovska, a to již osmnáctý ročník, se uskutečnilo ve čtvrtek 28. června. 

OBRAZEM: Soutěž o nejlepšího učně má svého vítěze

Milevsko - V úterý 19. června vstoupila do finále soutěž Nejlepší učeň roku, kterou v září vyhlásila Oblastní pobočka Jihočeské hospodářské komory v Milevsku společně se SOŠ a SOU Milevsko.

Červnová tvůrčí dílna v kovářovské škole

Kovářov - Žáci první třídy základní školy v Kovářově rozvíjeli svou představivost a kreativitu v rámci tvůrčí dílny, a to v úterý 19. června při zdobení perníků.

Slavnostní pasování na školáka s Krejčíkem Honzou

Milevsko - V každé školce je konec školního roku časem velkého loučení. A není tomu jinak ani v mateřských školkách v Branicích a v Kostelci nad Vltavou. K

Soutěž o nejhezčí balkonči zahradu už začala

Milevsko - Dům kultury Milevsko ve spolupráci s Květinářstvím Romantik připravil pátý ročník fotografické soutěže O nejhezčí balkon či zahradu.

Ztracené prasátko hledalo svou mámu

Jickovice - Bouřky a vytrvalé deště mohou zkomplikovat život i mláďatům.

Sele divočáka hledalo svou rodinu

Písecko - Na silnici nedaleko Jickovic ve směru na Kostelec nad Vltavou viděli řidiči v úterý 12. června ráno neobvyklého tuláka.

Práce na silnici potrvají déle

Kostelec nad Vltavou – Řidiči, kteří projíždějí na trase Milevsko – Rožmitál pod Třemšínem, musí stále počítat s dopravním omezením.

V Milevsku se uskutečnil Výměnný koncert dětských pěveckých sborů

Milevsko - Ve čtvrtek 10. května se uskutečnil v Domě kultury Milevsko Výměnný koncert sborů.

Pohádka O vodníkovi a víle Amálce potěšila děti

Milevsko - Téměř 50 návštěvníků se nenechalo v neděli 10. června odradit odpolední bouřkou a přišli do Domu kultury Milevsko na poslední loutkovou pohádku v tomto školním roce, která nesla název O vodníkovi a víle Amálce.

OBRAZEM: Dětský den na návsi si děti užily

Kovářov - V sobotu si děti v Kovářově užily pestré odpoledne na návsi.

V Pastelce si děti užily karneval

Milevsko - Milevská Mateřská škola Pastelka je zaměřená na estetiku. Navštěvuje ji celkem 56 dětí, které jsou rozdělené do dvou tříd.

Kovářovská OPONA nezahálí

Kovářov - Kovářovská OPONA – organizovaná parta ochotnicky nadšených amatérů – vznikla v roce 2010 a od té doby má na svém kontě jen samá úspěšná představení.

Folklorní festival oživil kovářovskou náves

Kovářov - V sobotu 2. června byl na kovářovské návsi hlavní program festivalu folklorních souborů z různých koutů jižních Čech a hostů.

V Milevském domě kultury oslavily děti svůj den

Milevsko - Den dětí si užily děti v pátek 1. června v Milevsku.

Bývalou školu využijí hasiči

Milevsko - Podpořit aktivní lidi ve Dmýšticích a jejich kulturní aktivity chtějí milevští radní už delší dobu.

OBRAZEM: Muzejní noc připomněla začátek třicetileté války

Milevsko – Muzejní noc připomněla v sobotu návštěvníkům 400. výročí počátku třicetileté války.

V porotě Oběžné dráhy byl Marek Ztracený

Milevsko - Finále 7. ročníku soutěže Oběžná dráha se uskutečnilo v pátek 25. května v milevském domě kultury.

Čtvrteční bouřky po sobě nechaly na silnicích bahno i velké kaluže

Písecko - Momentálně sice neprší, přesto by řidiči měli zůstávat ve střehu.

Setkání dětských jihočeských folklorních souborů ukončil Kovářovánek

Milevsko - Poslední den Festivalu 2018 / 22. Setkání dětských jihočeských folklorních souborů úspěšně ukončil kulturní program společnosti Kovářovskétradice.cz ve středu 23. května.

Koncert souboru Chairé připomněl začátek třicetileté války

Milevsko - Začátek třicetileté války připomnělo Milevské muzeum ve spolupráci s premonstrátským klášterem v pondělí koncertem souboru Chairé návštěvníkům v Latinské škole kláštera.

Chodník ve Velké bude mít nový povrch

Milevsko – Levý chodník ve Velké, místní části Milevska, ve směru od pohostinství k mostu opraví městská společnost Služby města Milevska. Na svém posledním jednání to schválili milevští radní.

Národopisný soubor Kovářovánek vzorně reprezentoval kovářovskou školu

Milevsko - Kovářovánek vystoupil v pátek 18. května na Festivalu 2018 / 22. Setkání dětských jihočeských folklorních souborů v Domě kultury v Milevsku.

OBRAZEM: Z Milevska se vydali turisté i cyklisté do Prčic

Milevsko - Od milevského domu kultury v sobotu 19. května odstartoval 53. ročník pochodu Praha - Prčice.

Dětské folklorní soubory z jižních Čech se setkaly v Milevsku

Milevsko - První den Festivalu Jihočeského folklorního sdružení Milevsko 2018 / 22. Setkání dětských jihočeských folklorních souborů úspěšně zahájila ve čtvrtek 17. května společnost Kovářovskétradice.cz dvěma dětskými hudebními a pěveckými vystoupeními v domech s pečovatelskou službou v městě Milevsku a to v DPS Libušina a DPS 5. května.

V Milevském muzeu začala výstava ke 100. výročí vzniku Československa

Milevsko - V Milevském muzeu byla slavnostně zahájená výstava ke 100. výročí vzniku samostatného Československa s názvem 1918 konec i začátek, která tu bude až do 2. září. K vidění tu jsou zajímavé exponáty z doby 1. světové války, První republiky a další.

OBRAZEM: Bernartickým sekáčem je znovu Miroslav Šobr ze Strakonic

Bernartice - Soutěž v sečení kosou, Bernartický sekáč, se už posedmé konala v sobotu pod vrchem Posvátným.

Cvičení Mladých zdravotníků ČČK v Milevsku

Milevsko - U příležitosti Světového dne Červeného kříže, který se slaví letos již po sedmdesáté, v den narození Henriho Dunanta, zakladatele hnutí Červeného kříže, se ve středu 9. května uskutečnilo součinnostní cvičení Mladých zdravotníků a složek Integrovaného záchranného systému Milevsko.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT