Sto metrů a šestačtyřicet let dělily dvě filmová natáčení v Miroticích. V roce 1965 si tu Ivan Passer vyhlédl vilku, v níž žil hlavní představitel jeho filmu Intimní osvětlení Bambas. Režisér Bohdan Sláma Passerův film podle svých slov miluje a dlouho měl v hlavě zelenou mirotickou bytovku. Už když psal scénář k filmu Čtyři slunce, rozhodl se, že Valentovi budou bydlet právě tam. Pro Slámu to bylo už druhé natáčení v Miroticích. Na místní základní škole vznikly v roce 2007 scény z Venkovského učitele.

„Bohdan šel takhle okolo, hledal tehdy místa, odkud je vidět na bytovku, a jestli by se prý k nám nemohl podívat. Nakonec u nás filmaři strávili tři týdny. Zalíbila se mu naše stodola, kterou máme předělanou na byt," vzpomíná na loňské natáčení šestačtyřicetiletý Stanislav Valtr. Přítomnost hereckých hvězd Stanislava Valtra nezaskočila. „Natáčení zas tak velký zásah do života nebyl," podotýká. Ostatně v příbuzenstvu má slavného režiséra Karla Lamače. Stanislav Valtr pomáhal filmařům i díky tomu, že je dobrovolným hasičem. „Potřebovali vyrobit umělý déšť. To pro nás nebyl problém, už jsme si to zkoušeli, když jsme testovali, co mašina dokáže," podotkl dobrovolný hasič.

Umělý déšť dělali hasiči na další natáčecí lokaci v Cerhonicích. „Na Písecku jsme točili především v Miroticích. V Cerhonicích je zahrádka Fogiho Járy. Natáčeli jsme i na Středním odborném učilišti v Písku, na Ostrově v Písku nebo v zahrádkářské osadě U Lomu za Pískem," doplnila Marta Dudáková z produkční společnosti Negativ. Natáčení v Cerhonicích si vybavuje místní starostka Marcela Vašínová. „Byli u nás několikrát, vždy po pár dnech a jednu noc. Točili na soukromém pozemku, takže nám jen vždy oznámili, že u silnice bude parkovat více aut. Já jsem se ani nebyla podívat, neměla jsem čas a nechtěla jsem filmařům překážet. Pouze jednou jsem jela kolem a viděla Karla Rodena v paruce. Ale místní si to samozřejmě užívali. Bohdan Sláma bydlí kousek od Cerhonic v Bořici, takže je tu známý. Ostatně několik lidí od nás si zahrálo i v komparzu," vzpomíná Marcela Vašínová z Cerhonic.

Stejně pečlivě jako lokace vybírá Sláma i herce do hlavních i vedlejších rolí. Do role punkera Vény pak stejně jako u partu Chlapce ve Vesnickém učiteli našel představitele na píseckém učilišti. „Hledali jsme na konzervatoři, ale zároveň objížděli učňáky, kde vždycky najdeme někoho fantastického. Tentokrát Marka Šáchu. Velký talent, který hrál napoprvé ty nejtěžší scény, byla to radost. Když je člověk osobnost, dá se s ním pracovat stejně jako s herci, ta práce se v ničem neliší," podotýká Bohdan Sláma.

Roli punkerky si zahrála začínající herečka Kateřina Jandáčková z Tábora. „Bohdan přišel k nám do školy. Je to hrozná ostuda, ale já ho vůbec neznala. Až pak, když mi lidé říkali, že to je ten, co natočil Divoké včely, chytila jsem se za hlavu. Jsem totiž takříkajíc hloupá na jména. Když jsem pak zjistila, o koho jde, byla jsem moc ráda," vzpomínala Kateřina, která se v průběhu natáčení dozvěděla, že se dostala na DAMU. „Anna Geislerová mi tehdy gratulovala. Potkala jsem se v jedné scéně i s Karlem Rodenem. Byla jsem s ním sice v obraze, ale musela jsem dělat, že tam není," říká Kateřina Jandáčková.

Třetího a herecky nejznámějšího punkera do party našel režisér v dalším Jihočechovi Jiřím Mádlovi. „Rok před natáčením začal asistent režie objíždět punkové festivaly a natáčel si punkáče, kteří před ním utíkali v domnění, že je to nějaký policajt. Nakonec všem těm klukům chybělo sebevědomí a nenašli jsme nikoho, kdo by měl v sobě takovou sílu, jakou měla mít postava Jerryho. Producenti z Negativu si pak vzpomněli na Mádla, o kterém jsem věděl, že je to velký herec, viděl jsem ho v Dětech noci. Je to herec poctivák, a to já mám rád," zdůraznil režisér Bohdan Sláma.

Jiří Mádl točil s Karlem Rodenem už třetí společný film. „Ale zase jsme si spolu skoro nezahráli. Tak to mě trochu mrzí. Musím ale zmínit Marka Šáchu, místní objev, protože má neuvěřitelnou hereckou inteligenci a na patnáct let obrovské charisma. Navíc mě naštval, že mě přerostl," říkal Jiří Mádl po premiéře.

Pokud byste pátrali, kde je na jihu Čech brána se čtyřmi slunci, u níž se odehraje jedna zásadní scéna filmu, neuspějete. Zahrádka se čtyřmi slunci je totiž v obci Braňany u Mostu. „Prošli jsme spoustu kolonií, když už jsme byli na sklonku dne utahaní, vešli jsme do poslední kolonie, kam už se mi ani nechtělo. Najednou jsme cítili, že tam někde bychom mohli najít to místo, a v tu chvíli jsme se ocitli u brány se čtyřmi zlatými slunci. Když po něčem člověk touží, může se to stát. Název filmu jsem hodně řešil a najednou to bylo jasné," vzpomíná v rozhovoru Bohdan Sláma.

Film přijali kritici zatím asi nejvlažněji, pokud se tvorby Bohdana Slámy týká. Výtku našel i Stanislav Valtr. „Byl jsem na předpremiéře v kině Portyč a není to úplně radostný film. Mně ale hlavně vadilo, že se v něm mluví hodně sprostě. Taky jsem to Bohdanovi řek a on mi na to povídá, že přesně takhle to chtěl," vzpomíná s úsměvem Stanislav Valtr.