„Smutné, ale pravdivé. Celá expozice na mě zapůsobila, je vkusně zpracovaná," napsal návštěvník Josef z Nového Města na Moravě do návštěvní knihy k výstavě Když utichla děla…

Ta je v Milevském muzeu otevřena přes hlavní turistickou sezonu a týká se druhé světové války.

Další návštěvníci napsali: „Zajímavá výstava. Díky za vaše úsilí a snahu nabídnout návštěvníkům to nejlepší…"

Na výstavě Když utichla děla… příchozí uvidí zbraně, uniformy a další válečné artefakty, které si Milevské muzeum zapůjčilo z dalších muzeí a od soukromých sběratelů. Jedná se například o americká nosítka z roku 1944 nebo francouzský samopal MAS 38 – tímto typem byl podle některých pramenů zastřelen italský vůdce Benito Mussolini.

Jak připomíná ředitel Vladimír Šindelář, k vidění je toho daleko více. „Je zde i ruský samopal Děgťarev vzor 1940, jehož se dochovalo jen velmi málo, protože už roku 1941 jej vystřídal výrobně jednodušší samopal PPŠ 41," jmenoval.

Výstava nabízí i seznam obětí II. světové války z Milevska a okolí. „Naposledy bylo něco takového publikováno roku 1947," podotýká ředitel.
Výstava Když utichla děla… končí 6. září a muzeum ji připravilo ve spolupráci s Muzeem Policie ČR v Praze, Památníkem Pankrác, Husitským muzeem v Táboře a soukromými sběrateli.