Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Milevsku oslavují 830 let kláštera

Milevsko - V sobotu 7. října při mši svaté v 11hodin v bazilice Navštívení Panny Marie v Milevsku poděkujeme Bohu za 830 let života premonstrátského řádu v Milevsku.

6.10.2017
SDÍLEJ:

Představený Milevského premonstrátského kláštera Mikuláš Selvek.Foto: Deník / Redakce

Toto výročí je doprovázeno různými událostmi, které mají připomenout význam a duchovní hodnoty tohoto kláštera. V létě 1187 sem přišli premonstráti ze želivského kláštera v čele s Gerlachem (Jarlochem), který se stal prvním milevským opatem. Přišli na pozvání Jiřího z Milevska. Tím začal kraj kolem Milevska duchovně i kulturně růst a stávat se významným a známým. Je zde nejstarší bazilika v Jižních Čechách z velké části zachovaná v románském slohu.

Od 17 stol. klášter v Milevsku obhospodařují premonstráti strahovští. Jediné období, kdy zde premonstráti nemohli působit, bylo období komunismu, i když v sedmdesátých letech již částečně mohli spravovat farnost. Za komunismu byl klášter v podstatě systematicky ruinován až do 90. let, kdy premonstráti začali klášter znovu obývat a postupně opravovat. Páter Metoděj Kozubík začal s renovací kláštera a obnovou duchovního života a farní pastorace. Od té doby se klášter stává opět duchovním a kulturním centrem. Dále je tady velká práce Pátera Norberta Vehovského a Pátera Jakuba Berky, kteří každý ve své oblasti pozvedali klášter, ale i okolí jak po duchovní, tak po kulturní stránce. Vše samozřejmě ve spolupráci se Strahovským klášterem a také městem Milevsko.

Současnost

Komunita nyní sestává ze čtyř kněží, kteří mají v okolí dvanáct farnosti, které spravují. Život kněží v Milevsku je soustředěn na komunitní život (tzn. společná modlitba, bohoslužby, společná práce a vytváření duchovních hodnot, sdílení života v jeho různých podobách - starostech i radostech, které přináší), ale také na službu lidem ve farnostech. Obojí se musí zkloubit a sladit tak, aby nedocházela újmy ani komunita, ale ani lidé ve farnostech, o které se starají, což je někdy trochu obtížné.

Klášter je také místem kulturních událostí, kdy s městem Milevsko a Kulturním domem v Milevsku se premonstráti snaží dobře spolupracovat a otevírat brány kláštera i širší veřejnosti při různých příležitostech a tak dávat lidem možnost určitého kulturně-duchovního obohacení.

Mikuláš Selvek, představený milevského premonstrátského kláštera

Autor: Redakce

6.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Ilustrační foto

Už nejsou mezi námi

Ani zima neodradila účastníky od drakiády

Mišovice - V sobotu 7. října se konala na hřišti v Pohoří u Mišovic drakiáda.

Narodili se

Písek - V písecké porodnici se v uplynulých dnech narodili:

Nasprejoval kosočtverec na středisko sociálních služeb

Písek - Kdosi poškodil fasádu domu nápisem a vulgárním znakem.

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení