Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Závišův kříž opět zazáří, s ním možná i zlato Rožmberků

Vyšší Brod –  Díky vzácné kulturní památce přijelo loni do kláštera ve Vyšším Brodě čtyřikrát více lidí. Mniši ji letos opět vystaví a přidají snad i unikáty Rožmberků.

13.1.2014
SDÍLEJ:

Závišův kříž chtějí letos opět vystavit mniši ve Vyšším Brodě. Relikviář byl loni hlavním lákadlem Zemské výstavy.Foto: ČTK/ David Veis

Loni se na něj stály fronty. Teď je sice v klášterním trezoru, ale během hlavní sezony ho opět v Rožmberské oratoři vystaví. Závišův kříž, podle odborníků jeden z deseti nejvzácnějších relikviářů světa, byl tahákem loňské Zemské výstavy – do kláštera ve Vyšším Brodě díky němu přijelo čtyřikrát více turistů. Letos by ho navíc mohly doplnit další vzácnosti: Řád zlatého rouna Viléma z Rožmberka a sakrální prsten Petra Voka.

Do cisterciáckého kláštera přišlo loni 86 026 platících návštěvníků. „Závišův kříž určitě sehrál roli. Návštěvnost byla 4,23krát větší než v roce 2012. Počítáme s tím, že od 1. května do 30. září by měl být zase instalován v Rožmberské oratoři na trase Závišův kříž a gotické sklepy, kde je ke kříži projekce,“ řekla Věra Zálešáková, která se starala o provoz Zemské výstavy ve Vyšším Brodě.

Nově připravují dvě trasy: základní, v níž je prohlídka kláštera, a samostatnou na sklepy 
a kříž. Klášter navíc plánuje, že poprvé vystaví další unikáty. Pokud sežene peníze na pancéřovanou vitrínu,  objeví se v ní mj. dva vzácné předměty. Jedním je Řád zlatého rouna Viléma z Rožmberka.

Převor kláštera ve Vyšším Brodě Justin Berka ukázal 26. března novinářům Závišův kříž - jeden z nejvzácnější relikviářů světa. V polovině dubna bude kříž za přísných bezpečnostních opatření přemístěn do nové pancéřované klenotnice vybudované v klášteře.„Je to jeden ze tří originálních exponátů, které se na našem území dochovaly, nádherně provedená památka v těžkém zlatě. Druhá věc je půvabná, ale velmi zajímavá drobnost, sakrální prsten posledního Rožmberka Petra Voka, ve zlatě, se zaklínací formulí. Velmi stojíme o to, představit je 
v této sezoně,“ řekl Jiří Franc, kurátor klášterních sbírek. Rodí se rovněž úprava expozice Tvář baroka, vybrané práce předních malířů, mezi nimiž budou i tři obrazy  Petra Brandla a jeden Jana Kupeckého.

Závišův kříž zvítězil i v anketě Deníku o Jihočeskou kulturní událost roku 2013. Hlasovalo pro něho devět osobností, například architekt  Martin Krupauer. „Nejvíc se mi líbilo znovuobjevení kláštera pro naše povědomí, i v souvislosti 
s restitucemi jako historicky velmi silného ekonomického subjektu v tomto regionu,“ komentoval v anketě.

Závišův křížAsi 70 centimetrů vysoký dvouramenný kříž byzantského původu se řadí mezi deset nejvzácnějších relikviářů světa. Je pozlacen a zdoben filigránem, nebývalým množstvím drahokamů a perel. Na rubové straně je devět emailových medailonů oblíbených světců, které kryjí relikvie. V roce 2010 byl prohlášen národní kulturní památkou. (čtk)

To, že klášter kříž opět vystaví, ovlivní návštěvnost i letos. Shodli se na tom ředitel agentury RERA Jiří Vlach a Petra Jánská, ředitelka Jihočeské centrály cestovního ruchu.

„Myslím, že Závišův kříž bude stále atraktivitou, která bude lákat větší počet turistů, než by bylo v sezoně i mimo ni obvyklé. Návštěvnost Vyššího Brodu se bude určitě navyšovat – neříkám, že závratně, ale svůj dopad to mít bude,“ odhaduje Petra Jánská.

Efekt je patrný již nyní. Zahraniční skupiny si s předstihem rezervují prohlídku kláštera. „Nově se nám hlásí zájezdy z Holandska, to jsme zatím neměli,“ upřesnila Věra Zálešáková.

Obrovskou reklamu zajistila loni kříži Zemská výstava. Podle Jiřího Vlacha se to městu bude vracet i v dalších letech. „Přestože vám všichni místaznalí řeknou, že je v klášteře spousta dalších zajímavostí, Závišův kříž se stal výrazným symbolem, lidé jezdili za ním a zjistili, že je to zajímavá cesta s jedním vrcholem. Letos se určitě nepodaří udržet čtyřnásobnou návštěvnost, protože ji ovlivnil velký příliv hornorakouských návštěvníků Zemské výstavy, ale věřím, že to Vyššímu Brodu a mikroregionu hodně pomůže i do budoucna,“ myslí si Jiří Vlach.

Jihočeští památkáři v pondělním přednáškovém cyklu poodhalí pověstmi opředený Závišův kříž z kláštera ve Vyšším Brodě.Dál propagovat Závišův kříž bude Jihočeská centrála cestovního ruchu. Zatím tak činila jen v Česku a příhraničí, teď ho nasadí jako jedno z lákadel na všech evropských veletrzích, jichž se zúčastní.

Kurátor Jiří Franc vnímá Závišův kříž jako součást regionální identity ve Vyšším Brodě i v jižních Čechách. Připomněl, že památka byla od 80. let 13. století v podstatě nepřetřžitě uchovávána právě zde.

„Je to kus české historie. Spoustu návštěvníků, aniž by 
o tom nějak namáhavě přemýšleli, přivede osud Závišova kříže k zamyšlení, co tady na zemi člověk vlastně hledá, jaká byla naše minulost, kam směřuje další vývoj. Lidově řečeno: s každým zacloumá, každého se dotkne,“ řekl kurátor.

Autor: Václav Koblenc

13.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Mirovičtí žáci se učí anglicky s Američanem Benem.

Mirovičtí žáci se učí anglicky s Američanem Benem

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Prachatický hospic je hlavně o radosti

Prachatice - Hospic sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích není jen o smutku, bolesti a slzách. Dokazuje to nová kniha, kterou hospic vydal, s názvem Vinnetou se chce bratřit a další tajemství prachatického hospice.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Jižní Čechy - Letošní rok byl oproti loňsku velice příznivý pro růst dýní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení