Titul má premiéru v pátek. „Panu Glattauerovi se povedla ne příliš obvyklá věc – vzkřísit literární formu milostného románu v dopisech. A napsal milostný příběh v e-mailech,“ vysvětluje si Martina Schlegelová úspěch počinu Dobrý proti severáku.

Termíny: Premiéra adaptace Dobrý proti severáku je v pátek v 19.30 h Na Půdě. Reprízy se konají 22. října, 1. a 4. listopadu, 11. a 16. prosince. Vstupné 230 Kč.

Hlavní postavy Emmi a Leo se seznámí náhodou. Díky překlepu v adrese příjemce Emmi kontaktuje e-mailem psycholingvistu Lea, který se elektronickou konverzací zabývá pracovně, a tak s chutí odpoví a započne jejich konverzace. „Ale čistě jen korespondenčně, nikdy se nepotkají,“ vysvětluje Martina Schlegelová.

Titul je podle ní ideální do komorního prostoru Na Půdě. „Podařilo se napsat výjimečně dobrý a přitažlivý milostný příběh, který poskytuje dvě úžasné role pro dva představitele středního věku,“ myslí si režisérka.

V roli Lea uvidíte Pavla Oubrama. Ten se s titulem setkal již při Listování, scénickém čtení z knih na divadelních prknech. „Zjistil jsem, že je těžší se zbavit svých starých návyků a předělat je do něčeho jiného,“ říká herec.

Jeho korespondenční partnerky Emmi se zhostila Helena Dvořáková z Divadla v Dlouhé, která v Českých Budějovicích žila. „Je to úžasná herečka, jedna z nejlepších v republice, takže je radost s ní pracovat,“ chválí si Pavel Oubram.

Jak převést e-maily na divadlo? „Je to jako by spolu mluvili, ale ne přímo na sebe,“ naznačuje Pavel Oubram a nechce prozradit víc.

Ze záznamu promlouvá třetí hlas postavy, která se nikdy na scéně neobjeví. Patří herci Martinu Myšičkovi. „Přemýšlela jsem o ideálním hlase. Známe se z Rozhlasu, zavolala jsem mu a pak jsme to natočili,“ vysvětluje, že to nebylo obtížné, na závěr režisérka.