„V naší vesnici mají maškarní průvody hodně dlouhou tradici, určitě nejméně od začátku minulého století. Tady se hodně hrávalo ochotnické divadlo, takže některé obleky se daly využít do maškarního průvodu. A co je hlavní, lidé tady měli, a naštěstí stále mají, k sobě hodně blízko," řekl předseda Osadního výboru Semice Milan Smola.

Jeho slova potvrzuje také Jaroslava Císařovská, která se společně s Hanou Kyrelovou, Hanou Smolovou, Idou Soukupovou, Pavlou Procházkovou a Renatou Kudrličkovou oblékly do staročeských krojů. „Někdy si masky ušijeme samy, ale tentokrát jsme si je půjčily od folklorního souboru Písečan. Chceme připomínat naše staročeské tradice, které by měly být zachovány i do budoucna," dodala Jaroslava Císařovská.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Kam vyrazit za kulturou a zábavou na Písecku?

Zatím si už Milan Smola našel svoji „nevěstu" Vladimíra Pixu a po nezbytném novomanželském polibku se průvod vydal od šiškárny na cestu obcí. „Ženicha představuji už snad dvacet let. Tahle postava se u nás v rodině dědí. Pokud se dobře pamatuji, už děda chodil za ženicha," usmíval se Milan Smola.


Průvod, v jehož čele jeli muzikanti na povoze zapůjčeném ze Zemského hřebčince, postupoval velmi pomalu. Před většinou domů bylo totiž připraveno občerstvení. Začínalo se jako každý rok u Myslivců a hodně lidí se shromáždilo také před stavením hned pod kopcem, kde Marie Slabá mimo jiné připravila netradiční, ale velmi chutnou tlačenku.


Velká přestávka byla také před hostincem U Báby Lišků, kde zastavila rovněž polní kuchyně. Šéfkuchař Libor Žemlička a jeho pomocnice zde nabízeli zabíjačkové dobroty a lívance. Zastavil se také ministr Babiš, který v průvodu nemohl chybět. Možná chtěl překontrolovat, jak jsou zdejší připraveni na středeční nástup registračních pokladen.


Průvod několika desítek masek skončil svoji pouť po několika hodinách v hospodě Ve Staré škole.