Návštěvníci, kteří v březnu přijdou   do  galerie první „letecké" kavárny na výstavu, rozhodně  neuvidí klasické fotografie z cest, portréty  nebo snímky z přírody.

„Výstava představuje fotografie vodňanského autora Karla Burdy vytvořené zvláštní technikou. Většinou se jedná o výtvarně laděné techniky, které se vymykají běžnému pohledu  na svět. Jsou umělecké a  opravdu fascinující," uvedla  Šárka Nováčková za pořadatele výstavy.

Karel Burda (1952) je rodákem z Prachatic a absolventem českobudějovické stavební průmyslovky.  „Když sledujeme jeho studentská a vojenská léta, zdálo by se, že byl předurčen pro  dráhu muzikanta. V lidové  škole umění se učil hrát na housle a později na klarinet a saxofon. Na klarinet  hrál i v symfonickém orchestru a na vojně v dechovce. Potom vyměnil klarinet za klasickou basu v country kapele. K tomu ještě musíme připočítat jeho dřívější angažmá v beatové kapele," připomněl architekt Jan Rampich.

S fotografií a fotografováním se Karel Burda poprvé seznámil ve svých patnácti letech u kamaráda. Během dvou let si pořídil vlastní vybavení, až na to nejdůležitější – fotoaparát.
„Nakonec jsem ho musel  zrekvírovat vlastní sestře. Ta si ho přivezla ze Sovětského svazu, neboť tam tehdy šlo pořídit jen foťák, vodku či samovar.  Ve svých jedenadvaceti letech  jsem ušetřil na  první  svůj fotoaparát, a to na vojně ze žoldu. Prostě jsem nechodil chlastat a jen jsem šetřil a šetřil," přiznal se  Karel Burda v jedné ze vzpomínek.

Karel Burda se snažil o fotografii  a fotografování dozvědět co nejvíc. Proto také později vystudoval lidovou konzervatoř při FAMU v Praze, obor výtvarná fotografie u profesorů Jána Šmoka a Václava Vláška.

Karel Burda žije dlouhá léta ve Vodňanech, kde je mezi lidmi populární a oblíbený. Nebylo tedy náhodou, když ho minulé komunální volby  vynesly až do funkce vodňanského místostarosty.
„Času  na výtvarné umění tím pádem ubylo, přesto se kromě fotografie poslední dobou věnuji i malbě a hlavně svému  snu – práci s keramickou hlínou," hodnotí  Karel Burda poslední období své činnosti.

Do povědomí veřejnosti se dostává také jako autor trojrozměrných děl – asambláží. Materiálem  jsou různé rezavé plechy a další odpady a nepotřebné často už rozpadlé předměty. První ucelenou kolekci asambláží  Karel Burda vystavoval v loňském roce v dnes již neexistující písecké kavárně Mamas & Papas.

Do současné  doby obeslal  na 150 fotografických soutěží, získal více než čtyři desítky ocenění a uspořádal 38 autorských výstav. Kromě ČR vystavoval i v Rakousku, Německu, Francii, Polsku, Maďarsku, Rusku, Švýcarsku a Austrálii. Je zastoupen v soukromých sbírkách v různých zemích. Karel Burda byl předsedou Fotoklubu Vodňany, je místopředsedou skupiny Klubu vodňanských výtvarníků a spoluzakladatelem a členem EPHAP – Evropské skupiny uměleckých fotografů.