„Máme potvrzená vystoupení kapel Pražský výběr, Zelenáči a Kryštof, skupiny Javory se sourozenci Ulrichovými nebo Ivety Simonové a Milana Drobného. Zájemci si poslechnou i domácí skupiny," připomněl z programu ředitel Centra kultury Písek Ctirad Havel.

Dvanáct až třináct tisíc návštěvníků očekávají pořadatelé z Centra kultury Písek (CKP) a spolupracujících organizací na městské slavnosti ve dnech 14. – 16. června. „Rozhodující slovo bude mít počasí. Pokud vyjde, nemám o návštěvnost obavy. Program je sestavený tak, že by se v něm měly najít všechny věkové skupiny," zdůraznil ředitel CKP Ctirad Havel.

Po zkušenostech z loňského roku se pořadatelé vracejí k velké placené zóně, která kromě Velkého zahrne také Havlíčkovo a Alšovo náměstí a spojovací ulice. Na program do Palackého sadů bude stejně jako v minulých letech vstup zdarma.

Zájemci, kteří si vstupenku koupili v předprodeji, na tom vydělali. Vstupenka stála 100 korun, na místě to bude za 150. Vstupenka pouze na sobotu bude stát 100 korun. Zdarma mohou do uzavřené zóny děti do 130 centimetrů výšky, senioři nad 70 let a držitelé průkazek ZTP/P s doprovodem. S průkazkami ZTP platí plné vstupné.

Tradičně velmi očekávanou akcí na každém ročníku slavnosti je historický průvod. Letos bude ve znamení doby vlády krále železného a zlatého Přemysla Otakara II., který se nejvíce zasloužil o budování a rozvoj Písku a často ve městě pobýval i se svojí družinou.

„Původně mělo být seřadiště průvodu ve Svatotrojické ulici, ale velká voda zbrzdila práce na rekonstrukci křižovatky mezi ulicemi Svatotrojickou, Čechovou a Třídou Národní svobody. Proto se průvod seřadí na Kamenném mostě," vysvětlil Ctirad Havel.

Hlavní historický program začne v pátek 14. června ve 20.30 hodin na Velkém náměstí a kromě družiny Přemysla Otakara II. uvidí a uslyší návštěvníci koláž hudby a tance. Po skončení historického programu začne ve 22.30 hodin koncert skupiny Kryštof.

Alšovo náměstí bude v pátek odpoledne patřit především dětem. Uvidí pohádku O perníkové chaloupce, vystoupení šermířů a představení loutkového souboru Nitka. Z večerních koncertů v šapitó připomeňme alespoň píseckou skupinu Třetí sloka.

Na Floriáně, jak Písečtí říkají Havlíčkovu náměstí, vystoupí například šermířská a divadelní společnost Rival. V Palackého sadech na návštěvníky mimo jiné čeká Zumba párty, ukázky brazilského bojového umění a koncert slovácké dechové hudby Rozmarýnka.

V sobotu 15. června se zájemci na Velkém náměstí mohou podívat na vystoupení TC Z. I. P., AC Sole a Písečanu. V 19 hodin začne královský turnaj rytířů a od 21.15 hodin bude pódium U Jůzků patřit Pražskému výběru.

Na Alšově náměstí začne už v 8 hodin setkání historických vozidel, vystoupí zde Zelenáči, Karolína Kamberská a večer v šapitó skupiny Divokej západ a Naven.

V Palackého sadech se představí písečtí myslivci, uvedou přehlídku loveckých plemen psů, vábení jelenů a vystoupí zde také členové Klubu trubačů. Večerní program v parku vyvrcholí koncertem Hastrmanů. Na nábřeží mezi mosty bude v pátek i v sobotu půjčovna loděk a večer ve 23 hodin začne ohňostroj.

Připravena je řada doprovodných akcí, jako například v sobotu na Městském ostrově Rocková noc. V sobotu a v neděli vždy od 10 hodin mohou zájemci přijít na Umělecký jarmark do Mamas & Papas Café v Jungmannově ulici.