Tři muže spojuje pevné přátelství, které nenarušila ani léta ani vzdálenost mezi jejich současnými bydlišti. Spojuje je také upřímný a hluboký vztah k rodnému městu, k jeho kulturním a historickým památkám a také láska k umění, i když každý se věnuje jinému oboru.

Je to vidět i na společné knížce nazvané Tři kamarádi z města P a vydané vlastním nákladem v počtu 300 kusů. Publikace je již k dostání v prodejnách Elimu. Právě v jedné z nich v Janáčkově ulici se 15. října uskuteční slavnostní křest za účasti všech tří autorů Petra Bruknera, Jana Hlacha a Jana Novotného. V úvodu knihy napsali: „Známe se prakticky od dětství. Život ale naše cesty rozdělil a někdy i pěkně zamotal. Jednoho odvál pohnutý osud až do Švýcar, další zůstal v rodném městě. Jeden píše povídky, druhý dělá sochy ze dřeva, třetí hraje divadlo a fotografuje. Když jsme se po letech, nejsme už nejmladší, zase sešli doma v rodném Písku, napadlo nás, což takhle na starý kolena vydat společně knihu. Stalo se."

Nejdále od rodného Písku, ve Švýcarsku, žije už od roku 1968 Jan Hlach, jehož rodiče, lékař a právnička, byli v padesátých letech odsouzeni a vězněni. V knize najdeme jeho povídky ovlivněné, ostatně stejně jako jeho celá tvorba, těžkým osudem rodičů. „V září roku 1950 po zatčení rodičů se paní Bruknerová, Petrova maminka, o nás tři děti spontánně postarala do té doby, než se dostavila z Českých Budějovic naše teta, které jsme pak zůstaly na krku i po odsouzení rodičů. Od paní Bruknerové to byl v podstatě v době, kdy ostatní přátelé rodičů se nás spíš stranili, hrdinský čin. A Honza Novotný? V prosinci roku 1989, kdy jsem po jednadvacetiletém pobytu v exilu opět navštívil Písek, byl první, který ke mně na píseckém náměstí přistoupil, podal mi ruku a pevně ji stiskl se slovy: Vítám Tě doma," říká Jan Hlach a dodává: „Tyto dva minipříběhy snad stačí k tomu, aby vysvětlily pocit pevného přátelství, který k oběma chovám."
Petr Brukner se v knize představuje jako fotograf, i když také maluje. Mohli se o tom přesvědčit návštěvníci nedávné výstavy jeho obrazů, která se konala v píseckém ateliéru Jana Novotného. „Do knihy jsem zařadil fotografie lidí, se kterými jsem se setkal. Budovy a památky na snímcích mít nemusím," zdůrazňuje Petr Brukner.

V knize najdeme například fotografie mecenášky umění Medy Mládkové, jazzmana Milana Svobody, herce a režiséra Ladislava Smoljaka, dirigenta Libora Peška, muzikanta Jiřího Stivína a dalších osobností i zcela neznámých lidí. Ke každé je připojen krátký text. „Mimo obrazu má každá fotografie, tedy podle mě momentka, svůj příběh a ten bývá kolikrát také zajímavý," dodává Petr Brukner.
Trojici umělců doplňuje písecký sochař Jan Novotný se svými reliéfy, sochami a kresbami. „Jsou to moje pohledy na život a věci kolem mě. Jak to pěkně vyjádřil Girgio Morandi: Na světě není nic nového, důležitá je pouze nová pozice, z které umělec vidí a chápe věci takzvané přírody i díla, která jej zajímají a která předcházela jeho dílu vlastnímu," uvádí Jan Novotný.